Gå til innhold
Hundesonen.no

Fellesforing/ for tilgjengelig hele tiden


QUEST
 Share

Recommended Posts

Hadde ikke gått med de jeg har nå. De er begge matvrak, og "normalisering" ift matinntak ville ikke inntruffet på et nivå der de hadde holdt seg slanke (ene som jeg overtok da hun var 3 år (og overvektig) har jeg slanket bort nesten 20 % av utgangsvekten hun hadde ved ankomst). I tillegg er der noen hunder som går over til å vokte matskåler som der ligger matrester i, noe som kan medføre både trigging/forsterking av matforsvar med dertil uheldige situasjoner.

Jeg har tidligere hatt hunder der jeg kunne la mat ligge fremme, men det er altså ikke noe man kan gjøre med absolutt alle hunder. Her som med det meste - individene er ulike.

En annen faktor for min del er at jeg trener mye lydighet og annet med hundene, så jeg må hele tiden regulere matinntaket opp mot mengden godbiter som de får i løpet av dagen. (de kan for øvrig trenes også med tørrforkuler, matvrak som de er...)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Jeg har hatt fri tilgang, og hunden spiste passe mye han (dvs han gikk fra å spise alt for litt til å spise nok), men jeg kommer ikke til å gjøre det igjen. For det første fordi jeg har flere hunder og for det andre fordi det er viktig for meg at det spiser det de får, når de får det. Fri tilgang hjemme ødelegger matlysten når de får servert mat på tur osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har aldri kunnet frifore med tidligere hunder, da hadde de nok trilla. Stankelbeinet kunne nok hatt tørrfôr stående fremme, men hun får jo også vom og jeg ønsker å kunne styre det litt ift trening.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På Thursday, July 14, 2016 at 10:39 PM, Malamuten skrev:

Av 5 hunder så tror jeg ingen av de har kunnet ha mat stående fremme hele tiden, den første fordi hun rett og slett ikke spiste med mindre vi hadde strenge regimer på når hun ble tilbudt mat og at den ble tatt vekk med en gang om hun ikke spiste. Og alle etter det har vært matvrak av dimensjoner, spiller ingen rolle hvor full skåla er, det blir tomt lell, med en gang. Hund nr to greide jo ved flere tilfeller å komme seg ned i forsekken og ila de få min den hadde tilgang så hadde den spist flere kg mat, kunne jo gått skikkelig ille, men han slapp heldigvis unna med forferdelig vondt i magen bare, ikke noe magedreining eller noe verre.

 

Dette må da være malamuten? ?

Vi har heldigvis ALT av hundematen i boda ute. Ellers er jeg sikker på dette kunne skjedd hos oss os. Det tar max 1 minutt for han å sluke de 400 gr med mat han får om ganga.

For oss funker det fint å fore morgen å kveld og jeg må veie opp maten (da vet jeg hva han får). Pluss ifht aktiviteter er det greit å kunne kontrollere det. 

Og får å si det slik. Den dagen hunden vår ikke vil spise maten sin med en gang, så vet jeg det er noe alvorlig galt.

Edit: må også nevne at jeg tror ikke det finnes en malamute som funker på friforing?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Jonna

Når jeg var yngre og hadde 2 stk tibetansk spaniel som omtrent ikke likte mat: ikke noe problem.

Sch, Labbisene, springer, kelpier...... nei de hadde vært så overvektige på kort tid at perioden for utprøving hadde gjort de syke. Om de ikke hadde dauet av magedreining eller forstoppelse så hadde de blitt så overvektige at det hadde vært skadelig.

Edit: unntaget hadde vel vært en sch som var anorektisk, men det var flere hunder i huset på den tiden. Som labbisen som en gang klarte få i seg 5 kg tørrför, han spiste fortsatt når vi fant han...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt to hunder som kanskje kunne vært friforet uten å spise seg både sjuke og feite, der var den ene hobbyanorektiker som spiste bare når han gadd sjøl (i sin verste periode var det bare hver 3.dje/4.de dag), og den andre kunne spise uhorvelig mengder med mat uten å legge på seg. Begge to fungerte bedre ved å få mat bare 1 eller 2 ganger om dagen, enn å ha tilgang til mat hele tiden. 

En av de tre jeg har nå kunne kanskje vært friforet på tørrfor, da spiser hun bare det hun trenger og ikke noe mer, men de to andre spiser mer enn de trenger, så det hadde neppe funka. Den ene av de to har alltid vært et matvrak, så ble hun satt på kortison, og etter det har hun vært helt håpløs rundt mat. 

Jeg tror dog friforing aldri kommer til å bli aktuelt for mine hunder, samme hvordan de er, jeg liker å ha kontroll både på hvor mye de spiser og når de spiser det :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hobbyanorektikern av en collie jeg hadde, hadde fri tilgang en periode. Jeg hadde et matvrak av en cavalier samtidig som hadde spist seg ihjel ved første anledning, så maten stod høyt nok til at hun ikke kom til. Snusern spiste kronisk for lite uansett, og ville ha maten "servert". Gammel mat var ikke stas. Flokken nå er det noe matforsvar i tillegg til at jeg har tre matvrak, så det hadde funka dårlig her. Heller ikke spesielt kompatibelt med hundemat og småbarn :lol: Får holde at hun kvalitetstester kattematen innimellom :aww: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke hatt fri tilgang til noen av de hundene jeg har hatt/har i hus nå. Forskjellige både av typer/individer og raser, men jeg ser ikke for meg at det hadde fungert. Fort matlei,  ressursforsvar og matvrak i en salig blanding. :P Av de to vi har i hus nå så har vi en som fort går ned i vekt, og en som legger fort på seg. Fórer også halvt om halvt med tørrfór og v&h, så da synes jeg det er greiest å gi frokost og kvelds. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 timer siden, Raksha skrev:

Hobbyanorektikern av en collie jeg hadde, hadde fri tilgang en periode. Jeg hadde et matvrak av en cavalier samtidig som hadde spist seg ihjel ved første anledning, så maten stod høyt nok til at hun ikke kom til. Snusern spiste kronisk for lite uansett, og ville ha maten "servert". Gammel mat var ikke stas. Flokken nå er det noe matforsvar i tillegg til at jeg har tre matvrak, så det hadde funka dårlig her. Heller ikke spesielt kompatibelt med hundemat og småbarn :lol: Får holde at hun kvalitetstester kattematen innimellom :aww: 

Nja..hadde det ikke vært mye enklere om alle spiste det samme, både hunder og barn? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 minutter siden, QUEST skrev:

Nja..hadde det ikke vært mye enklere om alle spiste det samme, både hunder og barn? :P

Barnet har mer matforsvar enn hundene, så ser et par potensielle konflikter :lol: men veldig realt i innkjøp da :D

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Jeg tror setteren kunne blitt vandt til det, men med overhengende fare for magedreining tar vi ikke sjansen på det. Han har skremt meg med magetrøbbel så mange ganger nå at jeg er blitt veldig kontrollfreak på det med fôring. Dog- når tispa hadde løpetid og han ikke ville spise hadde jeg alltid litt mat stående frem in case han fikk lyst på. Hadde jeg ikke gjort det hadde han ikke spist på to uker.. 

Terven tror jeg kunne spist seg ihjel om det sto fôr frem hele tiden :aww: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...