Gå til innhold
Hundesonen.no

Bil med plass til to hunder og fire mennesker


Recommended Posts

Skrevet

Jeg trenger en hundebil med plass til to hunder og fire mennesker. Dette blir nr. 2-bilen, så den skal ikke være for kostbar og den trenger ikke å ha plass til bagasje utover ett dobbeltbur bak. Det er sjelden det skal være med flere enn meg (sjåføren), så det er heller ikke så viktig at det er veldig god plass til beina i baksetet og sånn.

Jeg vurderer Hyundai i40, Kia Sportage og Qashqai (evt +2). Er det noen som vet hva slags bur jeg får plass til i Sportage og Qashqai? Er det plass til to mellomstore hunder (18 kg/50 cm mangkehøyde) i bagasjen?

Guest Christine
Skrevet

Jeg kjører for tiden en Kia Sportage. For å få plass til dobbeltburet mitt må jeg ha setene nedlagt, men det er jo burets lengde det går på. Har en belger og en setter, og skulle jeg hatt buret kort nok til at setene kan være oppreist syns jeg burplassen deres blir litt for liten. 

 

Skrevet

Det kommer jo litt an på hundene da... vi får ikke plass til våre to i vanlig personbil/stasjonsvogn. Men med medium og mindre hunder så ville jeg sett på Subaru Forester.

  • Like 1
Skrevet

Jeg vil ha en relativt ny bil med ryggekamera og navigasjon :icon_redface: så da begrenser det seg med valg. X-trail og Forester blir for dyre, mens Qashqai og Sportage blir for små. Da ligger det fortsatt an til Hyundai i40, som er en veldig god bil, men litt kjedelig siden vi allerede har en :)

Skrevet
Det kommer jo litt an på hundene da... vi får ikke plass til våre to i vanlig personbil/stasjonsvogn. Men med medium og mindre hunder så ville jeg sett på Subaru Forester.

Vi har en Subaru forester 2014 modell hjemme. Er ikke veldig god plass i den altså. Min er riktignok 70 cm høy og 50 kg tung men hun har problemer med å få snudd seg bak i der. Tror det ville blitt trangt med to meidumhunder i bur [emoji14]

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

Skrevet

Jeg er blitt veldig glad i Mitsubishi jeg da. Outlander er jo stor, mens ASX som jeg har nå er noe mindre og dermed rimeligere. Jeg har et Hercules bur i bagasjerommet og tror det skal være mulig med et dobbeltbur som tar hele bagasjerommet. Dybdestr på buret er small, men til Lady som er rett under 20kg så er det mer enn stort nok. Bilen passer for oss siden vi bare er to personer, så da kan jeg bruke baksetet til bagasjen jeg ikke får plass til i bagasjerommet.  

Skrevet
18 minutter siden, Helianthus skrev:

Jeg vil ha en relativt ny bil med ryggekamera og navigasjon :icon_redface: så da begrenser det seg med valg. X-trail og Forester blir for dyre, mens Qashqai og Sportage blir for små. Da ligger det fortsatt an til Hyundai i40, som er en veldig god bil, men litt kjedelig siden vi allerede har en :)

Hva med outlander? Har en selv, men som varebil. Genial hundbil! 

  • Like 1
Skrevet
14 minutter siden, Pringlen skrev:

Sett på dacia duster? Det er jo fine suver nesten gratis. Men, ja, de er jo så billige at man blir mistenksom :P

Jeg var og så på den, men bagasjerommet var knøttlite. Derfor endte jeg opp med ASX, tar man en bruktbil på noen år med maks utstyr så er den ikke så veldig mye dyrere enn billigste variant av Duster.

  • Like 1
Skrevet

Hva med Mitsubishi Grandis? Den kan du jo få som 7seter blandt annet så burde ha god nok plass. :) Ikke ille drivstoffforbruk heller, vi kjørte sammen med noen i en grandis til sverige og de brukte kanskje en halv tank til grensa. (Fra stavangerområdet) 

Guest Christine
Skrevet
2 timer siden, Helianthus skrev:

Jeg vil ha en relativt ny bil med ryggekamera og navigasjon :icon_redface: så da begrenser det seg med valg. X-trail og Forester blir for dyre, mens Qashqai og Sportage blir for små. Da ligger det fortsatt an til Hyundai i40, som er en veldig god bil, men litt kjedelig siden vi allerede har en :)

Hva vil relativt ny si for deg? Ut fra første innlegg tenkte jeg nemlig automatisk litt gammel bil, noe "min" sportage er. (2008).

De nyere sportagene tror jeg nok er litt større. 

Har du tenkt i retning Touran? Greit plass bak med fem seter, og så kan jo setene tas ut etter preferanse og behov :) 

Skrevet
2 timer siden, Pringlen skrev:

Sett på dacia duster? Det er jo fine suver nesten gratis. Men, ja, de er jo så billige at man blir mistenksom :P

Jeg har hatt samme tanker - de er virkelig mistenksomt billige! Det skyldes nok at de er litt sånn Lada var for 100 år siden. Kjørekomforten er ikke den helt store i følge tester, men jeg har også hørt pene ting om den fra folk som har den selv.

52 minutter siden, Christine skrev:

Hva vil relativt ny si for deg? Ut fra første innlegg tenkte jeg nemlig automatisk litt gammel bil, noe "min" sportage er. (2008).

De nyere sportagene tror jeg nok er litt større. 

Har du tenkt i retning Touran? Greit plass bak med fem seter, og så kan jo setene tas ut etter preferanse og behov :) 

Jeg må nok prøve å finne noen mål på bagasjen på Sportage, men sjekket billistene for variocage, herkules og artfex, og såvidt jeg kunne se passer ingen av dobbeltburene til Qashqai eller Sportage. Qashqai + 2 har plass til dobbeltbur. Touran er også aktuelt. Der er ikke prisene så ille heller. 

Kriteriene mine er 2013 eller nyere (til nød 2012), kr. 200 000,- eller mindre og maks 80 000 km. Plass til M/L dobbeltbur, ryggekamera og integrert navigasjon. Kort sagt nesten ny bil nesten gratis :P

Skrevet

Jeg tenker at du har ikke kjempestore hunder. Så de fleste stasjonsvogn biler med litt bagasjerom må duge? 

Om du fiks bur som er skreddersydd får du jo også utnyttet mye plass. 

Jeg har feks en litt gamlere audi a4, dypden er rundt 70cm. Desverre stikker hjulbuene inn i bagasjerommet, som stjeler en del breddeplass. Men i nyere stikker de ikke ut- så der er det jo god plass! 

Men anyway, slenger meg på outlanderbølgen, sjekk den :)

  • 3 weeks later...
Skrevet

Veldig fornøyd med plassen i min Grandis. God plass til 4-5 mellomstore hunder uten å bruke baksetene, og 2-3 om jeg setter setene inn (3 om skilleveggen ikke er i buret, synes det blir litt trangt med veggen i, men det er nå meg). Har akkurat nå to 3'er-bur pluss reservehjul mellom gitteret og det fastmonterte buret som er sveisa til bilen. Masse plass oppå de to burene. Bruker normalt bare det store buret, og har de to løse til når jeg skal ha med ekstra hunder. Det fastmonterte buret har plass til stellebord og tøybur oppå. Har tidligere vært fornøyd med Space Wagon, omtrent samme plass baki, om ikke en anelse bredere, men lavere under taket, og også Sportage, men det var en eldre modell, og kort. Ville likt den lange modellen bedre, ellers var den god og kjøre, deilig med 4wd. Den nye sportagen er det bittelite bagasjerom i. Plass til et lite dobbeltbur, men jeg synes det er for trangt til at jeg synes ser komfortabelt ut. De kunne f.eks. aldri ligget utstrakt i et bur på den størrelsen. Har sittet på med ei venninne som hadde denne. Hun har bytta den ut nå, var ikke fornøyd med den som hundebil. Mannen er på sin andre Touran nå, fin hundebil med god plass, men litt vel mye kluss med de synes jeg, og den er litt vel lav (bakkeklaring). Han har jo ikke samme behovet for å kjøre i skogen som meg etter han konverterte til IPO, så han overlever med den som den er :P 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...