Gå til innhold
Hundesonen.no

Deltidsstudie og jobb ved siden av, erfaringer.


Recommended Posts

Skrevet

Hei folkens!

Jeg er i tenkeboksen angående deltidsstudie til høsten og klarer ikke å komme til noe fornuftig svar her :P Hadde dere fast jobb når dere studerte deltid, og hvor mye jobbet dere isåfall?
Det er snakk om 2 årig studie som er 60 studiepoeng. Noen som vet hvor mye stipend man isåfall får?

Saken er det at jeg har en 70% fast stilling, men nå vurderer å flytte for å studere og jobbe som ekstrahjelp ved siden av. Det virker jo litt dumt og risikabelt og gå fra en fast stilling til ingenting, eller?

Kan noen vær så snill å si at det ikke er dumt :P ? haha..

Takker for alle svar !!

Skrevet

Du må også tenke på din egen arbeidskapasitet og hva du tror du kan trives med. Liker du å ha fulle dager, kommer du hjem med noe energi? Jeg har også en supervenninne ( @mushi :P ) som jobbet ekstremt mye ved siden av fulltidsstudier, men personlig har jeg ikke kapasitet til noe lignende. Jeg har en bitteliten stilling på bensinstasjon ved siden av mine fulltidsstudier, jeg jobber en vakt i uka og en sjelden gang sier jeg ja til noe ekstra (pluss også en liten stilling i kommunen 2,5 timer hver mandag). Det er mer enn nok for meg! :) Kjenner meg selv godt nok til at jeg hadde ikke trivdes med 100% både skole og jobb, eller spesielt mye mer enn jeg har idag. Jeg går på et relativt greit studie også, sammenlignet med en del andre (mitt inntrykk hvertfall).

Skrevet

Du må også tenke på din egen arbeidskapasitet og hva du tror du kan trives med. Liker du å ha fulle dager, kommer du hjem med noe energi? Jeg har også en supervenninne ( @mushi :P ) som jobbet ekstremt mye ved siden av fulltidsstudier, men personlig har jeg ikke kapasitet til noe lignende. Jeg har en bitteliten stilling på bensinstasjon ved siden av mine fulltidsstudier, jeg jobber en vakt i uka og en sjelden gang sier jeg ja til noe ekstra (pluss også en liten stilling i kommunen 2,5 timer hver mandag). Det er mer enn nok for meg! :)

Det hadde vært mer enn nok for meg også, sånn i utgangspunktet, men økonomisk sett hadde ikke vi klart oss uten jobb ved siden av studier. :P

Skrevet

Vi har to team på min avdeling på jobben som primært består av studenter, stillingsprosenten varierer fra 33 til 50% og alle studerer fulltid. Dette går aldeles strålende, studentene har ikke problemer med å sjonglere de to. Jeg vil tro at de fleste studier er ganske tilrettelagt for at man skal kunne jobbe ved siden av. Studielån og stipend er ikke noe å bli rik av, og dekker vel nok ikke så mye mer etter husleia er betalt om man bor i en av de større byene i Norge.

Husk at det ikke er en selvfølge at du får jobbe mindre i eksamenstiden eller at du får jobbe fullt på sommeren. Vi gir studentene fri på eksamensdag, ellers må de jobbe det de skal og prøver heller å være fleksible på tidspunkt. Vi har like mye å gjøre i mai som i oktober, og forventer at studentene vi ansetter er strukturerte nok til å balansere jobb og studier. :)

Skrevet

Vi har endel obligatorisk, og en del (mye) gruppearbeid.

Men sånn som nå i vår, har vi 6 timer forelesninger, fordelt på 3 dager.

Så to dager i uka, er det ingenting studier. Og da er det jo perfekt å jobbe de dagene. :)

Skrevet

Altså, nå verken går jeg på forelesninger eller bor i Bergen lenger, så kanskje ikke rette personen - men jeg jobber 80 til 100 prosent ved siden av studier og ser så klart at dette er veldig ugunstig for studiene. Men jeg er lei, går nærmest litt på autopilot i eksamenstiden og gleder meg bare til å bli ferdig. Så på et vis fungerer det for meg - jeg fullfører, men ikke med de gode karakterene.

Om du skal studere deltid (50 prosent?), så anbefaler jeg å maks jobbe resterende prosent +- litt i tillegg til studier. Fulltidsjobb pluss deltidsstudie fungerer for noen, men du mister så klart mye av selve studentlivet og mye av det praktiske rundt forelesninger.

Du får halvt stipend, dvs. rundt 3800 i sep-des og feb-mai samt rundt 10 000 i august og januar (større stipend). Om du ikke bor med foreldre gjøres rundt 40 prosent (dvs 20.000 av 50.000) hvert år om til stipend du ikke trenger å betale tilbake om du fullfører. Da får du cirka 60.000 i lån på 2 år.

Skrevet

Halv studiebelastning gjør jo at dette er snakk om egentlig bare 20 prosent "ekstra" (50+70 5%). Jeg ville sjekket at det faktisk går i hop med å kombinere jobbing med studiene - at du f.eks. ikke får konflikt mellom jobb og obligatorisk oppmøte. Men sånn ellers ser jeg ikke at det skulle være et enormt problem så lenge du er innstilt på det for en periode. Jeg kjenner folk som er fulltidsstudenter med gode karakterer, jobber 20-30% i tillegg, har verv og andre forpliktelser som tar opp en del av fritiden og dessuten har tid til et sosialt liv. Det er fullt mulig, men da er det jo det man dedikerer seg til i et par år av livet. Mye handler jo dessuten om å finne gode studieteknikker som fungerer for en selv, slik at man kan jobbe målrettet og effektivt når man bruker tid på studiene.

Skrevet

Tusen takk for svar folkens! :ahappy:

Samboer har jobb i Hamar og jeg har jobb i strømmen så er et stykke fra hverandre så derfor tenker jeg å studere på høyskolen i hedmark og flytte til hamar. Kommer derfor til å si opp min faste jobb og kun jobbe ekstravakter. Da kan jeg jo også velge hvor mye jeg vil jobbe, og derfor takke nei til jobb når jeg skal ha 8 ukers praksis.

Ellers er det oppmøte ca 1gang i mnd i tillegg til oppgaver og eksamener og slikt!

Guest Klematis
Skrevet

Jeg jobber omtrent 100 prosent, og studerer på fritiden.

Tar en dag fri her og der, men jobber mye mer enn jeg hadde planlagt.

Studielånet jeg fikk var vel 1500,- pr. mnd, men de pengene trengte jeg altså ikke.

Skrevet

Jeg har alltid jobbet 1-2 ganger i uka ved siden av fulltidsstudier. Krevende studier som sådan. Jeg hadde ikke klart å jobbe mer, for da hadde jeg aldri klart å henge med,for ikke å snakke om å ha hund. Vi hadde masse obligatorisk oppmøte, store mengder jobb som måtte gjøres på fritiden og mange lange dager. Helgene gikk stort sett til jobbing i butikk. Pengene kom dog godt med, og jeg levde bra som student. Men da fikk jeg full støtte fra lånekassen i tillegg til det lille jeg tjente.

Jeg ville vurdert, avhengig av type studie, hva du har kapasitet til. Som sagt kunne jeg neppe jobbet særlig mye mer. Min søster, som studerer medisin, har ikke sjangs til å jobbe ved siden av annet enn i ferier.. Der er studiene fullstendig altoppslukende. Det er viktig å ha tid til å gjøre ting skikkelig om man vil ha fullt utbytte av studiene. Hva det betyr er nok veldig individuelt, men de færreste klarer å seile igjennom både fulltidsjobb og fulltidsstudier uten ekstraordinær innsats.

Skrevet

Takk for svar alle sammen! :)

Jeg tenker at jeg bør klare 3-4 vakter per uke i tillegg til studier. Det er jo såklart en del lesing og oppgaver osv, men forelesninger er kun en samling per mnd ca. Planen er å få jobb som ekstravakt på akutt psykiatrisk ved siden av, for da har jeg mye å knytte det faglige opp mot. Eneste jeg kvier meg litt for er å si opp min nåværende jobb siden jeg har 70% fast og får ekstravakter slik at jeg har en sikker inntekt.. Med bil, hund og studielån er det litt skummelt å miste en sikker inntekt syns jeg...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...