Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jenta vår er i fare for å miste øyet sitt da hun har en dyp og alvorlig hornhinnebetennelse som behandles konservativt nå,men de er ikke så optimistiske.

Er det noen andre her som har vært i samme situasjon som vil dele sine følelser,råd, tips osv?

Skrevet

Jenta vår er i fare for å miste øyet sitt da hun har en dyp og alvorlig hornhinnebetennelse som behandles konservativt nå,men de er ikke så optimistiske.

Er det noen andre her som har vært i samme situasjon som vil dele sine følelser,råd, tips osv?

Å miste øyet er sjelden noe problem for en hund, det er som regel verre for eier (kosmetisk). :) De lærer seg raskt å tilpasse seg at de ser kun med ett øyne, og så lenge det ikke er noe komplikasjoner ift operasjonen så går det som regel veldig bra.

God bedring til jenta deres. :)

Skrevet

Ingen som har erfaring med dette? Veterinæren sa i dag på telefonen at øyet mest sannsynlig er i ferd med å kollapse og tørke inn da jeg forklarte hvordan det så ut og spurte om vi kunne få en tidligere kontrolltime. Fikk beskjed om å forholde oss til oppsatte time. Jeg har så vondt av henne. Hun viser ikke tegn til smerter annet enn når viskaø dryppe det men øyet ser råttent ut,men hun åpner det etter at det er dryppet og hun har fått smertestillende. Allmenntilstanden er ikke helt topp,men hun spiser og drikker og er kosete,men nokså medtatt.

Kjenner jeg blir desperat etter råd,men hun er vel godt tatt hånd om håper jeg.

Skrevet

Gamle hunden vår hadde dette, og mistet øyet. Hun klarte seg utmerket. Nå er jeg ikke så kjent med hva som egentlig skjedde, da jeg var ganske liten. Men hun klarte seg fint hvertfall. Hun mistet det andre øyet noen år senere pga. det samme. Det gikk også overasskende bra.

Skrevet

Som jeg sa i den andre tråden, så har jeg opplevd det på katt (rift som ble betent). Det øyeblikket øyet ble tatt omtrent kvikna katta til og levde helt ypperlig i mange år. Bomma til tider når hun skulle hoppe, men ikke no problem.

Eierne av katta prøvde i det lengste å la henne beholde øyet, men sa i ettertid at det nok hadde vært best for katta å bli kvitt øyet mye tidligere. Siden behandlinga faktisk ikke fungerte og katten hadde det vondt/ikke var i form.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...