Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Snøen er borte og en kan finne frem sykkelen :) I år har jeg tenkt å sykle litt med hundene, så sant det ikke blir like varmt som i fjor sommer.

Vi har kickbike, men har nå kjøpt sykkelvogn (til babyen) så jeg regner med at det blir noen vanlige sykkelturer også.

Våre hunder trekker, så jeg liker ikke å bruke springer da de trekker skjevt (bruker det noen ganger).

Liker å la de løpe foran sykkel og trekke. Har tidligere brukt nomesele, men lurer litt på om vanlig y-sele er like bra? Trekkpunktet kommer jo ganske høyt opp selv om en har langt bånd med tanke på nomesele.

Noen tanker om dette?

Skrevet

Trekkpunktet blir jo omtrent likt som på kickbike da. Ved trekk mener jeg at sykkelsele osv. Ikke holder helt. Men kommer jo an på hvor mye de trekker og da. Er det mest løping i front så spiller det sikkert ikke så stor rolle.

Skrevet

Det er omtrent like stor høyde på min sykkel og kickbike, ikke så stor forskjell at det har noe å si i alle fall. Det er jo mulig du har veldig stor sykkel, slik at høydeforskjellen blir veldig stor, men jeg tviler egentlig på at det er en avgjørende forskjell i høyden.

Du kan eventuelt også kjøpe stang til sykkelen, eller veksle på hvor du bruker stangen. :)

Jeg ville aldri brukt en vanlig y-sele til trekk (om du snakker om y-seler ala hurtta). Halvnomer kan gå, men i de aller fleste tilfeller vil en nomesele (eller en tilsvarende sele) være bedre til den bruken.

Skrevet

Er godt fornøyd med nomesele til mine. :) Har ikke forsøkt y-sele annet enn på springer, og det var mislykket da den blir dratt opp halsen fordi mine trekker når jeg sykler.

Skrevet

Nomesele. Du skal lete lenge etter en y sele eller halvnome som faktisk er laget for å trekke i, samme hva produsent eller selger sier. Nå vet jeg ikke hvordan vinkelen blir med dine hunder, men blir den for høy så bare bruker du litt lengre line for å gjevne ut.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...