Jump to content
Hundesonen.no

Recommended Posts

Posted

Har rett og slett lurt på å kjøpe en sykkelvogn, til å ha hunden i på mine lange sykkelturer. Noen som har erfaring med dette?

Og hva med bunnen i vognen, holder den en 20kg retriever?

Blir glad for alle innspill

Posted

Har rett og slett lurt på å kjøpe en sykkelvogn, til å ha hunden i på mine lange sykkelturer. Noen som har erfaring med dette?

Og hva med bunnen i vognen, holder den en 20kg retriever?

Blir glad for alle innspill

Har ikke prøvd det i praksis, men har tenkt mye på det selv, spesielt på type dagsturer eller helgeturer med sykkel. Både for å spare hunden litt om det blir veldig lange etapper, for evt for å løpe mye på asfalt om det blir så man må et stykke langs asfaltert vei og for å kunne frakte hunden i tilfelle skade e.l.. Ang vekt så kommer det an på hvilken type man kjøper. Det varierer litt, men spesielt de som er laget for to unger bruker å ha rundt 35 kg vektgrense om jeg husker rett.

Posted

Lurer faktisk på det samme. Vi har sykkelvogn til lillemor, men tror ikke jeg tør putte hund oppi sammen med henne, og Kasko holder ikke tempoet til salukiene på tur.

Posted

Vi har en sykkelvogn med forsterket bunn og ramme. Den skal kunne ha 60kg vekt tror jeg. Husker ikke hvor den er kjøpt, men tror den kostet noen tusen mer enn en normal sykkelvogn som ny.

Posted

Sønnen brukte sykkelvogn veldig ofte til sin gamle Mira, hun var sikkert rundt 35 kilo (blanding). Etter at hun døde prøvde han å bruke den til valpen sin, men Mumtaz ville jo ikke sitte der, så det gav han opp.

Posted

Jeg vurderte det da forrige hunden min ble ganmel og dårlig til beins. Men,både vogn og hund veier jo endel så ble ikke noe av spørs om jeg i det hele tatt har fått til sykkle ?

Posted

Da prøver jeg, det er salg på en slik vogn akkurat nå. Men er litt bekymret for om bunnen er sterk nok.

Posted

Har rett og slett lurt på å kjøpe en sykkelvogn, til å ha hunden i på mine lange sykkelturer. Noen som har erfaring med dette?

Og hva med bunnen i vognen, holder den en 20kg retriever?

Blir glad for alle innspill

Kjøpte det faktisk for å ha med Linux på våre lange turer. Det ble ikke så mange lange turer, for han syns det var under hans verdighet å sitte i sykkelvogn :P Men jeg brukte det en sommer hvor vi passet bostonterrieren til svigerforeldrene mine. Han syns det var helt fint, også kunne jeg ha Linux i springer ved siden av sykkelen :) Funker sikkert fint hvis du har en hund som roer seg i en sånn. Linux gjorde ikke det, noe som betød at jeg måtte ha bundet han godt fast for å hindre at han evt brøt seg ut og hoppet ut, og det syns jeg ikke virket så trafikksikkert eller behagelig.

Jeg ser jo at flere sykler med to barn i en sånn vogn, dvs kanskje 10 x 2 kg og mer, så det bør vel gå greit? I den vi har kan man velge om man skal ha "sete" eller bare til bagasje, så det siste er vel mest aktuelt for hund...

Posted

Har hatt, men den glemte vi ute i vinter så den ble ødelagt, planer om å kjøpe en ny! Bruker den ved at jeg bytter på hundene, vil ikke ha begge to på bakke i tilfelle de får for seg noe galskap. Og de fleste tåler jo 40-50 kg, og når man har to hunder på 15-16 går jo det strålende :D

Eneste jeg gjorde var å legge noe neddi der beina til barnet skal være og la et teppe over, så det ble helt flatt :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
    • Ja det er pga. stress og frustrasjon. Tror hunden vil opp i rang og finner ikke ut av det. Hunden reagerer ikke på alle hunder. Hvis det hadde skjedd så hadde jeg tatt den med til Vetrinær. Men er usikker på om det er noe fysisk når den kun reagerer på noen av hundene.?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...