Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Noen som har tips og råd?

Vi har en blandings unghund (mamman var beagle, far er ukjent), korthåret. Men den røyter jo minst like mye som en langhåret hund! Jeg er nødt til å støvsuge 2-3 ganger om dagen for at gulvet skal se rent ut, sofaen gidder jeg ikke engang legge ut om! Vi har i tillegg en baby på 8,5 mnd. vi gjerne skulle hatt mer på gulvet så han fikk øvd litt på å krabbe, men han er for det meste i grinda fremfor gulvet pga alle disse hundehåra, og det er jo ikke akkurat mye plass å bevege seg på i lengda.

Så, noen som vet hva en kan gjøre, OM det er noe å gjøre for å få han til å røyte mindre? Trodde ikke korthårede hunder røyta noe særlig, men der tok jeg visst veldig feil.

Takk for svar :)

Skrevet

Hvilken mat spiser den? :) Husker fra da jeg jobbet på dyrebutikken at mange som hadde kjøpt mat i dagligvaren til hunden og gikk over til dyrebutikk mat (royal canin blant annet) fikk mye mindre røyting på hundene sine.

Guest Bølla
Skrevet

Der det er hund er det hår.

Hvilken skade gjør hundehår på et barn? Det er da utelukkende positivt om barnet ruller seg i hundehår.

Skrevet

Må si meg enig med Bølla. Ja, man skulle kanskje ønske at gulvet var rent og pent med småbarn som krapper rundt. Men det er nesten umulig så lenge hunden er en del av familien. Og det skal den jo være.

Samtidig så er det slett ikke farlig for barnet på noe vis.

Gi omega 3 som tillegg i kosten + et næringsrikt fôr så har du gjort det du kan mtp røyting så lenge hunden er frisk da. Og så hjelper det å børste de ofte.

Skrevet

Har du en god børste/furminator? Børsting kan hjelpe på, men dere må nok bare innfinne dere med at korthårede hunder røyter mye.

Skrevet

Korthårede hunder røyter mye, og hvis det er snakk om den lille saken du har som bilde, så kan jeg legge til at hvite/lyse hunder gjerne røyter mer enn mørke. Nå er det midt i røytetiden for mange. Noen er ferdige med den, men jeg sitter selv midt opp en haug med hår. Det er midlertidig, og kan minskes med å børste daglig i en periode. Jeg ville ikke prøvd å endre kosten på grunn av røyting før du er sikker på at røytetiden er over.

Du sier det er snakk om en unghund, og saken er den at valper røyter minimalt og en del blir overrasket over hvor mye hunden faktisk røyter som voksen.

Skrevet

Signerer alle de som sier at korthåret hunder røyter mer enn langhårede.

Et optimalt fór for hunden og børsting kan dog begrense røytingen noe.

Når røytetiden starter ville jeg gitt hunden en god dusj med shampo og massasje, gjerne 2 ganger i løpet av første uken. Da får du av en hel del død pels. :)

  • Like 2
Skrevet

Om hunden er i røyteperiode kan det hjelpe å dusje den godt og børste den.

Om den generelt røyter mye ville jeg vurdert forbytte eller begynt å tilsette noe olje i maten.

Korthåret røyter like mye, eller mer enn langhårede.

Det der stemmer ikke, det kommer helt an på pelstypen hvor mye det røytes. Jeg har tre korthårede hunder, og med unntak av der hundene ligger og sover er det aldri synlig med hår her. Jeg kommer ikke til å gå tilbake til langhåret hund for å si det sånn... og det blir jeg pent minnet på når jeg besøker folk med langhåra hunder.

  • Like 3
Skrevet

De fleste hunder røyter, og av de som røyter er det stort sett like mye de røyter, forskjellen er jo bare lengden på hårene som faller av. Hunder med mye ull og veldig tykk pels har jo litt mer som skal av selvsagt, men røyteperioden er jo omtrent det samme uansett. Å røyte hver dag er derimot ikke så vanlig, og spesielt ikke så mye som det høres ut som din gjør. De fleste, uansett pelstype og lengde røyter et par ganger i året(2-4 uker i gangen, kanskje) og ellers er det lite hår som faller av.

Noen røyter litt hele tiden også, men jeg ville ihvertfall forsøkt et forbytte, og jeg ville kjøpt sel/fiskeolje å ha i maten.

Skrevet

Om hunden er i røyteperiode kan det hjelpe å dusje den godt og børste den.

Om den generelt røyter mye ville jeg vurdert forbytte eller begynt å tilsette noe olje i maten.

Det der stemmer ikke, det kommer helt an på pelstypen hvor mye det røytes. Jeg har tre korthårede hunder, og med unntak av der hundene ligger og sover er det aldri synlig med hår her. Jeg kommer ikke til å gå tilbake til langhåret hund for å si det sånn... og det blir jeg pent minnet på når jeg besøker folk med langhåra hunder.

Skrev nok litt utydelig, jeg mente ikke at korthårede hunder alltid røyter like mye eller mer enn langhårede. Det er såklart korthårede hunder som røyter mye mindre enn mange langhårede, og omvendt. Poenget mitt var vel egentlig at korthårede hunder kan røyte akkurat like mye, eller mer. Det er jo mange som tror at korthårede hunder ikke røyter noe særlig, men de kan jo være like ille eller verre.

Skrevet

Som Malamuten sier, fôrbytte er det første jeg ville prøvd. Jeg merker stor forskjell på enkelte typer på mine to korthårede. Individforskjeller er det også, 10-kilosen røyter mer enn han på 40 kg her i huset.

Skrevet

Ikke uten grunn at jeg går for langhåret hund neste gang. :lol: (Om ikke jeg bråbestemmer meg og går for Whippet istedet, dog tvilsomt i denne omgang)

Rocky røyter tidvis enormt, det er seriøst pels overalt. Legg til 3 katter og minimal lyst til å støvsuge også så driver jeg tidvis storoppdrett av hybelkaniner.
Røytingen har minket en god del etter vi byttet fra dårlig fôr til et bedre dog, før i verden fikk han dagligvarebutikkfôr. (fra han var liten til han var ca 1,5år) Da var røytingen helt sinnsyk. Nå får han V&H, Orijen eller Acana, alt ettersom. (For øyeblikket 90% V&H) Samt omega3 tilskudd, bruker selolja til V&H.
Ellers så bruker jeg Furminatoren gjennom hele året, opp mot 2 ganger i måneden i de værste periodene. Samt bading med mild shampoo, men badingen er mest pga allergien min. :P

Skrevet

Min korthårshund finner jeg ikke pels etter.. Han røyter bittelitt to ganger i året og da finner jeg litt pels på vaskefilla. Langhårshunden min røyter også kun to ganger i året, men da er det for meg sjokkerende mye pels som ramler av.

Skrevet

Jeg har en korthårshund som røyter noe helt ekstremt! Selv med godt fôr og selolje i maten.. riktig nok er det gode fôret et fôr for sensitiv mage og ikke pels, samt at røytinga er en konsekvens av at han ble kastrert, men det er så fortvilende med en hund som legger igjen SÅ mye hår hver dag!

Jeg børster av han en chihuahua hver dag etter langtur, han børstes på turen for å ikke dra håret inn, samt at jeg to ganger pr uke "børster" han med gummehansker! Gummihanskebørsting kan anbefales på det sterkeste på korthårshunder - jeg støvsuger "bare" 5 dager i uka etter jeg begynte med det;)

Jeg er stadig forundret over at jeg ennå ikke har nakenboxer!

Skrevet

Takk for gode svar, alle sammen! Skal ta tipsene til meg og prøve ut både det ene og det andre :) Det eneste jeg tenkte på med tanke på hundehår som teppe og baby som kravler på gulvet er at det ikke virker så delikat når alt er interessant å ta i munnen, og å spise hundehår er kanskje ikke det beste som finnes... ;)

Hvilken mat spiser den? :) Husker fra da jeg jobbet på dyrebutikken at mange som hadde kjøpt mat i dagligvaren til hunden og gikk over til dyrebutikk mat (royal canin blant annet) fikk mye mindre røyting på hundene sine.

Vi har gitt han Precept-fòr fra en dyremat/utstyrsbutikk. Dette skal visst være et veldig bra fòr, ifølge de som jobba der.

Skrevet

Vi har gitt han Precept-fòr fra en dyremat/utstyrsbutikk. Dette skal visst være et veldig bra fòr, ifølge de som jobba der.

Selv om det eventuelt er et bra for (jeg har ikke peiling på tørrfor) er det ikke sikkert det passer hunden din likevel.

Er ikke uvanlig å måtte prøve et par merker før man finner et som er optimalt. Røyting og/eller flassing kan være et tegn på at foret ikke er optimalt. Så prøv et forbytte og se om det hjelper :)

  • Like 1
Skrevet

Har ikke lest hele tråden, men tror ikke korthår røyter mer enn langhår. Forskjellen er at når korthår røyter så legger det seg som et teppe utover, mens en langhår faller det i "dotter" og er lettere å samle opp. De små hårene setter seg også mer fast overalt synes jeg.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...