Gå til innhold
Hundesonen.no

Å stole på en hund


Eloise
 Share

Recommended Posts

Ingen småbarn er uten tilsyn om det er en hund der eller ikke, så det er ikke aktuelt å la barna (hehe, nå barnebarna) være alene med hunden, samme hvor snille de er mot hverandre. Jesper på åtte månder får kose med Tinka, men når han græbber tak i pelsen, blir hånden hans varsomt fjernet. Øyne, inni ører og rompe er også områder hånden blir ført bort fra. Tinka kan flytte seg når hun vil, men velter seg som regel over på ryggen, så jeg går ut fra at hun setter pris på babyklåing. Fremmede småunger går hun unna, men jenter fra en seks syv år og oppover er bestevenninnene hennes. Alle sammen.

Ellers har jeg vel lært meg å stole litt mer på hunden enn jeg egentlig har lyst til, for å ikke kvele den med mistro og misforstått beskyttelsestrang. Nei, gaupa og ulven har ikke phalener som hovednæring, så hun kan få løpe løs i skogen. Jo, hun setter seg faktisk ved din side foran lyskrysset, selv om bilen kjører i veibanen, så hun trenger ikke å kobles på. Ikke jumper hun ut i veien rett foran bilen, heller.

For øvrig er heg enig med @Mud . Jeg kan stole på at alt spiselig er vekk på et øyeblikk om det ligger slik at hun får tak i det og ingen ser henne. Altså, godteskålen kan stå i fred mens jeg er på do, men ikke hvis jeg går ut av leiligheten. Det er visst regler jeg ikke helt har forstått der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg stoler rimelig mye på bikkja mi rundt barn, men aldri aldri uten tilsyn. Han har smerter i kroppen her og der og presser du hardt på rett plass vil man få en reaksjon. (Dog kun vet og kiro som har klart det til nå, men jeg leker ikke med skjebnen, selvom det til nå kun har vært knurr og snu på hodet) At et barn velter over ham = ingen problem. De får kanskje en slikk i ansiktet.
"nevøen" min er greit trygg på hunder, og fryktelig glad i dem, men er ikke helt gammel nok til å forstå alt enda, så han kan være litt hardhent. Vi passer på og jeg skjermer om jeg syns det blir for mye eller foreldrene ikke er aktive nok med å forhindre hardhendthet. (Spesielt pappaen stoler jeg IKKE på der, virker ikke som han helt ser grensene på hva som er ok behandling av hund eller ikke av et barn. Han er generelt relativt hardhendt med dyr selv, i både kos, klapp og oppdragelse. Har opplevd at han lot sitt barn leke med min hund, som lå bundet på hyttetur mens jeg enda sov.* bundet pga dør som Rocky fikk opp av seg selv* Han selv satt på mobilen og spilte spill og fulgte med, med et halvt øye på situasjonen. Uten å bryte inn når kidden ble vel innpåsliten på hunden. Jeg våkner ekstremt lett, så fulgte med litt først for å se om han faktisk brøyt inn eller ikke før jeg sto opp og tok med meg bikkja ut av situasjonen, da jeg anså far som for slepphendt til å klare å sove videre med god samvittighet)

Min hund har bl.a fått hunderedde unger trygge på hunder igjen, så jeg er veldig fornøyd med ham. Men vi har trent fra dag 1 på at all håndtering skal godtas. Alt fra å kladde på labbene, til fingrer i ørene til litt røff draing i hale og ører. Røff behandling har også blitt assosiert med lek og godtbiter. Han sier i fra på en veldig pen måte når han mener at noe er over streken, og oppsøker ALLTID meg/andre folk for å få fred, om noe blir for mye, istedenfor å uttagere mot barnet/hunden/valpen. Så der er jeg veldig trygg på ham.

Men, jeg vet at han kan ha matforsvar, så han får ikke spise måltid med barn eller hunder rett rundt seg. (Kattene har lært at skåla rører man ikke før bikkja er ferdigspist) Han kan få godbiter og alt sånt som er fort gjort å svelge unna, men ikke noe som er stort nok til å ha grunn til å vokte det. I 99% av tilfellene spiser han bare tingen ekstremt fort uten å tygge omtrent, men den resterende 1% så kan han finne på å glefse etter dyret som ønsker å lukte/spise maten han har. (Og det har kun skjedd at han har glefset etter kattene/andre hunder rundt matskåla si, såvidt jeg husker) Har *bank i bordet* kun glefset/knurret etter meg i matsituasjoner tidligere og da var han knappe 6 måneder gammel, og hadde stjålet fra matbosset/funnet griseøre nedgravd ute og ville ha det med seg inn.
Å gi godbiter til ham i en gruppe med flere hunder/dyr er helt uproblematisk, da vokter han ikke i det hele tatt. Han vet at det er jeg/den med godbitene som "eier" godbitene og bestemmer hvem som får, ikke ham.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...