Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har to etasjes hus og flyr mye opp og ned i trappene, det samme gjør hundene.

Nå samler alt støvet seg under trappa, da vi har åpne trappetrinn. Jeg har lyst til å tette igjen og tror at det blir bedre. Noen som har noen tanker?

Vil jo være like mye støv, men da slipper området under trappa å bli helt nedstøvet og det er kanskje lettere å feie over trappa når det samler seg der og ikke under trappa.

Guest lijenta
Skrevet

Min erfaring er apne trappetrinn slipper til mer lys under trappa men med det også mer støv. Lukkede trappetrinn samler mer støvet og gjr det mørkere under trappa. Med hund hadde jeg valgt lukkede trappetrinn

Skrevet

Det kommer vell litt an på, om området under trappen ikke var fylt med mye ting så hadde jeg heller valgt å gå over gulvet der med en mopp enn å gå hvert enkelt trappetrinn like ofte, det høres mye lettere ut å moppe over det flate gulvet. Om området under trappen er vanskelig og moppe pga ting og tang som står der e.l. så hadde jeg valgt tette trappetrinn.

Skrevet

Om de tette trappetrinnene ikke gjør at trinnene blir smalere tenker jeg det er en enkel sak.

men noen steder blir tette trappetrinn en snublefare av dimensjoner, og da er det ikke verdt det.

Skrevet

Tette trappetrinn. Jeg hater åpne, ser nesten alltid for meg en hånd som stikker opp og griper tak i ankelen min :P løper over sånne trinn når jeg er alene jeg :P

  • Like 3
Skrevet

Tette trappetrinn. Jeg hater åpne, ser nesten alltid for meg en hånd som stikker opp og griper tak i ankelen min :P løper over sånne trinn når jeg er alene jeg :P

NEI NEI NEI IKKE SI SÅNN :fear:

  • Like 3
Skrevet

Tette trappetrinn. Jeg hater åpne, ser nesten alltid for meg en hånd som stikker opp og griper tak i ankelen min :P løper over sånne trinn når jeg er alene jeg :P

Åhhh, det var min store frykt da jeg var liten. Vi hadde to trapper i huset, og trapp nr to lå over trapp nr en. Trapp nr to hadde åpne trappetrinn, og jeg var alltid livredd da jeg gikk opp trappa, så jeg løøøøøøp opp og ned. :P Og etter at ei venninne fikk meg til å se skrik da jeg var 11-12 år, så ble jeg livredd for at det skulle hoppe ut en svartkledd mann med maske og kniv.

Skrevet

Tette trappetrinn. Jeg hater åpne, ser nesten alltid for meg en hånd som stikker opp og griper tak i ankelen min :P løper over sånne trinn når jeg er alene jeg :P

NEI NEI NEI IKKE SI SÅNN :fear:

Hjelper ikke med tette heller, da ser jeg bare for meg å bli grabbet i beina bakfra. :|

Hjalp ikke å bo i et hus med skumle lyder en periode heller. Spesielt ikke når huset er tomt og du hører fotskritt som kommer mot trappa i det du er i ferd med å gå opp, og trappa ligger sånn til at du ikke får sett dit lyden kommer ifra... :bye: (Jeg trodde ett øyeblikk jeg skulle dø)

Ellers enige med andre her: Har du ting under, f.eks lagring av ting og tang, vinterklærs osv. Lukket trapp, er det ingenting under der så er det enklere å moppe over tomt gulv enn hvert enkelt trappetrinn = åpen trapp.

Skrevet

Åhhh, det var min store frykt da jeg var liten. Vi hadde to trapper i huset, og trapp nr to lå over trapp nr en. Trapp nr to hadde åpne trappetrinn, og jeg var alltid livredd da jeg gikk opp trappa, så jeg løøøøøøp opp og ned. :P Og etter at ei venninne fikk meg til å se skrik da jeg var 11-12 år, så ble jeg livredd for at det skulle hoppe ut en svartkledd mann med maske og kniv.

Jeg er snart 25. Fortsatt redd ekle trapper når jeg er alene og det er mørkt...

  • Like 1
Guest Belgerpia
Skrevet

Alternativet er jo å gjøre reint litt oftere - som er den enkle løsningen. Støvsuging et par tre ganger i uka f.eks. :)

Skrevet

Alternativet er jo å gjøre reint litt oftere - som er den enkle løsningen. Støvsuging et par tre ganger i uka f.eks. :)

Utgår med høye kneløft. Jeg har andre ting å gjøre enn å støvesuge det meste av huset flere ganger i uka

Skrevet

Takk for gode svar dere

Jeg tror nok at vi lar trappa være som den er. Får bare heller støvsuge og tørke støv under der litt oftere

Gode poeng med at det blir mer lyst med åpne trinn.

Det som står under trappa (ikke mye) er pakket i plastesker, så det går helt greit.

En merker jo at fire hunder innendørs gir nok hybelkaniner :P

Skrevet

Så et hus med tettetrappetrin. Eier av huset hadde brukt plexiglass(eller lignende), så det skulle slippe lys inn. Platene var skrudd på på baksiden av hvert trappetrin. Så ingen av trinnene ble kortere.

Måtte bare si det, da jeg kom til å tenke på denne tråden da jeg så det : P

Skrevet

Dvergpinscheren min falt igjennom åpen trapp da hun var 3 mnd (krabbet over den 70 cm høye sperren). Helt grusomt. Hørte bare "dunk", så det høyeste hylet man kan tenke seg, og så stillhet... Min bror kom først til henne, og hun var i sjokk, og sov i lang tid etterpå. Skadet bare kneet, heldigvis.

Har bodd i hus med både lukket og åpen trapp, og foretrekker helt klart lukket. Forskjellen med tanke på lysmengde syns jeg er minimal, noe som er veldig tydelig å se i mine foreldres hus. Tomannsbolig med identiske enheter. Naboen har lukket trapp, og mamma og dem har åpen. Det er ikke noe spesielt synlig forskjell med tanke på lys i de to enhetene. Faktisk virker naboen sitt hus gjerne lysere, på grunn av farge på vegger og belysning ellers. Så jeg ville tenkt nada på lysmengden man taper på lukket trapp.

Jeg syns lukket trapp gir en ryddigere og lunere følelse. :)

  • Like 1
Skrevet

Vi lukket vår trapp med å spikre plater i bakkant. Syns ikke det var stor forskjell på hvor lyst det var, men merket det godt på mengden støv under trappa. Har ikke angret et sekund!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...