Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Her jeg bor plukker jeg maks to-tre flått på hele sommeren, enda i år har jeg ikke funnet en eneste en. Har derfor tenkt at det er unødvendig å påføre hunden kjemikalier eller på andre måter behandle forebyggende mot flått. Dere andre som heller ikke plages nevneverdig med flått, behandler dere deres hunder? Bør man behandle hunden selv om det er veldig lite flått i området?

Skrevet

Jeg har ikke behandlet min hund mot flått på et par år nå. Har plukket lite flått av han de årene. Kanskje 2-3 stykker om sommeren. Kommer heller ikke til å begynne å behandle han mot flått fremover, hvis det fortsetter som det har gjort til nå... :)

Skrevet

Jeg plukker max 5 flått av hunden ila. en sesong. Behandler ikke. Hender jeg sprayer han ned med myggspray (for hund) hvis vi skal til spesielt utsatte områder på tur, men ingen kjemikalier.

Skrevet

Jeg behandler heller ikke. De får 0-2 flått i året, selv på steder med mye flått. Til sammenligning har min bror sin langhårede "silkepelshund" fått 20 flått bare på hodet før den ble behandlet, samme plass der mine ikke får flått...

Skrevet

Fascinerende det der, at differansen på antall flått kan være så stor mellom hunder som har oppholdt seg på samme sted! Hadde vært morro å vite om det er bestemte faktorer som gjør at flåtten tilsynelatende selekterer vertsdyr på den måten! Pelstype/lengde, blodtype etc.

Skrevet

Det er nok pelstype vil jeg tro? Flåtten overføres vel bare når et dyr tilfeldigvis stryker borti der sen befinner seg? Jeg har helt slettårede, glatthårede hunder uten underull og meget kort pels (0.2-1 cm).

Da vi hadde BC i tillegg behandlet vi henne. Men hun var ikke i nærheten av å få så mange som yorkien til min bror. Det er faktisk ekstremt hvor mye den får.

Skrevet

Trym får "aldri" flått, han har tykkere pels enn jentene, men han stikker heller ikke hodet sitt borti alt og holder seg på veien/stien, Tuva og Vigdis har gaske lik pels, men Vigdis sin er litt striere, hun fikk ikke så mange flått som Tuva ifjor. Disse to går gjerne utenom stien og stikker trynet sitt borti alt, Tuva kanskje litt værre enn Vigdis :) Her hjemme er det ikke noe problem, aldri fått flått på dem her, men på Sunnmøre spesielt ifjor var det jævelig!

Skrevet

Tror jeg bare har plukket to-tre flått i mitt liv. Det er ikke så mye i Trøndelag, med mindre du er i områder med mye hjort (Hitra osv). Eller så har jeg vært heldig :P

Har ikke funnet noen så langt i år, i hvertfall!

Guest Yellow
Skrevet

Jeg bruker bare hjemmelaget spray, men er sløv til å spraye når vi bare er i nærområdet her da det er lite flått. Tar jeg med hunden på turer jeg vet det er mer eller andre steder (hyttetur etc), så prøver jeg å huske å spraye før det bare. :)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg brukte ikke flottmiddel da jeg bodde i Trondheim og plukka maks 2 i året. Da tenker jeg risikoen med giften er verre enn risikoen ved flottbitt. Men når jeg er på besøk hos familien på Østlandet behandler jeg. Så nå har jeg akkurat kjøpt expot som de skal få før vi kjører sørover. Om det hjelper litt mot mygg også er det en bonus. Ører og snute blir oppspist :P

Skrevet

Våre hunder får ikke flått, jeg tror vi plukket 4-5 totalt i fjor. Til tross for at vi er en del i flåttrike områder, på Nesodden og Vestlandet. Vi behandler ikke. Men hundene er glatthårede da, så lett å oppdage.

Skrevet

Nico er første hunden jeg har hatt som har fått flåttmiddel.

De andre fikk ikke så mye flått.

Men de andre hadde ikke den evinnelige trangen til å gni seg inn buskas og de hadde ikke bar hud store deler av kroppen :P

Skrevet

Jeg behandler mine med Bayvantic selv om vi har lite flått her nord. Men det er fordi de er korthåret alle tre og blir så sykt stukket av mygg, knott og klegg. Bayvantic har super effekt mot slikt.

Skrevet

Har ikke pleid å behandle med mindre jeg har hatt ham med til Sverige eller sørlandet. Men fant en flått for et par måneder siden , så tror jeg har litt lyst til å behandle i sommer. Jeg takler ikke flått, og merker det begrenser litt hvor jeg kan gå på tur :P

Skrevet

Har aldri behandlet Nemi for flått ettersom jeg finner maks 3-5 stk. i løpet av hele sommeren. Vi ferdes mye i skog og mark, men merkelig nok går aldri flåtten på henne. Om den gjør så børster jeg dem av før de setter seg.

Skrevet

Jeg bruker bare hjemmelaget spray, men er sløv til å spraye når vi bare er i nærområdet her da det er lite flått. Tar jeg med hunden på turer jeg vet det er mer eller andre steder (hyttetur etc), så prøver jeg å huske å spraye før det bare. :)

Vil du dele oppskriften på den sprayen? :)

Jeg brukte aldri noe mot flåtten på Chicka.

Det var ett år som hun fikk litt flere flått enn normalt når vi var på stallen, da fikk hun flåtthalsbånd på, året etter kjøpte jeg ravhalsbånd og brukte det i ca to sesonger, nå ligger det sammen de andre halsbåndene som ikke brukes.

Guest Yellow
Skrevet

Vil du dele oppskriften på den sprayen? :)

Jeg brukte aldri noe mot flåtten på Chicka.

Det var ett år som hun fikk litt flere flått enn normalt når vi var på stallen, da fikk hun flåtthalsbånd på, året etter kjøpte jeg ravhalsbånd og brukte det i ca to sesonger, nå ligger det sammen de andre halsbåndene som ikke brukes.

Det er gjort forsøk der rosmarin og sitron kom best ut av mange kjerringråd mot flått, så jeg lager en te av det og har god erfaring med at det fungerer selv. :)

Deler en sitron og enten en hel plante rosmarin, eller sist lagde jeg av litt over et halvt glass med tørket rosmarin, på halvliter vann. Lar det koke 5 min, avkjøler for så å sile av og helle på sprayflaske.

Spray lett over hele hunden på avstand, viktig at ingen områder ikke blir sprayet på (bare pass på at det ikke kommer i øynene) hver 2.-3. dag eller ved behov, anbefaler hver 2. om du bor i et område med veldig mye flått, og etter bad.

Spray litt ekstra hver gang om hunden har mye eller tykk pels.

Holder seg i kjøleskapet hvertfall 2-3 ukers tid.

Kondolerer forresten. :heart:

Skrevet

har plukket av en flått i år. Plukket 4 i fjor, så vet ikke om jeg skal eller ikke. Han her skal inn i alt av busker og høyt gress, men ikke funnet noe til nå. Mulig det er fordi det er litt vanskelig å komme inn til huden hans. Den jeg fant nå lå på det stedet på kroppen hans med minst pels på hele kroppen :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...