Gå til innhold
Hundesonen.no

Bade og strandliv og hunder


Aea
 Share

Recommended Posts

Jeg er ofte på stranda og da har jeg med alle hundene som jeg binder fast i ett tre sånn at de har skygge. Eneste de da kjøler seg med er å vasse ut i vannet til beina og på magen. De får ikke avkjølt seg på ryggen eller hodet. Jeg har tatt å tatt de ut i vannet for å svømme litt fordi jeg er så redd de skal få heteslag i varmen. Skjønner hundene dette selv? Er det noe vits i å presse de ut i vannet? Jeg er redd for om de blir så varme at de får kamper og svimer av. Er nok veldig bekymra for alt for disse hundene. Hva gjør dere? Sånn som i dag som det var tretti grader ute. I morra er det meldt like varmt og vi skal til stranda i morra også. Kanskje bare jeg bekymrer meg alt for mye for disse hundene. :D (De svømmer ikke på egenhånd.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg dypper min ene med jevne mellomrom dersom hun peser. Bærer henne ut og så svømmer hun inn til land selv. Hun verken bader eller vasser av seg selv. Som oftest holder det at hun har tilgang på skygge.

De som bader eller vasser selv får styre det som de vil.

Jeg er ikke redd for heteslag eller sånt, men mer fordi jeg ser det blir mer behagelig for dem når de innimellom får kjølt seg helt ned.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg går uti og bader med hunden min. Han svømmer ikke frivillig, men jeg mener at han må kjøle seg helt ned innimellom. Så da bader jeg heller med han :) Svømmeteknikken hans er ikke helt perfekt da, så må enten holde han under buken eller kjøpe en redningsvest til han :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Kan ikke hundene få være hjemme da stakkars? Noe av det værste jeg ser er hunder på stranda i timesvis på glovarme dager. Og da gjerne bundet til noe. Ofte skygge, men ikke alltid. Varme er dem, og noe særlig glede av å ligge bundet fast har de neppe.

Så med mindre målet er en tur til stranden for å aktivisere hundene med lek i vann osv. så vil jeg foreslå at du står opp tidlig, før varmen kommer, går en god og lang tur med hundene før du selv går til stranden og nyter varmen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge de ikke viser ubehag med varme eller sted og har tilgang på vann og skygge, så ser jeg ikke vitsen med å bade med en hund som ikke liker det. Blir det for varmt så er det selvsagt best å duppe de litt, noen hunder velger det også selv å gjøre det da. Om de vasser ut til magen er det helt OK, buk, lår osv er områder de mister mye kroppsvarme fra :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan ikke hundene få være hjemme da stakkars? Noe av det værste jeg ser er hunder på stranda i timesvis på glovarme dager. Og da gjerne bundet til noe. Ofte skygge, men ikke alltid. Varme er dem, og noe særlig glede av å ligge bundet fast har de neppe.

Så med mindre målet er en tur til stranden for å aktivisere hundene med lek i vann osv. så vil jeg foreslå at du står opp tidlig, før varmen kommer, går en god og lang tur med hundene før du selv går til stranden og nyter varmen.

Her er det som regel varmere inne enn det er ute i skyggen. Holdt på å koke i hjel innendørs i dag, så da var det langt mer behagelig å tusle ned til stranda, ligge i skyggen, litt vind fra havet og kalde dupper i ny og ne - for begge to. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror nok de får kjølt seg godt ned ved å duppe mage, buk, lår i vannet. Vann på hele hunden kan fort bli veldig varmt. Kaldt og der og da, men når de kommer på land så "koker" nesten vannet på ryggen.

Kanskje kjøpe en kjølematte eller noe, om du vil ha dem med?

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Jeg er en sånn raring som drar til stranda kun for å bade med hundene :icon_redface: Vi henter baller, svømmer om kapp og har det moro :D Det hadde vært interessant å ha bundet dem fast. Alice hadde sett rolig på, mens Angus hadde tatt frem saksa si og kløppa alle hindringer :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Hadde med hunden på stranden i går og det var helt supert. Byttet på å ligge i skyggen med hunden og la oss litt i sola da jeg hadde med paraply (liten hund) som jeg lagde skygge til han, og han ble ikke for varm. Bar han derimot når vi skulle tilbake fra stranden igjen fordi asfalten var glovarm midt på dagen der det ikke var skygge, viktig å tenke på, til større hunder kan tynne potesokker være et alternativ.

Hadde med 2 flasker vann der den ene var helt fryst og smeltet litt etter litt, slik at vannet som ble tilbudt hele tiden var kaldt.

Min liker ikke å bade og det behøver han heller ikke da, fukter pels/buk med lunkent (eller kjølig, men ikke iskaldt) vann for å avkjøle heller.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Potesokker fra non-stop ned til xxs (chi) finnes også forøvrig :) Mtp. asfalt.

Ja, har det forøvrig selv, såklart mulig å bruke det istedenfor å bære små hunder og. :)

Følte meg litt dum som bar han, var ikke lange biten, men møtte 3 andre på veien som gjorde det samme (fint å se at de tenkte på det med asfalten, da).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, har det forøvrig selv, såklart mulig å bruke det istedenfor å bære små hunder og. :)

Følte meg litt dum som bar han, var ikke lange biten, men møtte 3 andre på veien som gjorde det samme (fint å se at de tenkte på det med asfalten, da).

Bedre å bære enn at han brenner seg :) Ikke dum!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lar hunden være igjen hjemme, jeg. Han er svart og blir fryktelig varm og er ikke egentlig særlig glad i å være i vannet, så han blir bare liggende i skyggen og pese. Pluss at jeg greier ikke tenkte på annet enn om hunden har det bra, er kald nok, har friskt vann osv osv. Så med mindre vi drar ut med båten blir han hjemme når vi skal på stranda med venner. Blir bare stress for oss begge to.

Drar jeg på stranda alene er det oftest kun for å dyppe og aktivisere hunden, så da er han jo selvfølgelig med :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ta med hundene på stranden du, det er helt opp til deg!

Jeg har hørt/lest (husker dessverre ikke hvor) at hunder regulerer temperatur via pesing og under potene. Altså er det ikke nødvendig å dyppe hele hunden i vannet for at den skal holde seg nedkjølt. Det var anbefalt å la hunden vasse og kjøle seg ned på ben, mage og hals. Pelsen fungerer ofte som et "skjold" mot varmen, så å tvinge hunden i vannet kan faktisk gjøre ting verre. Hunder har jo normale instinkter og ville nok dyppet seg i vann dersom det var nødvendig, det har ihvertfall jeg stor tro på.

Du kan jo bruke denne referansen for å se hvordan hunden din har det

I kjølige miljøer puster en hund 10-40 ganger per minutt, men har den det for varm kan det komme opp i over 200 ganger per minutt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ville ikke vært redd for mellompuddel. Ta dere en tur på puddeltreff og møt noen i ulike størrelser! Puddel er høyst undervurdert og jeg tenker det kan passe bra til kriteriene. Hundene krysses jo dessuten mellom størrelsene, og det er en del variasjon. Jeg har møtt mange fine mellompuddel de siste årene, siden jeg har veldig lyst på en selv. Det er også stor forskjell inad i kategoriene, jeg ser på mellom, men en liten storpuddel er et alternativ. Personlig har jeg dårlig erfaring med wheaten terrier. De kan være supre hunder, men de er terriere og har sterke, egne meninger, og jeg er usikker på om jeg har vært på et problemhund/passeringskurs uten en wheaten... Toller mener jeg bør brukes aktivt og det er litt mentalt rusk på dem, da ville jeg heller gått for golden eller labrador. Korthåret collie - passer kriteriene men røyter en del. Langhåret collie - må børstes. For førerorientert og samarbeidsvillig tenker jeg retriever, gjeterhund og noen typer jakthunder. Hvis det er mye unger og styr så kan gjeterhunder blir stresset. Jeg tenker litt på lagotto eller spansk vannhund - men sjekk veldig nøye gemyttet! Da jeg var aktivt var det ganske mye dårlig på dem, så mye at en aktiv lagottoeier med tre hunder advarte meg mot å vurdere det. 
    • Hei, Etter noen år uten egen hund begynner vi å kjenne på savnet etter et firbeint familiemedlem. Det er noe opp og fram enda, men vi prøver å bestemme oss for hvilken rase vi skal velge neste gang og det hadde vært veldig hjelpsomt å få litt innspill til rasene vi tenker på og kanskje noen vi ikke har hatt på radaren enda? Vi er en familie på 4 med barn i barneskolealder. Vi har god erfaring med hund, men har aldri drevet med noen form for hundesport eller jakt osv, og kommer sannsynligvis ikke til å starte med det heller, så vi ser først og fremst etter et familiemedlem.   Hva vi ser etter: * Vi foretrekker begge hunder med tæl, men akkurat i den livsfasen vi er i nå lener vi mer mot et mildere gemytt. Veldig usikker på dette punktet * Førerorientert og samarbeidsvillig * Lite jakt - ønsker muligheten til å slippe hunden løs og oppnå stødig innkalling * Ingen vokt * Lett å motivere og lærevillig (husk: dette er en ønskeliste 😇) * Så lite sikling som mulig * Minst mulig hundelukt (sorry goldens 🫠) * Må tåle at det er mye som skjer hjemme hos oss. Barna leker, har med seg venner, vi får besøk, ungene kan bråke osv. Må tåle fremmede i eget hus uten at det er krise eller blir skummelt. Dette er selvfølgelig noe vi vil legge til rette for at hunden takler fra dag 1, men det er et så viktig punkt at vi ønsker best mulig utgangspunkt * Går greit overens med andre hunder * Minst mulig røyting - har ikke helt bestemt meg for hvor viktig dette punktet er for meg, men det ser så deilig ut å ha en røytefri rase. Kan gjerne stelle pels hver dag, men ikke mer enn 10-20 min i det daglige * Jeg ønsker meg en stor hund, samboer har mest lyst på en liten hund, så jeg tenker en plass midt i mellom.    Vi kan tilby: * Ca 1,5 time tur hver dag. Noen dager mer, noen dager mindre, men jeg tenker gjennomsnittet vil ligge rundt der * Hundevante eiere som liker å trene lydighet og legge til rette for et ukomplisert hundehold * Masse kjærlighet og oppmerksomhet   Raser vi har tenkt på: * Puddel - Jeg føler egentlig at jeg beskriver en puddel, men... Samboer syns storpuddel blir for stort, mens jeg syns de minste variantene blir for små. Har inntrykk av at mellompuddel har en del rusk på linjene? At hunden er mentalt stødig er pri 1 * Wheaton Terrier - Virker som veldig kule hunder, men litt redd for at terrier-gemyttet kan bli litt mye? Har veldig lite erfaring med rasen bortsett fra det jeg har lest meg til * Toller - virker som veldig trivelige hunder som har mange av de kvalitetene vi ser etter, men har inntrykk av at de kan være litt nervøse? * Schipperke - denne rasen har vi hatt før og det er veldig kule hunder. Men kunne tenkt meg en litt større hund i neste omgang   Så, har dere noen tanker eller forslag til oss?    Disclaimer: Ja, jeg vet at jeg har skrevet en smørbrødliste over ønsker og at selv om en rase på papiret kan huke av på alle boksene, kan individet vi får i hus være helt annerledes. Vi er ikke ute etter en robot, men vi er fortsatt i drømmefasen og ønsker best mulig utgangspunkt for vårt neste hundehold.  
    • Stoffbur var jo en idé! Det tror jeg ikke hun har noe forhold til fra før, så da er det kanskje mulig å begynne helt fra start med positive assosiasjoner. Det skal jeg prøve!
    • Det høres jo ut som du må jobbe med å gjøre bil til noe mer positivt som et separat prosjekt. Det fikser du! Kan du ha med bur på trening og sette ut et annet sted for pause/hvile? Eller teppe et sted du kan binde henne? Vil et stoffbur funke og være annerledes nok til å senke terskelen litt? Kompostgrinder?
    • Det viser seg nå at hun rett og slett har traumer relatert til bilkjøring og spesielt det å bli forlatt alene i bil. Det er såpass alvorlig at jeg ikke har lyst til å gå nærmere inn på det ettersom tidligere eier ikke er her og kan forsvare seg, men dette gjør det ekstremt vanskelig både å gå på kurs og delta på treninger, ettersom jeg ikke kan "pause" henne i bil (da blir hun så stressa at det ikke er mulig å få kontakt med henne i det hele tatt). Hun har rett og slett ingen steder å slappe av på kurs/trening. Dette er utrolig fortvilende og jeg kjenner meg litt motløs akkurat nå... Hun er veldig trenbar og en kjempesøt hund innafor de rammene der hun føler seg trygg, men skal jeg ha sjans til å få gjort noe med øvrig problematferd (som det viser seg å være mye av) må vi gå på kurs og trene...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...