Gå til innhold
Hundesonen.no

Non Stop Nomesele - noen som har prøvd?


Recommended Posts

Er det noen her som har prøvd Non Stop sin Nomesele? Hvordan har den fungert i forhold til freemotion selen og i forhold til nomesele fra f.eks breeders?

Virker som de fleste bruker freemotion ut av Non Stop sine seler. Den kan vel justeres litt, men nomeselen kan ikke det.

Non Stop freemotion: http://www.non-stopdogwear.no/produkter/free-motion-trekksele/
Non Stop nomesele: http://www.non-stopdogwear.no/produkter/nansen-nomesele/
Breeders nomesele: https://www.felleskjopet.no/sok/?search=nomesele

Non Stop sine er vel litt dyrere enn Breeders, men kanskje litt bedre kvalitet. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er vel litt smaksak. Jeg synes verken freemotion eller nomeselen fra nonstop satt godt på. Freemotion gled ut på sidene konstant hele tiden, og nomeselen likte jeg ikke hvordan satt på skuldrene.  For meg så ble det "enkleste er det beste" og breeders sitter best på mine.  Enkleste er nok å prøve på og se hva som passer din hund best :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har vært på butikkene her i byen og sett, men bare funnet en plass der de hadde Non Stop Nome men de hadde så få størrelser inne så har ikke tatt med hunden for å prøve enda (må nok be dem bestille inn flere størrelser for å få prøvd).

Hunden min er bare litt over 1 år så skal prøve å vente litt til siden han antagelig blir bredere og forandrer litt på kroppen en stund til.

Har også hørt andre si at nomeselen virker til å passe bedre på colliekroppen enn free motion gjør. Free motion ser litt trangere ut rundt halsen, enn nomeselen? 

:) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes ikke freemotion ligger noe godt, den er veldig utstabil og sklir på sidene. Jeg har nomeselen til begge mine settere, og den ligger veldig bra på de :) Pluss for hvordan de har konstruert krysset i nakken, slik at selen ligger stabilt mellom skulderbladene :)

 

Hva slags sele som er bra kommer an på hva slags fasong hunden din har, man må nesten bare prøve seg fram...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hatt to freemotion seler og syns ikke de var noe bra (trodde str var feil først og kjøpte en til) de var alt for bevegelig på hunden og tålte ikke at en hund kom noe skjevt i trekk uten å vri seg å ligge 90 grader omtrent ut. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Nå har vi tilslutt fått tak i nomesele fra Kennel. Nesten helt fritt for kennel eller Breeders seler i byen. Det er visst non stop freemotion som gjelder.

Når selen er stram så når den hvite løkken over haleroten og foran på selen så er den på kanten der brystbensspissen er. Altså kveler den ikke og glir heller ikke ut på sidene av skulderbladene.

Synes dere den ser passelig ut? Poden blir nok å legge seg litt ut vi jeg tro men selen var på tilbud til 167 kr så måtte bare slå til? og ikke så farlig om den må byttes ut senere.

Ikke så lett å ta bilde alene men på bilde 1 er selen stram og på nr 2 er den slakk.

20160114_172524.jpg

20160114_171622.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den kunne nok nådd en anelse lengre bak ja. Har sett på bilder og tilpasninger og virker som noen liker å ha løkka et godt stykke bak halerota mens andre har den der Mikke har den nå.

Men xl var den siste de hadde inne så var ikke mulig å prøve xxl men vet jo nå at når han antagelig vokser litt ut av denne så vil nok xxl passe bedre og da kan jeg bare bestille på nettet.

Tar forresten treningen veldig rolig og det er mer tilvenning enn trening siden han er bare 14 mnd straks. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser slett ikke så ille ut, muligens litt kort, men ikke så lett å se på bildene. Det viktigste er jo hvordan den fungerer i bruk. Er forresten usikker på om kennel sin nomesele finnes i større størrelse? Str XL er den samme som passer til min setterhann(66cm høy og 30 kg). Da den ble gammel og slitt så kjøpte jeg Troll sin nomesele i str 5(sort). Godt fornøyd med den. Størrelsen over(str6) er i alle fall for stor til min. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er ingen ekspert, men jeg ville også foretrukket den lengre bak. Men ellers ser den fin ut :) 

Forøvrig foretrekker jeg nok heller vanlig nome etter å ha lest og spurt diverse folk. Jeg syns freemotion ser så "feil" ut ift. trekk og slikt. Sikkert en grei sele til andre ting. Og vet om flere som også syns det. Jeg skal gå til innkjøp av nomesele på yngstehunden. Forøvrig har jeg enda en nomesele fra Breeders, den runder vel snart 10 år og den holder fortsatt, ingen skader eller noe, så den er jeg veldig fornøyd med! Har ikke brukt den såååå masse, men de gangene jeg den har blitt brukt har den gått igjennom en del, haha. Hadde den passet yngstehunden min hadde jeg definitivt brukt den fremfor å kjøpe ny! Dumme størrelseforskjell :lol: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Freemotion sitter helt utmerket på aussiene mine :) Har prøvd veldig mange vanlige nomeseler (kennel, breeders, gresshoppa og yukon ihvertfall), og de er enten for trange i halsen og passe lange, eller passe i halsen og for lange i lengden. Dog har Tonks vokst ut av sin freemotion str.5, den er litt vel trang og kommer for høyt opp i halsen, og er spent max ut ellers, så vi må nok bytte den i en str.6. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Det er jo TO ting som er viktig med nomesele, og det er at den er lang nok og at den er stram nok i halsen, på langhåra hunder så skal det nesten være litt vanskelig å få den på, dermed er det ikke bare å kjøpe rett lengde i butikken - passer den foran og ikke i lengden så har man et problem, for en størrelse opp vil jo føre til slakk i halsen og det vil man jo ikke ha. Sverger til seleverkstedet for nomesele, da er man sikker på at selen passer og blir lang nok osv.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Blir nok å holde meg til nome seler siden det er flere med langhåret  collie som synes de passer bedre enn non stop sine. 

Skal se om jeg ikke finner noen som har kennel sin i strid xxl så får vi prøvd den og kan evt bestille på nettet siden de ikke har flere av kennel merket i byen her. Må bare se at det ikke blir for vidt over skuldrene og rundt halsen da.

Kennel nome Selges billig på nettet ser jeg ?

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 1/15/2016 at 7:28 AM, Belgerpia skrev:

Sverger til seleverkstedet for nomesele, da er man sikker på at selen passer og blir lang nok osv.

Expand  

Nå ja, jeg var der og skulle ha sele til Willy - og fikk anbefalte en sele som satt akkurat som den på bildet over her... I bruk var den i korteste laget og laget gnagsår bak albuene. 

  På 1/15/2016 at 2:38 PM, maysofie skrev:

Ville bare tipse om at MR Koppel syr nomesele på mål i ønsket farge til 450kr, rask levering etter min erfaring, i tilfelle du får vansker med størrelser :) 

Expand  

Det som er vanskelig med å få sydd seler på mål er jo at man må greie og måle riktig da.... jeg fikk en sele fra Bjørkis som bare var helt hårreisende feil *ler*. Jeg hadde nok ikke helt skjønt hvordan man skulle måle helt riktig :). 

Jeg må innrømme at jeg - med mitt bruk - som sjelden er turer på OVER 20 km per gang - foretrekker seler som heller er bittelitt romslige enn de som sitter så man knapt får dem av og på. De fleste selene som jeg har prøvd har vært for korte i bryststolpen slik at de gnager bak albuene - så da har vi endt opp med en størrelse større, litt mer romslig rundt halsen, men tett nok, og da har det gått greit. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk
  På 1/15/2016 at 3:39 PM, Siri skrev:

Nå ja, jeg var der og skulle ha sele til Willy - og fikk anbefalte en sele som satt akkurat som den på bildet over her... I bruk var den i korteste laget og laget gnagsår bak albuene. 

Det som er vanskelig med å få sydd seler på mål er jo at man må greie og måle riktig da.... jeg fikk en sele fra Bjørkis som bare var helt hårreisende feil *ler*. Jeg hadde nok ikke helt skjønt hvordan man skulle måle helt riktig :). 

Jeg må innrømme at jeg - med mitt bruk - som sjelden er turer på OVER 20 km per gang - foretrekker seler som heller er bittelitt romslige enn de som sitter så man knapt får dem av og på. De fleste selene som jeg har prøvd har vært for korte i bryststolpen slik at de gnager bak albuene - så da har vi endt opp med en størrelse større, litt mer romslig rundt halsen, men tett nok, og da har det gått greit. 

Expand  

Problemet med for store nomeseler er jo at trykket kommer på skuldrene. Litt lang er ikke noe problem så lenge de ikke presser inn bak ribbeina, men store i halsen er ikke bra :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tenker at en hund som er så ukomfortabel med håndtering at den knurrer bør slippe det. Den er uansett da ikke noe godt avlsemne, og bør slippe belastningen det er både å mengdetrene på det og bli tvunget til det i en litt masete situasjon som utstilling er. Det beste dere kan gjøre er å jobbe med tryggheten i ulike situasjoner, generell hverdagslydighet, jobbe i ulike miljøer og jobbe med trygghet rundt mennesker generelt. Hun har enda en god stund igjen av tenåringsfasen og mye som skal formes, og jeg ville utsatt alle eventuelle utstillingsplaner til hun har modnet en del og kanskje blitt tryggere. Hvis hun ikke blir tryggere med alderen og jobbing så ville jeg utelukket avl.
    • 1-årig tispe må stilles ut for å godkjennes ift avl. Mye egne meninger,men snill og god som familiehund. Hun liker IKKE at andre enn familie skal kjenne på kroppen. Se tenner går oftere bedre nå,men helst ikke. Godtar mer hvis folk tar seg litt tid til å bli litt kjent,og gir godbit først. Knurrer ved trening på å kjenne på kroppen/se på tenner,og det begrenser seg noe med mengdetrening på grunn av at knurring skremmer folk. Naturlig nok. Og det har hun erfart også,at da slipper hun,og folk trekker seg. Hvordan få trent på dette slik at hun kan få en vurdering av dommer uten å bli kastet ut?
    • Motviljen mot utgangsstilling uten godbit i venstre hånd vedvarer. Verbalt signal har han sluttet lytte til fordi jeg har tydeligvis begått for mange tillitsbrudd på det. På håndsignal kommer han oftere inn for å utføre, men setter seg demonstrativt ned i en hvilken som helst annen posisjon enn utgangsstilling når han oppdager at hånden er tom. Når det er godbit i hånden fullfører han fint og sitter superivrig helt klint inntil beinet mitt, som belønning for å shape meg til å ha godisen i hånden: — BRA! Fliiiink mams! Situasjonen virker håpløs, men de to siste dagene har han plutselig gjenfunnet gleden i å komme direkte inn og levere fra seg apportbukken igjen. Den hadde jeg gitt opp og degradert til leketøy - så gir ikke opp håpet om verbal cue utgangsstilling uten godbit i hånden helt ennå. ... Sånn i tilfelle jeg plutselig dør, btw, her er en liste over verbale kommandoer han "kan" og utfører om han vil. Han vet hva ordene betyr når han vet det er godbiter within reach: Ost = stå Pølse = sitt Bacon = dekk Ostepølse m/bacon, altså. Work in progress. Pleier komme flere skritt mot meg når han reiser seg til ost fra avstand. Gjør ofte bacon istedenfor ost. Kan pølse og bacon i de fleste situasjoner, også med ryggen til. Ikke god på pølse og ost under marsj. Må gå sakte og bruke hele kroppen som hjelper for å få borrelåsen til å løsne. Ost, både det å innta posisjonen og å holde den er lengst fra mål og krever mest hjelpere av de tre. Hele lista er work in progress. Han har en viss forståelse av hva ordene betyr, jobben videre er med tid og avstand: Bli (på taust håndsignal full forståelse. Ikke testet ordet uten samtidig håndsignal ennå. Bryter dersom avstanden blir for stor, jeg forsvinner helt ut av syne, eller mobiltelefon løftes for å ta bilde.) Ta med = hent  Takk = levere i hånden  På = frem til target på bakken, frempoter på, tar kontakt uten å snu seg fullstendig inntil videre  Slalom = weave Spin/twirl = medsols/motsols  Bamse (sitte bamse) High five  Gi labb Touch = snute i håndflaten, fingrene nedover skiller fra high five. Ikke jobbet med å holde posisjonen 2 og 3 (heelwork posisjoner) Hinter = gå bak Mellom = sving bakparten og rygg inn mellom beina dersom står, gå mellom beina dersom i bevegelse  Bakk = rygge Leave it = leave it (mat) Haka = hake på henvist target  Kom så = casual "innkalling" Kysselyd med leppene = kontakt  Navn = kontakt Æppæppæpp = stopp det der Rectus (utgangsstilling/marsj på høyre side) Link = Jeg er frekk som fy og prøver ydmyke deg til å gjøre nedverdigende sirkustriks uten å betale. Påbegynt, men tviler på at han forstår ordene: (Jeg har) BIFF! = superinnkalling. Ikke gjort mange nok ganger av manko på jackpot treats og toys når jeg har vært sikker på suksess. Rygg = ligge på siden med magen blottlagt, fordi han ikke klarer ligge stabilt på ryggen, men tipper over. Rull rundt = rulle over og ligge på siden. Vært for lat å fullføre fra dekk til dekk ennå. Vil bare når han er i humør til det. Blir veldig frustrert om jeg prøver lure ham over på ryggen når han er energisk og ikke føler for å kewle og slæcke'n. Teppe = gå til anvist "teppe" og bli der. En mer mobil "Gå til plassen sin". Ikke veldig stabil på den ennå. Godis må presenteres først, legger seg ofte halvveis utenfor, ofte bare nær teppet, utålmodig på frekvensen godbitene hagler i, og reiser seg fort om det går for mange sekunder, men han har en viss forståelse av hva ordet betyr: Godbiter kommer flyvende gjennom luften og lander ca her. Krype fremover er en adferd jeg venter på å få mer av, spontant og frivillig, før jeg setter cue på den. Lokking har jeg som nevnt brent meg på. Manerer i avskjeds-situasjoner er fullstendig fraværende. Plutselig bare snur han rumpa til og går, uten å si adjø - virkelig uhøflig - så "vinke farvel" står også på planen i dag.  
    • Støtter Schæfer 😁😁😎😎 Drømmehunden. Hadde aldri orka Malle, sjukt kule hunder men fy for en int3ns rase... 
    • Jeg har bhg barn og har en ungtispe på 9 måneder.  Jeg begynte alene trening hjemme dag 3. Alene mens e går på do, vaskerommet, ut med boss, ect. Noen min i slengen. At en vanlig valp venter i bil i 10 min mens du leverer i bhg kan ikke være noe big deal eller på noe som helst skadelig for valpen.  Ikke alle er uføre og enslige når de skaffer seg valp og kan følge med på alt valpen gjør til enhver stund. De aller fleste er i jobb/skole.  Ta det helt med ro, ikke gjøre noe stor greie utav alene trening. Inn og utav av rom uten valpen, evt valpen i binge/bur og du går å legger ungen/dusjer ect.  Jeg har i hvertfall den holdningen og synes d fungerer fint  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...