Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva om alle hundene i en rase ble vist av samme handler?


Recommended Posts

Skrevet

Hos schäfer tror jeg ikke farging er normalt, men det forekommer, og det er helt sikkert endel som farger vekk hvite flekker i brystet. Normalt sett har rasen greit pigment, annet enn for høy forekomst av lyse øyne, og det er det vel lite å gjøre med.

Teposer på hvite tær.

  • Svar 111
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg verken dobbelthandler eller faker pels, så jeg forbeholder meg retten til å synes begge deler er like patetisk og forkastelig .

Hvis det hdde blitt samme handler på alle hundene hadde det blitt enormt mye intriger om dette, drittslenging og rykter om hvem som kjenner handleren, hvem som har betalt under bordet og NKK måtte hat

Sånn litt på siden av debatten, men samtidig en stor del av den. Handling og ringtrening er faktisk viktig. Det nytter ikke å ha fin bikkje dersom den står som en sagkrakk, dør på seg når dommeren kom

Posted Images

Guest Gråtass
Skrevet

I hine hårde dager da jeg hadde kjøpt en schäfer hos en eksteriør oppdretter fikk jeg beskjed om at denne trengte ikke fores med gulerøtter eller beta caroten for den hadde så godt rød pigment.. Forøvrig samme oppdretter som ble avslørt med farget hund på nv.

Skrevet

Bare tankespinn, da dette virkelig ikke er mitt felt :lol:

Men jeg tror det ville blitt urettferdig uansett vei, dommer, eier eller ei. Noen mennesker takler stressede hunder - andre ikke, noen takler èn type stress - noen en annen, noen finner akkurat dens hundens svakhet og sterkhet - andre den andre hunden osv osv. En god handler burde jo selvfølgelig kunne tilpasse seg enhver hund, ha gode verktøy tilgjengelig, men samarbeid er så individuelt at jeg tror det ville vært vanskelig å skulle jamføre alle hundene uansett.

Edit: Alt denne tråden har gjort for meg er å ville på schäferutstilling :lol:

  • Like 1
Guest Belgerpia
Skrevet

15 handlere, kledd likt med like masker - 15 individer av en rase, deriblant hunder som hele tiden vinner - inn for et panel med dommere - det hadde vært spennende synes jeg. Om de ikke så handler, eier eller noe og måtte dømme hunden de så foran seg. Kunne vært en interessant kvalitetssjekk.

Skrevet

Men sitter folk virkelig igjen med følelsen av at det er handler og ekvipasje som utgjør alt som har med resultater på hunden å gjøre? Jeg mener, alle hunder har feil og mangler, noen dommere vektlegger feilen, andre ikke. Kan ta "stjernen" min som ett eksempel - cert samler av dimensjoner, stort sett bare fra nkk utstillinger, NKK rasevinner fra juniorklassen. Hun er ikke feilfri, jeg både ser og vet om hennes svake sider, OG jeg har hatt dommere som har kommentert det, og dommere som ikke har kommentert det. Mange raser har gjennomgående feil - altså feil som er typiske og vanlige for rasen - jeg tror at veldig mange dommere drar feilen på "sin" rase over på rasene de dømmer. Har de feks en rase hvor steil og fremskutt skulder går igjen - så vektlegges dette endel i bedømmelsen. Jeg har gjort litt research på dommerene som har dømt akkurat "stjernen" min, for å se hva som er svakheten på rasen vedkommende driver med selv - og i 90% av tilfellene, har dommerene som har poengtert feilen til "stjernen" også en rase som har mye av det samme problemet. - Altså har de "lært" å se den feilen ekstra godt. På de som ikke har dette, så kan de si at "frembensbevegelsene er litt løse" - uten at de kan gi meg en forklaring på HVORFOR de er løse. Jeg vet det jo selv - hunden er knapp i overarm, det gjør at hun ruller litt med frembeina når hun går. Så jeg tror personlig at vi ser endel feil på egne raser også i andre raser, jeg gjør i hvertfall det om jeg sitter å ser ringside, det er mye lettere å se de feilene jeg er veldig obs på på min egen rase, fordi jeg nettopp er obs på det. Vet ikke om det egentlig ga mening dette her :P

  • Like 3
Skrevet

 

Men sitter folk virkelig igjen med følelsen av at det er handler og ekvipasje som utgjør alt som har med resultater på hunden å gjøre? Jeg mener, alle hunder har feil og mangler, noen dommere vektlegger feilen, andre ikke. Kan ta "stjernen" min som ett eksempel - cert samler av dimensjoner, stort sett bare fra nkk utstillinger, NKK rasevinner fra juniorklassen. Hun er ikke feilfri, jeg både ser og vet om hennes svake sider, OG jeg har hatt dommere som har kommentert det, og dommere som ikke har kommentert det. Mange raser har gjennomgående feil - altså feil som er typiske og vanlige for rasen - jeg tror at veldig mange dommere drar feilen på "sin" rase over på rasene de dømmer. Har de feks en rase hvor steil og fremskutt skulder går igjen - så vektlegges dette endel i bedømmelsen. Jeg har gjort litt research på dommerene som har dømt akkurat "stjernen" min, for å se hva som er svakheten på rasen vedkommende driver med selv - og i 90% av tilfellene, har dommerene som har poengtert feilen til "stjernen" også en rase som har mye av det samme problemet. - Altså har de "lært" å se den feilen ekstra godt. På de som ikke har dette, så kan de si at "frembensbevegelsene er litt løse" - uten at de kan gi meg en forklaring på HVORFOR de er løse. Jeg vet det jo selv - hunden er knapp i overarm, det gjør at hun ruller litt med frembeina når hun går.Så jeg tror personlig at vi ser endel feil på egne raser også i andre raser, jeg gjør i hvertfall det om jeg sitter å ser ringside, det er mye lettere å se de feilene jeg er veldig obs på på min egen rase, fordi jeg nettopp er obs på det.Vet ikke om det egentlig ga mening dette her :P

Enig i denne betraktningen. Etter at jeg begynte å stille selv, så har jeg blitt veldig obs på min hunds eksteriøre svakheter (og rasens generelle svakheter), og det er det første jeg legger merke til på andre hunder (dersom de har tilsvarende svakheter). Og jeg er jo bare hobbyutstiller, så som dommer hadde jeg sikkert vært et lite h... *ler*

Skrevet

PC'n min vill ikke sitere... Men til svar til Belgerpias innlegg ovenfor her:

Hva med om man hadde trukket lodd over hvilken handler som skulle stille hvilken hund i rasen? LOL

Da hadde man kunnet se førstegangsutstilleren fått vise fram multi-hutti-championen mens den superproffe handleren/oppdretteren fikk gleden av å stille blåsløyfe-hunden til sin værste fiende... Ha ha ha!

Mistenker det uansett ville vært lettere at hunden som har vært på 100 utstllingen tidligere å likevel vise seg bra fram uansett hvem som henger i andre enden av båndet... Men blåsløyfehunden hadde kanskje kommet unna den blå ved at handleren greier å handle bort det mest åpenbare feilene?

Men moro hadde det vært!

Susanne

  • Like 4
Skrevet

Jeg tenkte feil da jeg så overskriften og trodde at alle hunder av alle raser skulle bli handlet av samme person. Det hadde vært spesielt morsomt om det var eks en schäfer handler som plutselig skulle stille en Lhasa Apso eller noe :lol:

Eventuelt springe rundt ringen med en fotball festet på en fiskestang! Det var jo kjempefint at dh prøvde å hetse opp hunden i ringen som selv ikke hadde noen interesse av ball, dh eller fiskestang. For øvrig var det jo veldig kjekt for meg som satt med en schæfer som skulle inn i ringen og som virkelig lot seg påvirke av klovnen med fiskestang. Nettopp fordi denne hunden forbandt den type hetsing med trening og ikke utstilling.

Hahah, er du seriøs nå? :lol: Fantastisk!

Seriøst, jeg må kjøpe meg fiskestang, for en forbanna genial idé!!

:lol: Gjør det!

Skrevet

Hahah, er du seriøs nå? :lol: Fantastisk!

Det verste er ikke fotballer festet i fiskestenger, men sånne forbannede kråkeskremmere (eller hva det nå er). Grusom lyd som overdøver alt annet. :P Eller hva @Margrete? :innocent:

Skrevet

 

Å fy j***** kommer aldri til å glemme det der. GRUSOMT.

Mest bråkete jeg har vært på var schafer utstilling. Men alle hundene var rolige og litt lei bråket. Men eierene løp og skrek og pep og hylte og trykte på tåke lurene. Personen som satt i 30 min inni standen vår med en kråke skremmer drømte jeg litt om å bruke den på han selv :P

Er en artig ting å overvære da :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk. Er ikke så flink i norsk.
    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
    • De som har flere hunder enn tre og som lever i flokk. Lar dere flokken ordne opp i alt selv? Eller tar dere helt styringa? Blir det værre da? Ønsker kun å lære mere om hundespråk.
    • Hva betyr legit? Betyr det at de er greie?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...