Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg trener en del spor med den sorte skyggen min for tiden og merker mer og mer at jeg har et seleproblem.

Jeg har non stop sporsele i str 5. I starten festet jeg linen på ryggen, men når hunden puster og peser og faktisk må ta pauser flere ganger iløpet av sporet for å få igjen pusten så måtte jeg endre noe :-) Jeg festet lina midt under og det ble myyye bedre og hunden spora mye bedre også. Men lina virker til å være litt i veien :-/ Ergo prøvde jeg å ha linen festet under og ut på siden, ikke mellom bakbeina, da sporet han enda bedre MEN det forstyrrer han ganske mye når han går motsatte vinkler av der lina ligger...

Jeg prøvde derfor å slenge på nomeselen fra non stop, free motion str 4. Men da pusta og pesa han værre enn værst og måtta ta pauser.

Halsbånd går an, men jeg får ikke det til å funke. Det funker med lina under han. Men lina blir liksom ikke liggende under :-P

Tips?? :/ han ligger igrunn ikke SÅ hardt i selen heller.

Skrevet

Skaff ny sele der du kan feste på ryggen uten at han sliter med å puste? Høres jo virkelig ikke ut som den non-stop selen passer han godt nok, for det skal jo ikke være sånn...

Skrevet

Nomesele er perfekt, der får de frie luftveier.

Jeg har testet trekkselen vår, når hoder er lavt nede så ble det pustetrøbbel :-/

Skrevet

Har hatt samme problemet med kelpiene her, men fikk seler fra Sverige.. måtte spesialsys for Strider men passet direkte på Shy.. nomesele som lar dem ha hodet helt ned og fri pust selv om de trekker, helt slutt på alle pustebesvær her (selv om man fester lia på ryggen). Men hva heter de i Sverige da.. klarer ikke for mitt bare liv å huske navnet..

hilsen Tonje Kjempehjelpsom

Skrevet

Det problemet har jeg hatt med 2 hunder og ingen sele har fungerte. Ikke speialtsydd selen en gang for begge disse hundene har gått så dypt i sporet og så langt ned at de ikke fåt puste uansett sele. Kan godt ha noe med at de går veldig rett ned i steden for å legge ser frem og ned men uansett så er løsningen her sele med festepunkt under eller halsbånd med line under og mellom beina. Det er somregel en vanesak med linen mellom beina :)

Skrevet

Björkis? :) jeg bestilte iallefall til dine to og meg der Tonje.

Jaaaa de var det! Takk Anette! De passer perfekt til kelpie-sporing (og INGEN er så stilig som Strider i sporet med sin limegrønne sele og matchende limegrønne sporline! Gubben synes det er litt småflaut da, når jegerne i omegn kommenterer på at bikkja har "designerklær", når gubben skal gå med Strider).

Og det suverene er at de kan sy med litt større halsåpning hvis nødvendig, Strider måtte ha det mens Shy passet en av standardstørrelsene deres.

Skrevet

Jeg har testet trekkselen vår, når hoder er lavt nede så ble det pustetrøbbel :-/

non stop er ikke det samme som en nomesele. Free motion passer ikke på samme måte som en nomesele til noen hund jeg har sett enda. En passende nomesele gir frie luftveier også når hunden går med hodet i bakken.
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Prøv en nomesele fra f.eks. Björkis eller Troll :) Nonstop syns jeg ikke sitter bra på andre hunder enn de med fuglehundkropp (det er jo fuglehunder de ble konstruert for i utgangspunktet også). Ellers er det med line under mye en vanesak altså :) Min eldste går best med lina ut mellom for og bakbeinet. Den kommer selvfølgelig bortpå når hunden vinkler andre veien, men med en sporsugen hund er ikke det noe problem. Det lærer de seg fort å ikke bry seg om :)

Skrevet

Opplys en sele-n00b: Hva er forskjellen på en vanlig nomesele og free motion fra non-stop?

Free Motion er laget for et høyt trekkpunkt, feks snørekjøring. Nomesele er i utgangspunktet beregnet på lavere trekkpunkt, men fungerer også til snørekjøring og liknende. Mer allsidig :)

  • Like 1
Skrevet

Nedenfor Bjørkis selene til Strider og Shy.

Særlig på Strider-bildet kan man se at trekk i line festet bak der, blir overført nedover og drar således halsen på selen ned og gir hunden enda mer fri pust når den tar hodet ned. (Og selen ligegr som et trekkspill bortover Strider der, men så snart det er drag, så se rman at den passer perfekt)

De er litt innviklet å få på - ihvertfall på Strider som alltid elsker å få på seg sele og blir ekstremt entusiastisk hjelpsom og stikker hodet ivrig inn i alle åpninger på selen før man får sukk for seg.

strider_sele_zpsd4xbiqvg.jpg

Shy_sele_zpss8txipf3.jpg

  • Like 1
Skrevet

Jeg har en gammel og 1-2 hakk for stor jägerens kombisele fra felleskjøpet. Den er for stor i halsen til aussieskrulla, men det gjør at hun kan ha hodet så lavt hun bare vil, spesielt om jeg har linen festet under. Så går hun med lina enten ut fra siden eller imellom bakbeina. Det har hun aldri brydd seg om i vinkler selv om jeg syns det ser litt irriterende ut, så tror jeg ikke hunden bryr seg i det hele tatt. Sporet er sååå mye viktigere :P

Skrevet

Prøv en nomesele fra f.eks. Björkis eller Troll :) Nonstop syns jeg ikke sitter bra på andre hunder enn de med fuglehundkropp (det er jo fuglehunder de ble konstruert for i utgangspunktet også). Ellers er det med line under mye en vanesak altså :) Min eldste går best med lina ut mellom for og bakbeinet. Den kommer selvfølgelig bortpå når hunden vinkler andre veien, men med en sporsugen hund er ikke det noe problem. Det lærer de seg fort å ikke bry seg om :)

Det forstyrrer ikke sporsuget, men line blir liksom i veien slik at han drar seg selv på feil kurs når vinkelen er motsatt :-P

Vi har bestilt sele fra björkis alt :-) ment til trekk, men får vell bruke den til både trekk og spor :-P

  • Like 2
Skrevet

Nora har også Björkis-sele som vi bruker når vi går spor, det er den eneste sela som ikke bretter henne dobbelt eller forhindrer henne i å puste ordentlig når hun går spor, så vi er veldig fornøyd med den :ahappy:

Skrevet

Det problemet hadde jeg med Taco også. Og vi ble ikke venn med lina under magen slik som dere. Løsningen vår ble som de andre sier her- en Björkis sele. Nydelig en i turkis :wub:

Men vi har også nå gått endel jordespor bare i halsbånd og linen festet oppe uten å få harkingen. Halsbåndet er da ett 5 cm bredt polstret bånd med 2 store ringer, slik at det former seg etter halsen slik en sele gjør. Vet ikke helt hvorfor hun ikke harker av det, for hun ligger skikkelig på, og hadde hun hatt en vanlig sele med feste på ryggen hadde hun hostet veldig..

Manmat selen sitter også veldig bra på Taco. Så den har vi som reservesele :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...