Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Vi har en hannhund som i formiddag var på tur bort til naboens tispe som har løpetid og sto ute i bånd. Vi er ganske sikre på at de parret seg.

Her er det ikke ønskelig med valper og vi lurer på hva som er vanlig i slike tilfeller? Hva koster en abortsprøyte? Og hvem betaler denne?

Er det andre valg enn en abortsprøyte, altså vente noen uker for så å ta ultralyd for å være sikker på at det er blitt et resultat av parringen for så å sette en abortsprøyte? Hva er i såfall kostnadene ved det?

Dersom det er flere løsninger her med forskjellig økonomisk kostnad, hvem skal bære den kostnaden?

Glad for tilbakemeldinger.

Skrevet

Om din hannhund var løs og tok seg en tur over hekken, så ligger nok ansvaret hos deg som eier, da tispen var i bånd :) Jeg personlig hadde aldri latt en løpetispe stå alene ute så jeg hadde nok sagt meg villig til å dekke haovparten, men det er min mening om det.

I dag er det svært få som setter abortsprøyte uten å ta en ultralyd først så kan være dere må vente litt, og prisen der er ca 700 kr, spørs hvor man drar. Abortsprøyte koster ca 1500-2200 kr, og så kommer konsultasjon i tilegg :)

Skrevet

Jeg synes jo personlig at det hadde vært rett av meg å dekke abortsprøyte om min hannhund paret seg med en tispe som sto bundet hjemme på egen tomt. (selv om jeg heller ikke ville satt ut en løpsk tispe uten tilsyn) Men synes du det er feil kan du jo evt foreslå å dele på utgiften. Jeg ville definitivt satt abortsprøyte og jeg ville gjort det så raskt som mulig.

  • Like 1
Skrevet

Begge har ansvar her, så jeg tenker at det logiske vil være å dele utgiften. Man setter ikke en tispe med løpetid ute uten tilsyn heller.

Men du sier du er sikker på at de paret - observerte du det? Hvor lenge var han borte?

  • Like 2
Guest Belgerpia
Skrevet

Her må man dele på ansvaret tenker jeg, litt avhengig av hvor dette er hen - men i alle fall der jeg bor så står det i politivedtektene at tisper med løpetid skal holdes forsvarlig innelukket eller inngjerdet. Å stå ute i bånd er ikke nok. Du burde også ha kontroll på din - så deling.

Når det gjelder prosedyre så gis ikke lenger abortsprøyte på tidlig tidspunkt. Man tar blodprøve av tispen ca. 35 dager etter antatt paring for å sjekke om hun er drektig, er hun drektig og man ønsker å avbryte svangerskapet så får tispen to sprøyter som fremkaller abort.

Skrevet

Det er vel ikke akkurat noe lovspraksis på området, men personlig ville jeg nok ha prøvd på en 50/50-løsning. Løpetisper bør holdes forsvarlig (dvs ikke bundet på tomta uten dersom det ikke er forsvarlig inngjerdet), og man skal ha kontroll på hunden sin, ergo så er dere begge delvis ansvarlige.

Skrevet

Dyrelegen min synes ikke noe om å vente til bekreftet drektighet med sprøyting. Da det er en større påkjenning for livmor å støte ut fostre som begynner å få litt størrelse. Det er også større sjangs for livmorbetennelse etter sen abortsprøyte.

Er man sikker på at bikkjene har paret, og i hvertfall om man har sett dem pare, er det bare å sprøyte i løpet av 14 dager :)

Jeg betalte 1500 for begge sprøytene nå nylig (det skal gis to sprøyter med et døgn i mellom)

red: det var forresten ikke min hanhund som tjuvparet tispa her, men det var jeg som slapp dem ut sammen (logistikksvikt :P ) Ville ikke falle meg inn noe annet enn at jeg betaler moroa :)

  • Like 1
Skrevet

De er observert sammen, men det er ikke observert parring. Han var borte i ca 15 minutter.

Hvis han var borte totalt 15 minutter og det ikke er observert paring ville jeg ventet og tatt relaksinprøve av tispa for å konstatere en eventuell drektighet.

  • Like 2
Skrevet

50/50, din hund var løs, løpetidstispa sto ute uten oppsyn. Her har begge skyld. Flott at dere tar ansvar og ikke bare lar det "stå til! :)

edit:

Evnt. ville jeg kanskje som hannhundeier følt meg hakket mer ansvarlig, da hunden ikke var under kontroll og det skjedde på eiendommen til den andre parten.

  • Like 1
Skrevet

Om dere vet hvor langt ut i løpetiden hun er, så kan dere med større sannsynlighet slå fast om de paret seg- Er hun inne i de normale "stådagene" så skal det MYE til for at de ikke gjorde det, mens er hun tidlig eller veldig sent i løpet så er det ikke sikkert han kom til/fikk lov av tispen.

Selv om det selvsagt ikke er noen garanti...

Skrevet

Det går jo an å ta ham med bortom og se hvordan hun responderer, om hun villig bretter halen til siden og gjerne vil parres, eller om hun bare fjaser/blir sur

.

Hvis hun ikke viser seg videre villig, og han bare var borte i 15 minutter, vil nok mye av tiden ha gått til å leke og gjøre kur.

Parringen i seg selv trenger ikke ta lang tid, men man kan ofte se det godt på hannhunden etterpå, at penis henger utenfor.

Disse faktorene, + at hundene er observert sammen men ikke observert parret gjør at det nok ikke er så sannsynlig at de har gjennomført et samkvem, da det ikke har vært mye tid igjen til det... slik jeg ser det iallefall. Men her må det undersøkes og følges med.

Skrevet

15 minutter kan være mer enn nok tid for parring - da Foenix ble parret i fjor (med hannhund jeg hadde valgt...) tok det tre minutter fra jeg åpnet bildøra til de hang, og de hang deretter i nøyaktig ti minutter. Da har du igjen to minutter til en røyk og signering av parringskontrakt :D

  • Like 9
Skrevet

15 minutter kan være mer enn nok tid for parring - da Foenix ble parret i fjor (med hannhund jeg hadde valgt...) tok det tre minutter fra jeg åpnet bildøra til de hang, og de hang deretter i nøyaktig ti minutter. Da har du igjen to minutter til en røyk og signering av parringskontrakt :D

Ser for meg Foenix med en sigg i munnen etter endt aktivitet :lol:
  • Like 9
Skrevet

Jeg synes faktisk at tispeeier skulle betalt hele greia her jeg. Ja, hannhunden var løs uten tilsyn - noe som ikke er greit, men å sette ut tispen med løpetid uten tilsyn? Hadde det vært meg hadde jeg aldri i verden forventet noe av hannhundeier, men slått meg selv hardt i hodet med en fisk og betalt den sure regningen.

  • Like 2
Skrevet

I alle dager? Når man setter ut hunden sin, i bånd, på egen eiendom, så forventer man da vell virkelig ikke at en løs hund skal ta seg inn på eiendommen og nøye seg med hunden sin.

Som hannhundeier selv så hadde jeg da virkelig tatt hele kostnaden for sprøyta.

Edit: Hadde det vært samme fordeling om en løs hund hadde angrepet en hund i streng?

  • Like 4
Skrevet

Tja, uhell skjer. Man setter ikke en tispe med løpetid ut uten tilsyn. Og man lar ikke hannhunden lufte seg selv. Men om hunden stakk av ved et uhell så vil jeg si at skylden er ganske delt.

Skrevet

I alle dager? Når man setter ut hunden sin, i bånd, på egen eiendom, så forventer man da vell virkelig ikke at en løs hund skal ta seg inn på eiendommen og nøye seg med hunden sin.

Som hannhundeier selv så hadde jeg da virkelig tatt hele kostnaden for sprøyta.

Edit: Hadde det vært samme fordeling om en løs hund hadde angrepet en hund i streng?

Setter man ut en tispe med løpetid uten tilsyn så kan man faktisk ikke forvente at hannhunder som stikker av etter lukta stopper utenfor gjerdet og bare ser lengselsfullt på tispa heller. Mine får ikke engang være ute uten tilsyn i inngjerdet hage om de har løpetid de.

  • Like 3
Skrevet

Mine hannhunder værer løpetid over svært lange avstander, men de skal vel gå i bånd 24/7/365 slik at løpetisper kan bindes ute uten tilsyn, det er logisk :blink:

Skrevet

I alle dager? Når man setter ut hunden sin, i bånd, på egen eiendom, så forventer man da vell virkelig ikke at en løs hund skal ta seg inn på eiendommen og nøye seg med hunden sin.

Som hannhundeier selv så hadde jeg da virkelig tatt hele kostnaden for sprøyta.

Edit: Hadde det vært samme fordeling om en løs hund hadde angrepet en hund i streng?

Det er vel omtrent like smart som å sette søndagssteika ut på trappa og satse på at den står urørt en time etterpå. :P

Vi har stadig vekk løshunder i hagen (jaktbikkjer), selv uten løpetid i hus.

  • Like 1
Skrevet

Veeeel, som tispeeier kan jeg si at jeg tør så vidt å gå ut døra med løpetispe, jeg... Så å sette løpetispe ute uten oppsyn er helt uaktuelt for min del. For det om en hannhund kanskje har hatt manerer nok til å ikke pare seg, betyr det ikke at alle andre hanner er like snille - og vips så har de slitt seg fra båndet og løpt av sted for å finne kjærligheten... Nei, jeg føler det ligger mest på tispeeier når det kommer til løpetid, rett og slett fordi instinktene kommer i veien. Jeg tenker at man bør ikke leke med "skjebnen" eller gjøre det mest mulig vanskelig for hannhundeierne heller, og at det ganske enkelt handler en del om respekt for andre hundeeiere og :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...