Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hva gjør dere om vinteren for å være mest mulig synlig med hunden? Hva slags utstyr bruker dere til hund og eier?

Får en liten utfordring med en hund med MYE pels, lett for at reflekshalsbånd gjemmes bort inni pelsen. Bruker sele på tur, hvordan kan man få kombinert sele og refleksvest? Er det nok med sele med refleksstripe på?

Her jeg bor er det nemlig ikke sånn at gatelys er noe man kan regne med!

Skrevet

Med han forrige (Japansk Spisshund) brukte jeg refleksvest under selen. Hadde også blinke-dings (Orbiloc er eneste som er god nok for meg) i selen. Halsbånd holder ikke på en hund med så mye pels. Da kan man nesten bare droppe det. Finnes reflekshalsbånd med sånne "pinner" med refleks som stikker ut men han min synes den var litt irriterende

(Refleks bør uansett brukes selv om det er gatelys)

Skrevet

Vi har tøylereflekser fra Høøks eller Horze som jeg har festet på selen, billige led-lys fra DealXtreme som jeg klipser på selen med en krok, og refleksbånd. Og såklart refleksvest selv.

Refleksvest under selen kan også funke fint.

Skrevet

Vi har litt forskjellig vi bruker, ikke alt på samme tid selvsagt. Jeg selv bruker vest eller slike armbånd. Hunden har en refleksvest han fikk fra Hurtta som heter Polar vest vi bruker flittig, veldig god synlighet både foran og på siden. Ellers så har han refleks på alle halsbånd og seler. Mellom oss så har vi line med refleks hele veien, line med refleksdyr i enden eller flexiline med refleksbrikke der det går fra tau til bånd. Lettere fanatisk hva angår refleks, men når man ser hvilken forskjell det utgjør så er det vell verdt.

Kan varmt anbefale Hurrtas refleksvest. De kommer også ut med ny sele etterhvert som er av Active-varianten med mye refleks :)

  • Like 1
Skrevet

Må gå til innkjøp av nytt her jeg, tenkte litt på refleksvesten til Hurrta. Active sela var visst ikke det helt brae hvis man har en hund som trekker godt, hun som har kull bror til min sa den slakket seg når han trakk som værst. Skal også få kjøpt orbiloc i år :) Selv har jeg sånne armbånd som maysofie har :) Viktig å være synlig i mørket - her i Finnmark er det jo stort sett mørkt hele døgnet i desember og deler av januar så da er det ekstra viktig.

Julius K-9 sela har en del reflekser, men jeg bruker en trekksele nå så da må vi kjøpe vest til gutten :)

Skrevet

Bruker vest og reflekskobbel på hundene. Dersom de har sele på er refleksvesten under selen. Vest eller armbånd på meg selv, alt etter hvor vi går.

Utrolig hvor effektive reflekskoblene er egentlig, rundt her er det ikke så vanlig at folk bruker det, så de aller fleste bilister bremser godt ned når de ser oss etter veien.

Skrevet

Jeg bruker refleksvest eller sele med refleks, av og til refleksbånd til beina (spesielt bakbeina på traffikerte veier siden de andre refleksene ikke vises så godt bakfra), reflekskobbel, og refleksbandana, som også funket på hannhunden min med denne manken der det meste annet forsvant inn i pelsen:

14823908125_f3348a6eed_z_d.jpg.

Guest Klematis
Skrevet

Refleksvest på både meg og hundene, lys på hundene og hodelykt på meg. Har også refleksskjerf til hundene.

Skrevet

Refleksvest og sele med litt refleks på. Har også brukt både båndforlenger med refleks, samt reflekshalsbånd. Der vi bodde før var det ikke fortau og i tillegg så kjørte folk som idioter. Heller for mye enn for lite :)

Skrevet

På gamle hunden (langhåret border collie) brukte jeg sele med god refleks, halsbånd med god refleks, kobbel med refleks og refleksvest og hodelyk til meg.

På regnværsdager og kalde dager hadde hunden også på seg dekken med god refleks.

Blir nok veldig likt med valpen(whippet).

Sele med refleks funket mye bedre enn bare halsbånd. Så det var nødvendig der jeg bodde før, smale veier uten gatelys og fortau.

Guest Yellow
Skrevet

Lys festet på selen og på håndtaket på kobbelet, har også sånn kobbelforlenger i refleks. Dårlig erfaring med refleksvester etc, synes ikke det lyser godt etter flere vask hvertfall.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Når jeg kjører bil, så syns jeg refleksvest på eier og reflekskobbel er det som gir best synlighet. Refleksvest på hund syns bra om hunden tilfeldigvis står med sida mot kjøreretningen, men det gjør den jo oftest ikke. Reflekshalsbånd eller disse dekkenene med refleks forran vises bra på korthåra hunder, men forsvinner fort i pelsen. Fotreflekser på hund syns bra bakfra om du får dem til å sitte skikkelig :)

Skrevet

Enig kobblene fra norsk hundeutstyr er best av alle jeg har prøvd :) Har halsbånd fra der også. Bruker i tilegg refleksvest og har lys festet på den.

Skrevet

Har refleksbånd til overkropp og på armer og bein på meg. Refleksdekken under selen på hunden, lys på selen og nå gått til innkjøp av halsbånd som lyser, i tillegg til et Trine kobbel med refleks.

Skrevet

Hvor kjøper dere alt dette flotte stjæsjet? Jeg finner bare elendige refleksvester f.eks, og om de ser ut til å kunne holde litt så koster de plutselig kjempemasse.

Skrevet

Jeg synes både halsbånd og sele forsvinner i pels, så jeg kjører refleksvest (fra xxl, av samme type stoff som vester for menneske. Jeg har en tander sjel som ikke liker vester som er stive eller bråkete) under selen og orbiloc på selen, samt leiebånd med sånn reflekssøm på hele (fra hurtta). Vest og armbånd på meg

Sent fra min LG-D855 via Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...