Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Etter å ha listet opp det lillegutt kan og nesten kan, ble jeg litt nysgjerrig på hva andres hunder og raser kan når de er omentrent like gamle?

Noe av det vi har lært han er dagligdagse ting som feks sitt, mens noe er triks som feks rull rundt. Vi har brukt det som mentaltrening og "teambuilding". Mulig vi har startet litt hardt ut, men han syns det er gøy så da tar vi noen økter av og til. 

Sitt, ligg, gi labb, rull rundt, gi begge labber, sitte bamse, vent, værsågod, gå på plass (men ikke bli der:P), (hoppe) opp, gå ned, gå dit/ut, spin (gå i ring), på plass ved fot (komme til meg og sette seg ved fot), stå (trener til utstilling/valpeshow), hopp (over noe), gå fot, søk (lete etter godbit), kom hit/innkalling, se på meg (kontakt) og slipp.

 

Andre ting som er kjekt eller gøy å lære ham? Han tar ting så fort så blir jo fri for ideer snart :lol:

  • Like 2
Skrevet

Viktigere å generalisere det han kan eller nesten kan, enn å pøse på med masse nytt :) Det han kan, kan han det hjemme, eller kan han det overalt? Sitter han alltid rett når han sitter fot, eller kan det bli bedre? Når han går fot, går han med kontakt, uten godbit eller detter han ut hvis det ikke er en godbit der? Hva hvis en annen hund passerer/bjeffer/et menneske prøver å ta kontakt mens du trener? 

Mine valper kan i den alderen kontakt, lek (sosial kamp, vinne og komme tilbake med leka), innkalling (ihvertfall en start), stå og sitt, begynnelsen på utgangsstilling, kanskje begynt å shape dekk, og ikke så mye mer enn det. Jo, de har begynt å gå spor.

Prøver heller å generalisere kontakt og lek i forskjellige miljøer (bygge opp forstyrrelser f.eks.), for å få en trygg og miljøsterk valp som kan jobbe overalt, enn å lære den masse halvveis som aldri blir fulgt opp. Men det er min mening. Jeg trener for framtidige konkurranser, så kontakten og miljøtrening er det viktigste av alt (for meg).

  • Like 4
Skrevet

Mine kan så og si ingenting :P
De blir mye mijøtrent og sosialisert. De blir trent på kontakt og stå fint (type utstilling) samt løpe pent i utstillingslina. Ellers er det ting som håndtering (vise tenner, klippe klør, bading, bli vant til blåseren osv) som fortsatt er hovedfokuset. De kan løpe løs på den alderen, i motsetning til når de er litt eldre og jaktinstinktet er større.  De får trekke i seler når vi går tur, og de lærer av de andre hundene at tur og sele er superkult, noe som er en fin ting å ha med seg når de skal settes inn i spannet og faktisk trekke når de blir eldre.

 

Guest lijenta
Skrevet

Være pøbel, gå på oppdagelsesferd disse kunne han godt. Andre ting som sitt kom også videre etter om det var mest intressant da

Skrevet

Hun min kan kontakt, sitt, navnet sitt, kom (så og si), tisse på kommando, søk, ligg. Vi holder på å lære inn fot, og bli. Skal snart begynne på stå. Så det er ikke så mye triks her i gården heller :D Synes det er best å terpe på de viktigste øvelsene så de sitter skikkelig. Og da kan man etter hvert bruke de i litt mer vanskelige situasjoner. 

  • Like 1
Skrevet

Sitt, ligg, vent, værsågod, tisse på kommando ute (eller, gå på do generelt på kommando), på plass (gå på puta si), finne grisen og finne ballen (to leker han har som han er veldig glad i, og som vi bruker mye til belønning), sitte å vente i buret før vi tar han ut.

  • Like 1
Skrevet
On 6/19/2016 at 3:42 PM, Caroline said:

Viktigere å generalisere det han kan eller nesten kan, enn å pøse på med masse nytt :) Det han kan, kan han det hjemme, eller kan han det overalt? Sitter han alltid rett når han sitter fot, eller kan det bli bedre? Når han går fot, går han med kontakt, uten godbit eller detter han ut hvis det ikke er en godbit der? Hva hvis en annen hund passerer/bjeffer/et menneske prøver å ta kontakt mens du trener? 

Mine valper kan i den alderen kontakt, lek (sosial kamp, vinne og komme tilbake med leka), innkalling (ihvertfall en start), stå og sitt, begynnelsen på utgangsstilling, kanskje begynt å shape dekk, og ikke så mye mer enn det. Jo, de har begynt å gå spor.

Prøver heller å generalisere kontakt og lek i forskjellige miljøer (bygge opp forstyrrelser f.eks.), for å få en trygg og miljøsterk valp som kan jobbe overalt, enn å lære den masse halvveis som aldri blir fulgt opp. Men det er min mening. Jeg trener for framtidige konkurranser, så kontakten og miljøtrening er det viktigste av alt (for meg).

Ja tror du har rett i det :) er bare redd han skal bli lei av å alltid gjøre samme triksene. Han gjør alt overalt for å si det sånn, men han er ikke så flink når det kommer til forstyrrelser og som sagt sitter ikke alt som støpt. Han har jo enda god tid på seg til å lære, ser jo at det er mange som "ikke kan noen ting". :P

Skrevet

Staffen kan og kunne alt mulig, han var første hunden vår. Og trengte litt mental trening. Han gjør alle triksa på rekke og rad om du bare står der med en godbit..

Dogoen kan sitt, bli, nesten omtrent kanskje innkalling og ligg. Mer kan han ikke. Jeg erter han innimellom med å be han om å gi labb.

Men det er vårt hundehold, vi har egentlig ikke noe behov for triks, selv om det har vært en fin bonding, i alle fall for staffen. Tror vi har skjønt mer hva vi tenker er viktig med tiden, sikkert som mange andre ;) Generalisering er viktig - dogoen KAN "sitt" mye bedre enn staffen kan sitt...

  • Like 1
Skrevet

Fint lite vi faktisk har trent på :P

Egentlig stort sett bare sitt, ikke stupe ut døren uten lov og innkalling. Og litt ligg og gå pent i bånd. 

Hun kunne også noenlunde å gå å legge seg og å la være, men det er mest sånt som hun har plukket opp selv:P

Men vi har ikke bruk for at hun kan så mye.. Har "bare" familiehund.. Kan jeg ha henne med meg og hun roer seg der vi er så er det nok for meg. Og at hun kan gå løs på øde steder utenom båndtvangen. 

  • Like 1
Skrevet

Errrrrrm. Være mynde? :D

Kan sitt, stå, dekk og innkalling sitter ganske bra nå. Trener aktivt agility (i den grad man kan gjøre det med en valp) og litt bruks (felt og spor) men ikke noe triks og sånt enda. Liker å få inn samarbeid og kontakt og heller begynne med mer avanserte øvelser når den verste valpetia er over.

  • Like 1
Skrevet

Jeg husker ikke så veldig spesifikt, men vi begynte med å shape inn danse for at hun skulle lære jeg klikker trening og shaping rett og slett :) Veldig glad for det den dagen i dag, hun tilbyr masse og har virkelig forstått prinsippet med shaping. Syns det er en fin øvelse å begynne med. 

Ellers jobbet vi med kassemetoden, innkalling, gå fint i bånd, sosialisering og miljøtrening, sitt, bli, dekk, kanskje såvidt prøvd oss på litt agilitytrening, gått baby spor. Ja, litt smakebit av alt kanskje :) Det var veldig lite hun KUNNE. Men mye hun hadde blitt introdusert til. 

  • Like 1
Skrevet

Stjele sko og ta ut sålene slik at disse kan makuleres. 
Stjele klær som ligger lett tilgjengelig. 
Bite i tærne. 
Stjele mat om det er lett tilgjengelig. 
Kan tigge veldig pent.
Vekke meg om morgenen eller natten når hun må ut. 
Vekke guttungen når det er på tide at han skal stå opp. 
Ellers kan hun sitt, stå, gå sånn halveis pent i båndet om det er godbit i sikte. Vente før maten.
Hun kan også være verdens søteste, og en real pain in the ass.

  • Like 4
Guest Belgerpia
Skrevet

Gå pent i bånd, komme på innkalling  - husrein, ellers var det bare fanteri. Når jeg tenker etter så har alle mine valper lært dette først.  Pent i bånd og innkalling.  Sistnevnte har vel vært ca 97% fra 4 til 5 måneder. 

Ellers har det variert hva de har kunnet. Men sitt har de lært rimelig tidlig, og vent. Bruker første tiden til å lære hunden livreddende ting. (Som innkalling og vent) - heller enn fancy tricks ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...