Gå til innhold
Hundesonen.no

McNab


Kjartan
 Share

Recommended Posts

14 minutter siden, Kjartan skrev:

Hei! Vi skal ha hund, og ønsker oss VELDIG en McNab. Søker rundt på nettet, men finner ingen oppdrettere eller valper til salgs. Noen som vet om miljøer for dette, enten i Norge eller andre land i Europa? http://www.hunderase.no/mcnab/

Kan jeg spørre hvorfor? Dette er jo i bunn og grunn en ganske vanlig bordercollieblanding som ikke skiller seg ut i hverken utseende eller egenskaper, fra veldig mange andre alternativer, både mer forutsigbare raser (hvor du vet mer hva du får) og blandinger som det kryr av rundt om kring i dette landet som dere ikke trenger å reise for, betale moms og toll av, vente til valpen er 4 mnd før dere får importere osv. Det står jo selv i beskrivelsen du deler at det varierer mye innenfor "rasen", så du vet jo ikke hva du får?

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å finne seg en god, renraset korthåret border collie er slett ikke vanskelig, hverken her eller utenlandsk. Mange korthåret er også kraftige i kroppen.

Nei, det er ikke noe miljø for McNabs som gjeterhund i Norge. Det brukes generelt working kelpie eller border collie.

Hva er det som gjør at du ønsker en McNab? :) 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aldri hørt om rasen en gang jeg. Ville prøvd å funnet en fci-godkjent rase om jeg var deg som du får registrert i norge :-) som du også finner flere seriøse oppdrettere av! Det er ikke nødvendigvis enkelt å finne en seriøs oppdretter av en blanding/ureg-rase ingen har hørt om. Mye safere å velge noe mer kjent...

Hva skal hunden brukes til??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Kjartan skrev:

Kjenner til McNab fra opphold i utlandet - derfor denne "sære" interessen :-) Fantastiske hunder! De har et annet lynne enn BC, selv om det er likheter. 

 

Hvordan vet man hva lynne er på en "rase" som ikke har en standard? Så vidt jeg leser beskrivelsen så kan du jo  like gjerne ende opp med en uregistrert bc(sånn i praksis mtp lynne og utseende) eller du kan få en som er som de du har truffet eller noe helt annet igjen. Og hva du får vet du jo ikke før hunden er året eller mer. Nå mener ikke jeg at du nødvendigvis bør gå for bc eller renraset hund heller, men en uforutsigbar blanding kan du jo få tak i hvor som helst og ifht mcnab så bør du jo kunne finne noe som både ser ut som og går innenfor den vide beskrivelsen av mcnab. For de sier jo rett ut i beskrivelsen at de ikke har standard og at det bare er en blanding av forskjellige gjeterhunder og det kan vitterlig være så mangt, og dermed også uhyre stor forskjell både på individer og linjer alt ettersom hva som slår igjennom. Forøvrig så ser jo beskrivelsen ut som labradoodel og andre gøyale blandinger, de drar frem en helt urealistisk beskrivelse, fordi det eneste er at det høres bra ut sånn at "alle " vil ha en samme om det er sant eller ikke.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan kan en hund være "annerledes enn border collie" i lynne? Jeg har familie med border collier i ca alle ender av spekteret, noen er ekte gjeterhunder, noen er utstillingshunder og andre er familiehunder. De kunne like gjerne vært 3-4 forskjellige raser om man så på gemyttene og sammenliknet :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis dette er en hundetype som er mer utbredt i andre land, ville jeg helt klart importert hund fra utlandet og de folkene som har erfaring med denne type hund. Er sikker på at de kan hjelpe deg videre å finne noen som har kull :)  Hvis du allerede har møtt folk/hunder, er du jo egentlig litt på vei :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville også kjøpt en border collie hvis det var gjeteregenskapene du er ute etter. Rasen finnes i et stort utvalg farger, størrelser, hårlengder, øretyper, arbeidsmåter og gemytt. Det finnes en BC for alle :lama:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...