Gå til innhold
Hundesonen.no

Kveles ? Gå i bånd


newbie75
 Share

Recommended Posts

Nå testet jeg for første gang å gå med hunden i bånd istedenfor sele, men han drar så framover at man hører han lager "hese lyder". Prøvde å si strengt nei, dra litt i båndet men når treneren gjorde det så hørte han med engang. Ikke like gøy å høre på meg ? beløntf de gangene han gikk fint som ikke var ofte, mest på hjemveien.

what to Do ? Skjønner hvorfor han drar enda i en alder av 11 måneder når han gidder ikke å høre etter og fortsetter å dra selvom halsbåndet strammet. Bør jeg prøve flytte halsbåndet høyere opp slik C.millan gjør det ? Ingen stor fan av han men må finne noe som fungerer på denne her. 

Har prøvd det der med å ikke gå framover før båndet ble slakt og snu og gå i motsatt retning. 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva slags trener har du gått til som rykker i båndet til hunden?

Det finnes mange tråder med tips her på forumet :)

Hvor lenge har du prøvd å snu/ bare gå fremover når båndet er slakt ? Det er ikke noe du bare må prøve, det er noe du må gjøre hver eneste tur, du må være konsekvent. Bruk sele når du ikke orker å stoppe hele tiden.

Rykking og draing i halsbånd kan i verste fall føre til nakkeskader og luftrørsprolaps.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke bare husky, men husky/labrador.

Labrador-genene er STA. Og liker å dra i båndet. Jeg har en renraset labrador på 7,5 år som er operert i bakbein og forkalka i forbein, men herregudjävlar.... Den bikkja kan dra i båndet om hun får lov altså :lol: Så om du forventer en hund som aldri drar i båndet og går pent ved siden av deg? Lykke til! Særlig med husky x labbis... tjohei :P 

Jeg prøvde langt om lenge med alle teknikker, særlig denne "stopp om hunden drar i båndet". Ingen ting hjalp. Jeg kapitulerte.

"Løste problemet" med flexiline, hunden vandrer fritt rundt meg. Med 7meter line så vil det alltid være noe å snuse på før det blir draging i båndet. Roser med godbit hver gang hunden ser på meg / tar kontakt. Går stort sett greit da. Husk å bruke sele hvis hunden drar så mye at den blir hes, har ingen ting for seg å bruke halsbånd så lenge hunden drar.

(*Og ha for guds skyld kontroll på omgivelsene dine, hold et øye med vegen foran, ikke la hunden være fritt i 7 meter flexi når dere runder en oversiktlig sving, vær forutseende og respektfull om dere møter mennesker og dyr. Så blir alle glade :) )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har jobba utrolig mye med å gå pent. I 1 år nå har vi holdt på. Eller.. 11 mnd. Så vidt noe fremgang. Hver gang han har halsbåndet på og drar stopper jeg. Er også i ferd med å gi opp. Prøvde en periode å snu å skifte vei men det funka vertfall ikke. Vi har malamute. Også laga for trekke.. men vi har istede begynt med kommando "gå bak" når vi vil han skal gå fint. Så bruker vi sele så han kan få gå slik han selv vil. Sele, bånd med strikk og baggen belte. Men jobber jo enda med å gå pen4t4

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Tuvane skrev:

Husk også at du har kjøpt deg en husky... Det er en trekkhund, og trenger nok en god del trening for å gå pent i bånd. :)

Ikke minst skal de få utløp for denne egenskapen. La hunden få trekke en del innimellom, da gjerne med trekkbelte, og skill på når det er lov og ikke. Går ikke å forvente at en husky/huskyblanding kun skal gå pent i bånd mener jeg.

Og alltid sele til hund som ikke går pent i bånd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 timer siden, newbie75 skrev:

Nå testet jeg for første gang å gå med hunden i bånd istedenfor sele, men han drar så framover at man hører han lager "hese lyder". Prøvde å si strengt nei, dra litt i båndet men når treneren gjorde det så hørte han med engang. Ikke like gøy å høre på meg ? beløntf de gangene han gikk fint som ikke var ofte, mest på hjemveien.

what to Do ? Skjønner hvorfor han drar enda i en alder av 11 måneder når han gidder ikke å høre etter og fortsetter å dra selvom halsbåndet strammet. Bør jeg prøve flytte halsbåndet høyere opp slik C.millan gjør det ? Ingen stor fan av han men må finne noe som fungerer på denne her. 

Har prøvd det der med å ikke gå framover før båndet ble slakt og snu og gå i motsatt retning. 

 

I dyreverdenen så er det generelt sånn at press skaper motpress. Det er over hodet ikke naturlig at når noen presser så viker man, sånn som er normalt for oss mennesker. Det må læres. Det er dessverre heller ikke sånn at bare man setter på noe som er ubehagelig så slutter hunden å trekke, hunder trekker gjerne både i strup bånd, piggbånd og det som er de om det er det som faller seg naturlig for dem å gjøre. 

Du kan selvsagt drive å nappe i båndet, de fleste lærer jo før eller siden av det og, men det er jo ikke spesielt hyggelig da, og selv for meg som ikke nødvendigvis har et problem med at man bruker korrigeringer så blir det feil. Fordi det første som må ligge til grunn når man korrigerer, for at det skal virke, er jo at hunden forstår hva den skal gjøre for å unngå ubehaget. Dvs at den først må ha lært riktig adferd, også kan man evt begynne å påføre ubehag for at hunden skal gjøre det selv om den kanskje ikke har så lyst. I tillegg er det mye annet som må være på plass også, man må korrigere rett, med rett styrke og rett timing. Det ligger ikke alle like naturlig å få til. 

Båndtrening er noe dritt, for å si det rett ut, ihvertfall på hunder som har det veldig for seg å trekke, og spesielt da på eldre hunder som allerede har mye erfaring med at det fungerer. Det krever tid og tålmodighet for å få det til å sitte skikkelig. Man må velge en metode, deretter må man holde seg til den hele tiden, ikke skifte mellom flere, da forvirrer man bare hunden. Deretter må man være konsekvent hele tiden, når man først starter denne treningen så kan man ikke la hunden få trekke i halsbåndet, samme om man har det travelt en dag, eller bare er dritt lei. Men det man kan gjøre er jo å feks skille på sele og halsbånd og bruke sela når man kjenner at det ikke passer å trene. Men heldigvis så finnes det ting som kan være litt lettvintløsninger i mellomtiden, feks grime, de fleste liker ikke det trykket i ansiktet og slutter å trekke med en gang den kommer på. Ikke alle, men veldig mange. 

Personlig foretrekker jeg stopp og vent metoden, bare at jeg stopper ikke bare til båndet er slakt, jeg bruker å stå stille til jeg ser at hunden virkelig begynner å slappe av, senke skuldrene og puste med magen igjen og aller helst til den snur seg og ser på meg. Man må gjerne stå stille litt lengre pr gang man stopper, men jeg synes resultatene kommer litt raskere da, at hunden faktisk roer seg litt (=mindre trekk), blir påminnet at jeg henger på bak der og blir litt mer obs på meg osv. Og jeg bruker aldri å si versågod, flink eller noe som helst når vi starter opp å gå igjen, og heller ikke når hunden går pent. Når man begynner med det så hopper de gjerne bare frem og trekker igjen. Derfor gjør jeg det enkelt, trekk=du får ikke gå (="straff"), rolig hund som går fint=turen fortsetter (=belønning). Hundene vil jo som regel gå frem så det blir jo belønning i seg selv :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

45 minutter siden, Malamuten skrev:

Personlig foretrekker jeg stopp og vent metoden, bare at jeg stopper ikke bare til båndet er slakt, jeg bruker å stå stille til jeg ser at hunden virkelig begynner å slappe av, senke skuldrene og puste med magen igjen og aller helst til den snur seg og ser på meg. 

Et veldig godt tips. Min ble bare forvirret og skjønte ikke så mye når jeg begynte å gå igjen så snart båndet var slakt, men når hun fikk "senket skuldrene" og tenkt seg litt om virket det som om ting begynte å falle på plass.

Jeg brukte også mye belønning når hun tok kontakt, og da gjerne uforutsigbart antall belønninger sånn at ikke godbiten ble et signal om at det var greit å løpe til enden av båndet å trekke igjen. Hun holdt seg dermed mer i "belønningssonen", for det kunne jo hende at det vanket en godbit til selv om hun allerede hadde fått tre ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg har brukt silver shade-dekken til hest om sommeren, og min erfaring er positiv. Materialet reflekterer sollys godt og bidrar til å holde hesten kjøligere, spesielt på veldig varme dager. Det gir også en viss beskyttelse mot insekter, selv om det ikke erstatter et eget fluedekken. Det er viktig å velge riktig størrelse og sikre at det sitter godt, slik at det ikke gnager. Jeg opplevde at hesten virket mer komfortabel, særlig under opphold på beite i solsteiken.
    • Lyden av ordet diary..  Vurderte i går å oppdatere om suksessen med ris, havregrøt, gulrot og brokkoli mos, ren kyllingfilet og egg, med en gradvis reintrodusering av tørrfor. Etter 2x kakao kunstverk av perfekt konsistens, som bare var å plukke fra gresset uten any smear, så det ut som en suksess, og Ede fikk V&H blandet med litt gulrotmos til kvelds. I morges viste det seg at jeg var litt snar med å trekke konklusjoner i går, og min vurderingsevne før morgenkaffe er heller ikke noe å skryte av. Det første som kom ut var fint, så jeg avfeide den siste klatten med softis som ingenting. ..og jeg glemte å tenke på at Ede ikke har fått intimbarbering på en stund. Rævskjegget hadde rukket gro nok til å kunne forveksles med ansiktet på en nykonvertert islamist, noe jeg smertelig ble gjort oppmerksom på da jeg noen timer senere måtte tørke stumpen hans fra en ladning med viskositet lik brun kjøttkakesaus ved 278°K. Det som først så ut som en grei tørkejobb viste seg å være det verste tilfellet av danglebær jeg ikke har hørt om før. Ord kan vanskelig beskrive den følgende halvtimen.  Det ble tørket og vasket og lugget i det nyanlagte talibanskjegget uten antydning til å nærme seg måloppnåelse. Ede begynte bli sår i stumpen og protesterte mot behandlingen, men forstod alvoret i situasjonen og samarbeidet tålmodig for å la meg prøve fikse problemet med dobbel effileringssaks, noe som heller ikke var noen quick fix. Vurderer begynne kalle ham Harald nå, etter Harald Hårfagre. Etter at effileringssaksen hadde gjort hva den kunne, så var det fortsatt en absurd mengde småsmuler av brun sement stuck i fløyelen rundt kaviarstjerna på den heltemodige pompen. Å finne frem sjampoen hadde liknende effekt på Ede som på røverne i Kardemommeby. Den heltemodige roen og tålmodigheten slo over i engstelse og han ville ikke samarbeide mer. Fordi han er hjernevasket fra barnsben til å forbinde dusjen med mat, så gikk han allikevel med på å la meg lukke døren bak ham, i håp om lysere tider, men forstod han var fanget i en felle øyeblikket etter, da jeg skrudde på dusjen uten at det luktet mat der inne. Ikke tale om at han ville gå med på det der. Han er for stor til å kunne tvinges nå, så å få den stumpen der inn over kantene på dusjsonen var det bare å glemme. Løsningen ble å massere inn sjampoen midt på gulvet og omstendelig vaske den ut igjen med vaskekluter og håndklær i flertall, mens han benyttet anledningen til å styrketrene muskulaturen rundt halefestet for å være bedre rustet til fremtidige konflikter av samme art.  Da det begynte vibrere truende i halsbåndet var jobben heldigvis gjort.  Nå som veslefjeset er rent og pent og utenfor PSTs søkelys, så er neste oppgave på tapetet å overbevise Harald om at det å stå stille med halen hevet mens jeg romsterer rundt analåpningen hans med en oppladbar, vibrerende, rosa plastdings er nødvendig for å gjøre neste tømming av belgen til en mindre traumatisk opplevelse for oss begge. ..med gulrot- og havregrøt som "lokkemiddel". Godt han ikke kan skrive Finn-annonser for omplassering eller ringe Dyrebeskyttelsen selv. 
    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...