Gå til innhold
Hundesonen.no

Erfaring med labrador?


Recommended Posts

Skrevet

Vi har planer om å skaffe oss en labrador.  Vi er svært erfarne hundefolk, og har hatt mange hunder som har blitt brukt aktivt til jakt og jaktprøver, og ellers et allsidig friluftsliv året rundt.  Labradoren vil ble godt dressert og få et fint liv med mye aktivitet hele året.  Mange turer i skog og fjell, og lange hyggelig pauser ved bålet.  Den vil også bli brukt som apportør til due - og andejakt, og vi ser ikke bort i fra at vi vil stille den på jaktprøver.  Selv om den også skal brukes på jakt, og jaktprøver ønsker vi ikke en jaktlabrador, men en "dual purpose dog".  En rolig og fin kamerat både hjemme og til fjells.

Er det noen som har erfaring med rasen her?

Skrevet

Skal ikke påberope meg den store erfaringen med rasen da jeg mest kjenner min egen labrador som er fra jaktlinjer, men litt har jeg da snappet opp ;)

De voksne er rolige inne. Som valper og unghunder kan de være mer aktive og finne på ting, som de fleste andre raser. Husker jeg ble overrasket over hvor mye mer fysisk labradoren min er enn hva aussiene mine var. Han trengte (og trenger) mer fysisk trim enn mental trening, noe som var motsatt på aussiene, de måtte få brukt hodet mest for å være fornøyd. En fin balanse er selvsagt det beste, men noen raser er jo mer fysiske av seg enn andre.

Hanlabradorer generelt kan vel være ganske hormonelle og hanhundgrisete. Hos jaktlabradorene skal dette være mindre utbredt. Ellers er det ikke mer forskjell på hanhunder og tisper enn hos andre raser. Begge kjønn skal kunne jakte like godt. På prøver skal begge kjønn kunne jobbe sammen, så det er veldig viktig at de går overens og kan konsentrere seg selv om motsatte eller samme kjønn er tilstede.

Ellers er labradoren lettdressert. De må jo nesten være det når de brukes så mye innen tjeneste og jakt, se bare førerhunder f.eks. Jeg synes ikke det har vært nevneverdig forskjell på jaktlabbissen min og aussiene med tanke på lp og bruks, det eneste er vel at aussiene lettere lot seg forstyrre (de får jo med seg alt) og at labradoren er mer balansert og har en lettere tilgjengelig avknapp. Det er jo det som er det fine med labradoren (og retrievere generelt) at de skal ha en himla god avknapp, den roen de har over seg er utrolig viktig å ta vare på. Har sett flere labradorer slite med stress, så en får være oppmerksom når en velger linjer og i oppdragelsen.

Linjer er jeg ikke så inne på, der kan @charlotte svare bedre. Ville valgt oppdrettere som bruker hundene sin til det du skal bruke din til, er lettere når de har genene med seg :) 

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...