Gå til innhold
Hundesonen.no

Bil med plass til to hunder og fire mennesker


Recommended Posts

Skrevet

Jeg trenger en hundebil med plass til to hunder og fire mennesker. Dette blir nr. 2-bilen, så den skal ikke være for kostbar og den trenger ikke å ha plass til bagasje utover ett dobbeltbur bak. Det er sjelden det skal være med flere enn meg (sjåføren), så det er heller ikke så viktig at det er veldig god plass til beina i baksetet og sånn.

Jeg vurderer Hyundai i40, Kia Sportage og Qashqai (evt +2). Er det noen som vet hva slags bur jeg får plass til i Sportage og Qashqai? Er det plass til to mellomstore hunder (18 kg/50 cm mangkehøyde) i bagasjen?

Guest Christine
Skrevet

Jeg kjører for tiden en Kia Sportage. For å få plass til dobbeltburet mitt må jeg ha setene nedlagt, men det er jo burets lengde det går på. Har en belger og en setter, og skulle jeg hatt buret kort nok til at setene kan være oppreist syns jeg burplassen deres blir litt for liten. 

 

Skrevet

Det kommer jo litt an på hundene da... vi får ikke plass til våre to i vanlig personbil/stasjonsvogn. Men med medium og mindre hunder så ville jeg sett på Subaru Forester.

  • Like 1
Skrevet

Jeg vil ha en relativt ny bil med ryggekamera og navigasjon :icon_redface: så da begrenser det seg med valg. X-trail og Forester blir for dyre, mens Qashqai og Sportage blir for små. Da ligger det fortsatt an til Hyundai i40, som er en veldig god bil, men litt kjedelig siden vi allerede har en :)

Skrevet
Det kommer jo litt an på hundene da... vi får ikke plass til våre to i vanlig personbil/stasjonsvogn. Men med medium og mindre hunder så ville jeg sett på Subaru Forester.

Vi har en Subaru forester 2014 modell hjemme. Er ikke veldig god plass i den altså. Min er riktignok 70 cm høy og 50 kg tung men hun har problemer med å få snudd seg bak i der. Tror det ville blitt trangt med to meidumhunder i bur [emoji14]

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

Skrevet

Jeg er blitt veldig glad i Mitsubishi jeg da. Outlander er jo stor, mens ASX som jeg har nå er noe mindre og dermed rimeligere. Jeg har et Hercules bur i bagasjerommet og tror det skal være mulig med et dobbeltbur som tar hele bagasjerommet. Dybdestr på buret er small, men til Lady som er rett under 20kg så er det mer enn stort nok. Bilen passer for oss siden vi bare er to personer, så da kan jeg bruke baksetet til bagasjen jeg ikke får plass til i bagasjerommet.  

Skrevet
18 minutter siden, Helianthus skrev:

Jeg vil ha en relativt ny bil med ryggekamera og navigasjon :icon_redface: så da begrenser det seg med valg. X-trail og Forester blir for dyre, mens Qashqai og Sportage blir for små. Da ligger det fortsatt an til Hyundai i40, som er en veldig god bil, men litt kjedelig siden vi allerede har en :)

Hva med outlander? Har en selv, men som varebil. Genial hundbil! 

  • Like 1
Skrevet
14 minutter siden, Pringlen skrev:

Sett på dacia duster? Det er jo fine suver nesten gratis. Men, ja, de er jo så billige at man blir mistenksom :P

Jeg var og så på den, men bagasjerommet var knøttlite. Derfor endte jeg opp med ASX, tar man en bruktbil på noen år med maks utstyr så er den ikke så veldig mye dyrere enn billigste variant av Duster.

  • Like 1
Skrevet

Hva med Mitsubishi Grandis? Den kan du jo få som 7seter blandt annet så burde ha god nok plass. :) Ikke ille drivstoffforbruk heller, vi kjørte sammen med noen i en grandis til sverige og de brukte kanskje en halv tank til grensa. (Fra stavangerområdet) 

Guest Christine
Skrevet
2 timer siden, Helianthus skrev:

Jeg vil ha en relativt ny bil med ryggekamera og navigasjon :icon_redface: så da begrenser det seg med valg. X-trail og Forester blir for dyre, mens Qashqai og Sportage blir for små. Da ligger det fortsatt an til Hyundai i40, som er en veldig god bil, men litt kjedelig siden vi allerede har en :)

Hva vil relativt ny si for deg? Ut fra første innlegg tenkte jeg nemlig automatisk litt gammel bil, noe "min" sportage er. (2008).

De nyere sportagene tror jeg nok er litt større. 

Har du tenkt i retning Touran? Greit plass bak med fem seter, og så kan jo setene tas ut etter preferanse og behov :) 

Skrevet
2 timer siden, Pringlen skrev:

Sett på dacia duster? Det er jo fine suver nesten gratis. Men, ja, de er jo så billige at man blir mistenksom :P

Jeg har hatt samme tanker - de er virkelig mistenksomt billige! Det skyldes nok at de er litt sånn Lada var for 100 år siden. Kjørekomforten er ikke den helt store i følge tester, men jeg har også hørt pene ting om den fra folk som har den selv.

52 minutter siden, Christine skrev:

Hva vil relativt ny si for deg? Ut fra første innlegg tenkte jeg nemlig automatisk litt gammel bil, noe "min" sportage er. (2008).

De nyere sportagene tror jeg nok er litt større. 

Har du tenkt i retning Touran? Greit plass bak med fem seter, og så kan jo setene tas ut etter preferanse og behov :) 

Jeg må nok prøve å finne noen mål på bagasjen på Sportage, men sjekket billistene for variocage, herkules og artfex, og såvidt jeg kunne se passer ingen av dobbeltburene til Qashqai eller Sportage. Qashqai + 2 har plass til dobbeltbur. Touran er også aktuelt. Der er ikke prisene så ille heller. 

Kriteriene mine er 2013 eller nyere (til nød 2012), kr. 200 000,- eller mindre og maks 80 000 km. Plass til M/L dobbeltbur, ryggekamera og integrert navigasjon. Kort sagt nesten ny bil nesten gratis :P

Skrevet

Jeg tenker at du har ikke kjempestore hunder. Så de fleste stasjonsvogn biler med litt bagasjerom må duge? 

Om du fiks bur som er skreddersydd får du jo også utnyttet mye plass. 

Jeg har feks en litt gamlere audi a4, dypden er rundt 70cm. Desverre stikker hjulbuene inn i bagasjerommet, som stjeler en del breddeplass. Men i nyere stikker de ikke ut- så der er det jo god plass! 

Men anyway, slenger meg på outlanderbølgen, sjekk den :)

  • 3 weeks later...
Skrevet

Veldig fornøyd med plassen i min Grandis. God plass til 4-5 mellomstore hunder uten å bruke baksetene, og 2-3 om jeg setter setene inn (3 om skilleveggen ikke er i buret, synes det blir litt trangt med veggen i, men det er nå meg). Har akkurat nå to 3'er-bur pluss reservehjul mellom gitteret og det fastmonterte buret som er sveisa til bilen. Masse plass oppå de to burene. Bruker normalt bare det store buret, og har de to løse til når jeg skal ha med ekstra hunder. Det fastmonterte buret har plass til stellebord og tøybur oppå. Har tidligere vært fornøyd med Space Wagon, omtrent samme plass baki, om ikke en anelse bredere, men lavere under taket, og også Sportage, men det var en eldre modell, og kort. Ville likt den lange modellen bedre, ellers var den god og kjøre, deilig med 4wd. Den nye sportagen er det bittelite bagasjerom i. Plass til et lite dobbeltbur, men jeg synes det er for trangt til at jeg synes ser komfortabelt ut. De kunne f.eks. aldri ligget utstrakt i et bur på den størrelsen. Har sittet på med ei venninne som hadde denne. Hun har bytta den ut nå, var ikke fornøyd med den som hundebil. Mannen er på sin andre Touran nå, fin hundebil med god plass, men litt vel mye kluss med de synes jeg, og den er litt vel lav (bakkeklaring). Han har jo ikke samme behovet for å kjøre i skogen som meg etter han konverterte til IPO, så han overlever med den som den er :P 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...