Gå til innhold
Hundesonen.no

Pris på klipp av hund


Arielle
 Share

Recommended Posts

Hei. 

Jeg driver med klipp av hund og har bare til nå drevet på hobbybasis siden det er vanskelig å få noen til å klippe her i nærheten. Nå tenkte jeg å utvide litt å få meg et lokale til både klipp og butikk men lurer litt på hva som er normale priser. Hva betaler du for klipp? Type klipp, størrelse på hund og hva er inkludert(kloklipp, vask osv)? Hvordan er hunden i pelsen når du leverer den? Mye floker el? Er ingen hemmelighet at jeg får MYE hunder som er så tovete at det er som å klippe en sau så pleier folk ta ekstra når hunden kommer med masse floker og tover? Hvor lang tid bruker de ca fra du leverer hunden til du henter den?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes absolutt du bør ta ekstra pris for ekstra floker, ekstra vrangvilje og ekstra tidsbruk. En skjennepreken til eierene til de verste flokehundene bør være inkludert i prisen. Pris må du nesten regne på ut i fra kostnader, utgifter og lønninger og skatt. Du skal jo ikke tape på dette. 

Lykke til med oppstart! :):)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Kristiin skrev:

Betaler 800,- 

Stor hund, riesen klipp, de bruker ca 2,5 time. (hun har ikke floker, men samme pris om det hadde vært floker)

De børster, grovklipper, vasker, føner, finklipper og klipper klør. :) 

Det hørtes lite ut. Er det svart da eller? 800 kroner for 2,5 time er ikke mye å leke butikk av.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har tatt per time for spesielt nye kunder, da jeg ikke kan vite noe om pelsens tilstand eller hundens håndterbarhet på forhånd, og det ER mye ekstra belastning dersom hunden ikke er vant til å bli håndtert/stå på bord/fønet osv. Noen ganger behøver man tom. være to personer for at det skal skåne både hunden og den som steller den. Faste kunder vet jeg sånn ca. hvor landet ligger og hvor lang tid jeg vil bruke, og da kan jeg godt gi de en fastpris på forhånd. Har jeg da tid til overs ifht hva de bestilte og hva de betaler legger jeg gjerne i litt ekstraservice som f.eks. ørerens, poteklipp selv om de bare har bestilt vask osv. I forhold til profesjonelle salonger (jeg har bare enkelte kunder etter behov på hotellet og noen få utenom), synes jeg vi har lagt oss ganske lavt i pris med 350 kr. timen, og da deler vi opp i halvtimer etter første time. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg forstår ikke hvordan det kan være lønnsomt med 350 kroner timen når husleie, utgifter og lønn og 25%moms skal betales. Da er det smuler igjen. Hvordan får dere det til å gå rundt? Tar dere flere hunder i timen da eller foregår det noe sosial dumping med lavlønte utenlandske arbeidere? Jeg er vandt med at det opereres med det dobbelte av det dere oppgir her og alikevel er ikke det til å bli rik av liksom. 


Norske tjenester koster når det også skal dekke norske lønninger og norske husleier +++++. 

Vi opplever iblant at folk klager over prisen, men det er gjerne de som har vært og fått jobben gjort svart tidligere. Det synes jeg ikke noe om at useriøse aktører presser prisene og fremstiller de som driver profesjonelt som overprisa. Heldigvis har vi også nok av kunder som betaler det det koster fordi de vet at dette er et normalt prisnivå (sammenlikn feks med frisører, håndtverkere etc. Timespris ligger nesten alltid 1000 kroner, ikke uten grunn).

La meg bare presisere at jeg ikke mener noen her er useriøse, jeg vet at man kan drive på hobbybasis, men trådstarter spør om pris i forbindelse med oppstart av virksomhet, og det er det jeg diskuterer i forhold til.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi betalte 1200 kr for utstillingsklipp på salong for 2 år siden, mener jeg det var. Da var bikkja bada, blåst og børsta ved levering, så det var bare klippen igjen. Vi fikk førpris, heldigvis for oss, for stakkars dama holdt på i 4 timer! Det var både fordi det var lenge siden sist Leah ble klippet (tror det var 4 mnd), og fordi hun aldri hadde klippet (eller sett) Leah før, så hun måtte finne linjene og prøve å klippe frem den pene puddelen under der - klipping er ikke bare klipping. I hvert fall ikke utstillingsklipp på puddel. 

Jeg hadde litt dårlig samvittighet, for det er mye jobb, og jeg tilbød meg å betale mer, siden dama åpenbart ikke visste hvor mye jobb hun tok på seg, men oppgitt pris var (heldigvis for oss) oppgitt pris. 

Men det er forskjell på en hundesalong som klipper utstillingsklipp og en hundesalong som bare klipper, jeg hadde ikke betalt 1200 kr for en såkalt sportsklipp. Det er ikke like mye jobb, og det kreves ikke samme erfaring. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan ikke svare på pris da vi kun har gått til hundefrisør i Ungarn og det forståelig nok er mye billigere enn i Norge.

Jeg har ikke klipperase, men synes det har vært veldig greit å kunne ta de til frisøren for raking når de røyter. Spa-behandlingen har da inkludert: 

  • Raking av underull
  • Bad
  • Tørk
  • Mer raking
  • Kloklipp
  • Hun prøvde seg på å klippe vekk hår som stakk ut her og der en gang, men aldri igjen etter å ha blitt forklart at sånn gjør man ikke på disse rasene :P 

Jeg TRUR vi har gått på timebetaling hos de vi var hos oftest. 

Hos en annen jeg har brukt så var det priset ut ifra rase, da var hunder med polarpels de dyreste (noe jeg skjønner godt da det fort blir masse arbeid etter at vi har dratt med å fjerne pelsen som befinner seg OVER ALT). 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser det er litt forskjellig her :) Til nå har jo dette vært en hobby og jeg har tatt inn minimalt med hunder. Det er mest små hunder jeg har tatt inn av typen maltesere, cotton og den størrelsen. Det er bare nedklipp og de fleste skal ha hundene så korte at det er greit å bruke maskin på store deler av kroppen (type 1-1,5cm) men de blir jo klippet for hånd på bein, poter, ansikt, kloklipp. Jeg har ingen mulighet for vask per dags dato men det ligger i planen hvis jeg tar sjangsen og utvidere og faktisk reklamerer litt for at jeg gjør dette. Det er heller ingen hemmelighet at 90% av de jeg får til klipp er hunder som eieren verken klipper klør, poter eller noen ting mellom klippetimene. Enkelte kommer kun hver 6mnd også og når de nesten ikke ser en børste heller mellom klippingene så er det ikke flokefritt! Jeg har tatt 500kr fra jeg startet til dags dato. Jeg har den siste tiden gitt beskjed om at hunder som kommer full i floker og tover vil få et tilegg på 300kr. Litt floker som bak ørene ol. tenker jeg på som ok men når hele undersiden er ørene er en stor tove, det er floker og tover på hele lårene, i rumpa, under mage og bryst daaaa blir jeg sint på hundens veiene rett og slett og det tar ikke bare ekstra tid for meg men det er direkte vondt for hunden også så derfor har jeg lagt på prisen hvis de kommer sånn for å håpe at de tar seg sammen og enten kommer oftere med hundene eller at de faktisk begynner å stelle pelsen litt mer

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg går for kvalitet fremfor kvantitet.  Og bruker ofte opp til tre timer pr hund (ja, jeg stellet MANGE vanskelige hunder) fordi jeg vil levere et pent resultat. Det har endt med 1000,- for liten hund, 1450,- for mellomstor-stor, og 1900,- for gigant (en nuffe som skal greies, klippes, vaskes, fønes og løftes fra stellebord til badekar er vanvittig mye jobb når ikke noe forarbeid er gjort og hunden skal ha "litt" pels igjen). Alt inkluderer, bad, føn, kloklipp, ørerens, napping (ved napperase), napping av ører om nødvendig og ørevask. Jeg mener at såpass må man ta med tanke på slitasje av utstyr, strøm, tunge - virkelig tunge - løft, bikkjer som driter, pisser, tømmer analkjertlene så det treffer deg steder du virkelig ikke ønsker å bli truffet og ikke minst vrir seg ut av munnkurv og det hele, skraper deg opp og klarer å bite så blodet spruter. Ja jeg er ganske forsiktig og har håndtert noen tusen hunder, men å være hundefrisør tror jeg aldri vil bli noen dans på roser. For alle har jo "verdens snilleste hund". Kanskje med bare et par "småfloker".

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
    • Massiv milepæl nådd: Ede mestrer å gå av turbuss på egne bein 🥳 Det startet med at jeg holdt på å falle ned trappen med ham i armene. Løftet ham for tidlig. Bussen ble uventet stående i kø foran rundkjøring før holdeplassen. Det meste jeg hadde av krefter var allerede brukt på å løfte ham fra gulvet. 30 kg med lealaus teddybjørn i den fasongen der viste seg å være i overkant av min bæreevne over tid. Ikke bare armene, men alt av stabiliserende muskulatur fikk kjørt seg mens bussen stod, hakket og rykket, deretter ga full gass og svingte fort og brutalt gjennom den rundkjøringen, for så å svinge like brutalt inn i busslommen og nær bråstoppe. 30 kg ekstra på overkroppen er uvant å balansere på en buss i store bevegelser. Jeg forstår nå de som utfører brystreduksjon på en annen måte. Da det endelig ble tid for å gå av den ufrivillige karusellen der holdt jeg på å falle ned trappen og Ede fikk en overraskende bråslutt på mammadalttilværelsen på gullstol midt i den, uten noen annen mulighet enn å adlyde tyngdekraften og fartsretningen og fortsette ned trappen på egne bein — og det gikk FINT, til hans store overraskelse. Ny motivasjon til å lære Mr.T å gå ned den trappen der var født, og vi har nå, en uke senere lykkes med avstigning fra turbuss på egne ben 🥳 Det ble feiret med Vom og softis 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...