Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
18 hours ago, Wildlife said:

Vurderer også flexi med bredt bånd 8 m langt. Men finner bare opp til 50 kg. Tipper han veier rundt 47 kanskje.

Har veldig lyst å prøve dette til rusleturer hvor han kan gå å vase litt og i skogen hvor  han godt kan ha litt lengre enn 2 meter. Sporline synes jeg er stress. 

Eneste utfordinga jeg ser for meg er i møte med sauer eller andre hunder. Ved andre hunder får jeg han som regel noenlunde greit forbi hvis jeg pusher på han. Han har så lyst å hilse. 

Det holder det, de er sterke. De har også XL for hunder over 50 kg, men de er sikkert litt tunge og uhåndterlige http://canineconcepts.co.uk/en/retractable-leads/2745-flexi-giant-retracting-tape-leads.html

Skrevet

Vi skulle aldri ha flexi, men nå bruker vi nesten bare det til begge våre. Ingen av de er spesielt gode på innkalling, de surrer rundt, kan ikke gå pent i bånd osv. Likevel passer flexi oss fint fordi de da får en viss frihet. Vi går som regel kun i skogen der vi sjeldent møter andre da. Dersom vi møter andre trekkes hundene helt inntil oss. De får aldri gå bort til hverken mennesker eller dyr, så er litt uenig i at hunder må være veloppdragne for å gå i flexi. Går vi der det er flere andre holdes de i kort line. Mye lettere med flexi enn vanlig bånd da det er så lett å dra inn flexien.

Det er sjeldent de surrer lina rundt beina sine, men det hender de gjør det på oss. Er derfor glad vi valgte flat og ikke rund line :) 

Jeg går også ofte alene med begge i flexi og synes det går helt fint :) 

Skrevet

Bruker kun flexi på tur, og aldri opplevd verken skader eller andre uheldige episoder som skyldes flexibruk. Det er mulig å bruke flexi fornuftig, men det hjelper nok å ha en lydig hund samt vite hvor stoppknappen er. Nå går vi svært sjelden tur langs veien, men jeg slipper selvsagt ikke hunden ut på 8 meter på steder det kjører biler, og heller ikke i passeringer. Nå veien min hund bare 6 kilo, mulig jeg hadde vurdert flexi annerledes med en større hund.

Skrevet

Jeg går med to hunder i fleksi. Stor stas :D Begge går fint i bånd og ingen av dem drar. Da funker det gull. Hadde aldri brukt det på en hund som bykser og peiser på når man går - til det mener jeg flexi ikke er egnet. 

Skrevet
På 13.8.2016 at 10:59 AM, Shlush skrev:

Har to flexiliner selv, brukes kun til morgen og kveldslufting :-) flexi er ok for enkelte, ikke ok for andre. Det kommer an på eieren ;-)

Veldig enig i det du sier!

Her jeg bor er det en eldre herre i elektrisk rullestol som bruker flexiline på bikkja si.  Problemet er at bikkja er utagerende mot andre hunder og han klarer ikke å snelle hunden inn til seg.  Så vi stopper på god avstand og prøver å finne et sted å stå slik at flexilina ikke når oss.  Det er jaggu ikke enkelt når den er 10 meter ute og vi ikke har steder å "flykte".  For det hjelper jo ikke at jeg holder min hund tett inntil så lenge flexibikkja fritt kan angripe oss....  Det har faktisk hendt at rullestolen nesten har velta for bikkja er så sterk.

Personlig liker jeg overhodet ikke flexiline; da foretrekker jeg sele og langline hvis jeg er i skogen eller veier som er nokså lite besøkt.  Langs vei der jeg treffer folk er det vanlig leiebånd som gjelder.

  • Like 1
Skrevet

Felix bruker flexi så og si hver dag. På morgenlufting og på turer i skogen. Nå i ferien har jeg også gått med tre hunder på noen turer hvorav to i flexi. Funka mye bedre enn jeg hadde trodd. Båndet er det ingenting i veien med og de fleste greier å bruke det helt fint, det er ikke hjernekirurgi akkurat. De som ikke greier å bruke det er såpass få at vi klarer å gå utenom de, ikke noe stress.

Skrevet

Hender jeg bruker flexi om jeg kun går tur med Gira. Med flere hunder samtidig synes jeg det blir kluss.

Behagelig å holde i, og Gira kan gå litt mer fritt. Hun hører dog etter, og sier jeg "vent" så venter hun til jeg er nærmere henne, og sier jeg "stå" så står hun til jeg kommer bort til henne. Jeg tar båndet helt inn om det er uoversiktlig der vi går, samt tundt svinger. 

Liker at det snurrer seg inn, så slipper man bånd under beina og magen til hunden. 

Men ja, man må definitivt bruke det riktig. Truffet flere folk som bare lar hunden løpe som den vil i flexi. Bort til andre hunder, ut i bilveien osv. Da blir det farlig.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...