Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 162
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nå har jeg vært her i ei stund, og syntes det er på tide at jeg lager ei tråd om Alvin   Alvin er en amerikansk bulldog på litt over halvåret- født 2 september 2015.  6 mnd. er tydeligvis hormon

Sitter å ser igjennom bilder fra i vinter, og det slår meg hvor kul bikkje jeg har! Jeg pleier å si når folk spør at jeg egentlig ikke har jobba så mye med han, at han nesten har kommet som "ferdig

Vi har hatt julephotoshoot for noen dager sida, ooog.. det gikk jo greit, det! Etter litt overtalelse, og pælming av x-antall snøballer i den retningen kamera stod, fikk jeg noen bilder hvor Alvin så

Posted Images

Skrevet
10 minutter siden, MegaMarie skrev:

Haha, så herlige bilder med hesten! :lol: Det ser ut som at Alvin lever drømmelivet! :ahappy:

ja, dem er så skjønne sammen :wub: Harvir heter hesten, han og Alvin har blitt bestiser i løpet av vinteren :) De kan stå å kose sammen hvis vi av en eller annen grunn stopper på tur. Harvir legger mulen på skuldra til Alvin, og Alvin slikker Harvir forsiktig tilbake. 

Trur ikke han klager over tilværelsen altså :P 

  • Like 7
Skrevet
5 timer siden, LØJ skrev:

Så fin Alvin har blitt:wub: Elsker hestebildene:)

Aww, takk! :wub: Gleder meg til jeg kan begynne å gjøre litt kjettingtrekk, sykling og ordentlig kløvtrening med han :) Tør rett og slett ikke utsette han for det før han er rundt tre år. Better to be safe than sorry tenker jeg :) Vi koser oss med lange turer i skogen og fjellet fram til da. Har sykt lyst til å ta en tur på Hardangervidda til sommeren når snøen har smelta.. Jeg får se hva tiden bringer! :D 

  • Like 1
Skrevet

Vi har vært på sikkelig søndagstur i dag! Rolig, deilig søndagstur i sola :) 

Alvin gikk årets første spor i dag også! De første 100 meterne var baaare surr, men det gikk seg til etterhvert. Sikkert en kombinasjon av at han ikke har gått noe spor på ca tre mnd., og at jeg lot det ligge i 1 1/2 time.. Men han var veldig stolt av seg selv når han først fant premien til slutt! Kosa vårs så møe atte :wub:fullsizeoutput_215.thumb.jpeg.bcbabc2acae3c788dd64d2b8175909f9.jpeg

DSC_0277.JPG

DSC_0302.JPG

  • Like 4
Skrevet
På 1.4.2017 at 5:41 PM, Toril skrev:

Han er flott!!:wub:

 

På 1.4.2017 at 6:28 PM, WelshenNemi skrev:

Så fin han er :wub:

Takk dere <3 lykkepilla mi han her <3

  • Like 1
Skrevet

ENDELIG etter tre dagers prøving skjønte Alvin å rygge fvf :jump: Nå skal det terpes så jeg får en killer fvf i høyre/venstre vendinger også :D 

  • Like 1
Skrevet

Vi er så heldige å ha en gjeng fine, og ikke minst flinke hundemennesker å trene med, og i helga var vi på runderingstrening! 

Alvin elsker mennesker, så det sende han ut etter figuranter har aldri vært noe problem. Det vi nå jobber med er apporten :) 
(Tips til apporteringstrening mottas med stor takk, for jeg er helt grønn! Gjerne med klikke-trening, hvis dere har noen gode forslag :) ) 

Vi fikk kun ett slipp i helga for vi valgte å heller begynne med trening på løsbitt istedenfor. 

Han greide det litt på slump på 4-5 forsøket, trur han glemte han hadde løsbittet i munnen. Sendte han ut til fig. som satt på noen meters avstand med løsbittet så Alvin så det, så kalte jeg han inn når han var borte ved fig. med bittet i kjeften. 

Som sakt greide vi det på 4-5 forsøk, kanskje mest på slump. Men nå har vi ihvertfall noe å trene fram mot, noe jeg syntes er sååå kult!! 

Slenger med noen bilder av Herr Klovn, Bildene er tatt av Veronica Olsen, Olsen Veronica Photography, som var så snill å ta fine bilder av Alvin :wub:

17545429_10154557531646461_4088115952999949391_o.jpg

17883974_10154557531616461_2921706741271639022_n.jpg

17862493_10154557531526461_3155432025941946386_n.jpg

17800355_10154557531706461_753875264198500719_n.jpg

  • Like 4
Skrevet

Var akkurat ute å trente lydighet med Alvin. Jeg belønte med sånn draleke, slapp den ene enden; han rister på hodet så den enden jeg holdt i kommer i retur og treffer meg RETT i øyet. Ser tåkete jo :P 

Det beste med hele greia er at jeg har det på film, og jeg kan tydelig høre smellet når han treffer. Det gjorde så vondt som det hørtes ut som, for å si det sånn

  • Like 1
Skrevet

Litt bilder fra sola i dag. Prøver å lære Alvin "hold fast" så vi kan komme videre i løsbitt-treninga vår :) Vi begge er startfasen når det kommer til trening, så vi er like "grønne" begge to, så framskritta er litt hipp som happ. Men vi får det vel til etterhvert ;) 

Tigge-blikket
DSC_0036.thumb.JPG.76a2f6b654c6120946aca63aaee190d5.JPG

:wub:
DSC_0030.thumb.JPG.a1d96e506783b1b9079cfc560a22ab07.JPG


Begynner med en bit hageslage, så tar vi det videre derfra :) 
DSC_0032.thumb.JPG.34a045bfe7d49aa7503a10243964a1c4.JPG

  • Like 5
Skrevet
På 11.4.2017 at 6:57 PM, Mentha skrev:

Var akkurat ute å trente lydighet med Alvin. Jeg belønte med sånn draleke, slapp den ene enden; han rister på hodet så den enden jeg holdt i kommer i retur og treffer meg RETT i øyet. Ser tåkete jo :P 

Det beste med hele greia er at jeg har det på film, og jeg kan tydelig høre smellet når han treffer. Det gjorde så vondt som det hørtes ut som, for å si det sånn

Uff, jeg "liker" ikke at du skader deg...men det at dette er så typisk ambull. Har hatt så mange blåmerker på lår og legger etter overlykkelig bulle som sveiver rundt med leka...jeg lærer aldri, tydeligvis :icon_redface:

Vokser seg vakrere og vakrere den fyren :wub:

  • Like 1
Skrevet
På 17.4.2017 at 10:21 AM, LØJ skrev:

Uff, jeg "liker" ikke at du skader deg...men det at dette er så typisk ambull. Har hatt så mange blåmerker på lår og legger etter overlykkelig bulle som sveiver rundt med leka...jeg lærer aldri, tydeligvis :icon_redface:

Vokser seg vakrere og vakrere den fyren :wub:

Hahaha, jeg burde ha lært jeg også. Men så den rett og slett ikke komme :P Han bokset meg i øyet under lek en gang, var ikke godt det heller :sweat:

Og tusen takk for det :ahappy: Godgutten min, han <3 

  • Like 1
Skrevet

Vi har vært å trent litt i dag, og til Alvin sin store glede kom naboen innom :) Alvin har en mancrush på Herr Nabo, og gjør aaalt for at han :P Nå ligger han å sover fornøyd ved siden av meg i sofaen! 

Vi prøver å trene litt lydighet om dagen, men det går jo som lusa på tjærekosten når det kommer til fremgang. Savner kontakt ved Fri Ved Fot, så prøvde å gjøre noe med det i dag. Etter tredve minutter med kontakttrening kom jeg ikke lenger enn 5 sekunder med øyekontakt, maks.. Sykt frustrerende når jeg leser "overalt" alt det ikke skal ta lang tid før bikkja skjønner konseptet, liksom.. Jeg (prøver) å klikketrene det, men å vente han ut har jeg gitt opp. kan stå i 10 minutter uten at han gir meg et fnugg av oppmerksomhet, liksom. 

Har prøvd å belønne med KUN godbiter, KUN leke, og en blanding av disse, men virker som han rett og slett overser meg.. *river seg i håret*. Får prøve igjen med annen type tilnærming i mårra.. Vurderer å begynne inne i stua først, også flytte oss ut etterhvert.. Vi har har jo hatt det inne en gang, så jeg veit han kan. Kan alder ha noe å si? han er rundt 1 1/2 år :) 

Slenger med et par bilder av doggen, sånn helt på tampen :) 
Gullklumpen min :wub:

fullsizeoutput_224.jpeg

fullsizeoutput_21f.jpeg

  • Like 2
Skrevet

Ang. apport-trening så gjør jeg følgende:
- Holder apporten i begge hender og klikker for at hunden biter over(hageslange er supert å begynne med!)
- Trekker litt i mot når hunden biter, for å kjenne at den faktisk holder. Du skal ikke prøve å dra den ut av munnen på han, bare legge et lett press på. Når du kjenner han prøver å holde igjen, klikk og belønn.
- Begynn å slippe opp på en av sidene før du klikker og belønner.
- Slipp opp mer og mer gradvis, ta hendene av og på apporten.
- Begynn gjerne med omvendt lokking(kan kreve litt trening, mange slipper apporten i starten når maten kommer til syne, bare vær tålmodig), for å øke tiden hunden holder, samtidig som man bekrefter at hunden gjør riktig.
- Utvid tiden hunden må holde. Gjerne ved å ta på apporten, dra litt i mot, slipp opp, dytt på sidene etc. for å sikre at han holder skikkelig. Det blir også en slags lek for han, så treningen blir kjekkere.

Denne øvelsen synes mange hunder er veldig tung, så lurt å holde seg på veldig korte økter(2-3 minutter) så han ikke blir lei. Har du en "vandrer" så krev at han skal sitte mens dere trener. Ikke tilby apporten før han sitter. 

Ang. konktakt i fri ved fot så vet jeg ikke helt hvordan du har lært det inn, men vi bruker grunnferdigheten "fokus under baklengs marsj"(står i blant annet lydighet i teori og praksis). 

Du går bakover og belønner hunden for å følge etter. Tenk belønningsplassering og belønn hunden ved ditt venstre kne eller der du vil ha han. Helt inntil. Bestem deg før økta om du vil fokusere på posisjon eller kontakt i starten. Senere når han blir god på dette kan du kreve begge deler :) Så er det bare å være flink til å øke og senke kriteriene slik at hunden ikke synes det er for vanskelig. Når jeg trener dette med whippeten er jeg veldig nøye på det. Hun er ikke sånn som schäferen som bare kunne gå og gå. Jeg kjører da typisk en del repetisjoner der jeg belønner på 1. og 2. steg med riktig posisjon/kontakt. Så kjører jeg kanskje 5 skritt, så 1, så 2, så 1, så 10, så 3, så 1, så 1, så 4 osv. Viktig å ikke bare tøye strikken, de går fort lei. Ikke sikkert du må være så forsiktig som meg, men jeg ser hvert fall at det fungerer best på mi som kan bli lei av terping. Kjører også superbelønning på f.eks skritt 5, 10 og 4 som i dette eksempelet vil være de vanskeligste repetisjonene. Vær nøye og begynn å tell på nytt om han detter av. Han skal gjøre det "perfekt" for at skrittet skal telle. Med slike kriterier er det da viktig å ikke gå for fort fram. Ikke sett høyere kriterier enn du tror han klarer. 

  • Like 1
Skrevet

Ikke stå og vent ham ut i kontakttrenkngen. Det kan være selvforsterkende for ham å se på noe annet. Dessuten er det vanskelig å skjønne at man skal stirre eieren i fjeset. Prøv baklengsmarsj som Sprettballen foreslår. Ta også og ha ham i utgangsstilling og belønn for mer og mer kontakt. Det blir som med bli trening; bygge det langsomt oppover. Ser han bort, bryter du bare og starter på nytt. 

  • Like 1
Skrevet

:D Det jeg skal foreslå som første ledd i kontakttreninga er kanskje litt ufresht å gjøre med en hund med løse lepper, men likevel: 

Sett deg på huk foran han med en godbit i munnen og la han ta den. Det lærer han å fokusere på fjeset ditt, samtidig som han lærer å ta pent. Det begynner jeg alltid med på valper, og det virker jo ikke som han skjønner greia i det hele tatt om du står der og koper i 10 min (!) uten at han søker kontakt med deg, så begynne med valpetrening er nok ikke så dumt. Hvis det blir for grisete å la han ta godbiten med munnen, kan du holde den opp ved siden av øynene dine og klikke idet han ser mot deg (det gjør du også før han får ta godbiten med munnen, om du velger den framgangsmåten). 

Skrevet

Mens jeg er kjerringa mot strømmen som ikke vil at bikkja skal se i øynene mine i FVF, for for små hunder betyr det at de sklir for langt frem når jeg ikke ser ned.

Min eldste (og første hund, prøvekaninen :P ) går alltid for langt frem og søker øyekontakt, fordi det var det jeg lærte inn. Og det er så vanskelig å avlære! Så med Twiggy (min yngste, og nye håp :P ) prøver jeg nå å lære inn at hun skal se opp på brystet mitt  :) 

Jeg bruker hjelper i innlæring (eller speil), tar hunden ut i utgangsposisjon, sier navnet hvis de ikke ser opp, når de ser opp belønner jeg uten å se ned :) Når de skjønner det begynner jeg med ett skritt med kontakt og belønning. To skritt med kontakt og belønning. (kaller det kontakt når de ser opp på meg) 

 

Alvin er superskjønn :wub: Ser så hyggelig og deilig ut!! Man får bare lyst til å begrave ansiktet i halsgropen!

  • Like 1
Skrevet
7 hours ago, Teserere said:

Mens jeg er kjerringa mot strømmen som ikke vil at bikkja skal se i øynene mine i FVF, for for små hunder betyr det at de sklir for langt frem når jeg ikke ser ned.

Skjønner hva du mener, men Alvin er jo en svær hund, så jeg holder fortsatt en knapp på at det å få han til å i det minste skjønne at det å se opp er vesentlig for kontakt, er vesentlig. :lol: 

Skrevet
På 26.4.2017 at 4:11 PM, Sprettballen skrev:

Ang. apport-trening så gjør jeg følgende:
- Holder apporten i begge hender og klikker for at hunden biter over(hageslange er supert å begynne med!)
- Trekker litt i mot når hunden biter, for å kjenne at den faktisk holder. Du skal ikke prøve å dra den ut av munnen på han, bare legge et lett press på. Når du kjenner han prøver å holde igjen, klikk og belønn.
- Begynn å slippe opp på en av sidene før du klikker og belønner.
- Slipp opp mer og mer gradvis, ta hendene av og på apporten.
- Begynn gjerne med omvendt lokking(kan kreve litt trening, mange slipper apporten i starten når maten kommer til syne, bare vær tålmodig), for å øke tiden hunden holder, samtidig som man bekrefter at hunden gjør riktig.
- Utvid tiden hunden må holde. Gjerne ved å ta på apporten, dra litt i mot, slipp opp, dytt på sidene etc. for å sikre at han holder skikkelig. Det blir også en slags lek for han, så treningen blir kjekkere.

Denne øvelsen synes mange hunder er veldig tung, så lurt å holde seg på veldig korte økter(2-3 minutter) så han ikke blir lei. Har du en "vandrer" så krev at han skal sitte mens dere trener. Ikke tilby apporten før han sitter. 

Ang. konktakt i fri ved fot så vet jeg ikke helt hvordan du har lært det inn, men vi bruker grunnferdigheten "fokus under baklengs marsj"(står i blant annet lydighet i teori og praksis). 

Du går bakover og belønner hunden for å følge etter. Tenk belønningsplassering og belønn hunden ved ditt venstre kne eller der du vil ha han. Helt inntil. Bestem deg før økta om du vil fokusere på posisjon eller kontakt i starten. Senere når han blir god på dette kan du kreve begge deler :) Så er det bare å være flink til å øke og senke kriteriene slik at hunden ikke synes det er for vanskelig. Når jeg trener dette med whippeten er jeg veldig nøye på det. Hun er ikke sånn som schäferen som bare kunne gå og gå. Jeg kjører da typisk en del repetisjoner der jeg belønner på 1. og 2. steg med riktig posisjon/kontakt. Så kjører jeg kanskje 5 skritt, så 1, så 2, så 1, så 10, så 3, så 1, så 1, så 4 osv. Viktig å ikke bare tøye strikken, de går fort lei. Ikke sikkert du må være så forsiktig som meg, men jeg ser hvert fall at det fungerer best på mi som kan bli lei av terping. Kjører også superbelønning på f.eks skritt 5, 10 og 4 som i dette eksempelet vil være de vanskeligste repetisjonene. Vær nøye og begynn å tell på nytt om han detter av. Han skal gjøre det "perfekt" for at skrittet skal telle. Med slike kriterier er det da viktig å ikke gå for fort fram. Ikke sett høyere kriterier enn du tror han klarer. 

 

På 26.4.2017 at 6:59 PM, Poter skrev:

Ikke stå og vent ham ut i kontakttrenkngen. Det kan være selvforsterkende for ham å se på noe annet. Dessuten er det vanskelig å skjønne at man skal stirre eieren i fjeset. Prøv baklengsmarsj som Sprettballen foreslår. Ta også og ha ham i utgangsstilling og belønn for mer og mer kontakt. Det blir som med bli trening; bygge det langsomt oppover. Ser han bort, bryter du bare og starter på nytt. 

 

På 27.4.2017 at 9:57 AM, SandyEyeCandy skrev:

:D Det jeg skal foreslå som første ledd i kontakttreninga er kanskje litt ufresht å gjøre med en hund med løse lepper, men likevel: 

Sett deg på huk foran han med en godbit i munnen og la han ta den. Det lærer han å fokusere på fjeset ditt, samtidig som han lærer å ta pent. Det begynner jeg alltid med på valper, og det virker jo ikke som han skjønner greia i det hele tatt om du står der og koper i 10 min (!) uten at han søker kontakt med deg, så begynne med valpetrening er nok ikke så dumt. Hvis det blir for grisete å la han ta godbiten med munnen, kan du holde den opp ved siden av øynene dine og klikke idet han ser mot deg (det gjør du også før han får ta godbiten med munnen, om du velger den framgangsmåten). 

 

På 28.4.2017 at 0:28 AM, Teserere skrev:

Mens jeg er kjerringa mot strømmen som ikke vil at bikkja skal se i øynene mine i FVF, for for små hunder betyr det at de sklir for langt frem når jeg ikke ser ned.

Min eldste (og første hund, prøvekaninen :P ) går alltid for langt frem og søker øyekontakt, fordi det var det jeg lærte inn. Og det er så vanskelig å avlære! Så med Twiggy (min yngste, og nye håp :P ) prøver jeg nå å lære inn at hun skal se opp på brystet mitt  :) 

Jeg bruker hjelper i innlæring (eller speil), tar hunden ut i utgangsposisjon, sier navnet hvis de ikke ser opp, når de ser opp belønner jeg uten å se ned :) Når de skjønner det begynner jeg med ett skritt med kontakt og belønning. To skritt med kontakt og belønning. (kaller det kontakt når de ser opp på meg) 

 

Alvin er superskjønn :wub: Ser så hyggelig og deilig ut!! Man får bare lyst til å begrave ansiktet i halsgropen!

 

På 28.4.2017 at 7:40 AM, SandyEyeCandy skrev:

Skjønner hva du mener, men Alvin er jo en svær hund, så jeg holder fortsatt en knapp på at det å få han til å i det minste skjønne at det å se opp er vesentlig for kontakt, er vesentlig. :lol: 


This is why I love Sonen!! Tusen takk for nydelig, og sårt trengt hjelp :)  Jeg skjønner jo at det er mine ferdigheter som det skorter på :P Alvin er egentlig flink han, er jeg som ikke er trent i å trene med klikker, med så lite korreksjon som mulig... 

@Sprettballen har faktisk begynt med så smått med hageslange, før jeg "gav opp", siden han er så innmari ukonsentrer. Men skal prøve på nytt av, med kortere økter denne gangen! Har begynt å kreve kontakt for "alt" han gjør- ut/inn av døra, når han får mat, før en fri-kommando osv., og det har hjulpet litt, faktisk! Jeg vil ikke nødvendigvis at han skal se på med HELE tida under FVF, men kjekt han titter opp *litt* så han veit hvor jeg er hen i verden, liksom.. Skal prøve baklengsmasj :) 

@Poter hmmm, det har jeg ikke tenkt på.. Må rett og slett begynne ganske nær scratch her, innser jeg! Sånn får det bare bli, god trening for både meg og bikkja ;) 

@SandyEyeCandy Han har overraskende lite slafselepper :P Og litt sikkel dør jeg ikke av, så lenge jeg ikke gjør det rett etter han har drekt vann da.. det kan være litt nasty :teehe:Takk for tips!

@Teserere For en lur i idé å bruke hjelper, kan være lurt når jeg trener dekk også.. trur han syntes det er litt ubehagelig at jeg ruver over han når han dekker, så han vil ikke ligge lenge nok. Selvom det ikke går langt mellom hver gang jeg belønner.. Og takk for komplimentet, han er faktisk like hyggelig og god som det ser ut som på bilder ;) Til nå har han ikke hatt noe problem med noen av noe slag, han går overens med alle han :) Han har to bestevenner i naboens schæferhunder, som begge er hannhunder på 12 mnd., og 6-7 år.. Er hans fortjeneste at det ikke har skjedd kræsj der, for han er alltid "happy, go lucky". Men må være flink til å følge med, å roe ned leken når det trengs. Særlig den yngste schæferen er litt for cocky til at jeg føler meg trygg på at det ikke kommer til å bli en klinsj der før eller seinere.. 

Tusen, tusen takk for tips dere! Skal ut å trene litt nå, og prøve ut det dere har foreslått for meg her :) Oppdatering kommer! 

  • Like 3
Skrevet
42 minutter siden, Mentha skrev:


@Sprettballen har faktisk begynt med så smått med hageslange, før jeg "gav opp", siden han er så innmari ukonsentrer. Men skal prøve på nytt av, med kortere økter denne gangen! Har begynt å kreve kontakt for "alt" han gjør- ut/inn av døra, når han får mat, før en fri-kommando osv., og det har hjulpet litt, faktisk! Jeg vil ikke nødvendigvis at han skal se på med HELE tida under FVF, men kjekt han titter opp *litt* så han veit hvor jeg er hen i verden, liksom.. Skal prøve baklengsmasj :) 
 

Skal du bruke fvf'en i konkurranse? Da må du velge enten eller :) Det ødelegger helhetsinntrykket hvis han bytter på. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...