Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har ei venninne som tok til seg en omplasserings hund. Det viste seg at denne hunden var ulovlig importert fra Polen. Den er snart 3 år, helt frisk, tatt vaksinene den skal, både i Polen og Norge. Lurte på hva som skal til for å få den lovlig i Norge!?

Skrevet

Har ei venninne som tok til seg en omplasserings hund. Det viste seg at denne hunden var ulovlig importert fra Polen. Den er snart 3 år, helt frisk, tatt vaksinene den skal, både i Polen og Norge. Lurte på hva som skal til for å få den lovlig i Norge!?

Så lenge det ikke er ulovlige raser i den så holder det med karantene og helsesjekk, evt, om den har alt i orden så burde det holde å sette den i karantene frem til din venninne har fått tak på alle papirer som trengs for å bevise at den har fått riktig vaksiner , ormkur osv. Samt få hunden fortollet.

Skrevet

Vet du noe om hva karantenen går ut på? Hvor lenge? Pris? kan man ha den i karantene hjemme? Hvordan starter man en slik prosess? Min venninne er veldig redd for at det skal ende opp med at hunden blir avlivet.

Skrevet

Vet du noe om hva karantenen går ut på? Hvor lenge? Pris? kan man ha den i karantene hjemme? Hvordan starter man en slik prosess? Min venninne er veldig redd for at det skal ende opp med at hunden blir avlivet.

Det kommer vell an på, hun må ta kontakt med mattilsynet, og hun bør gjøre det snarest, for alle sin del. Hunden blir ikke avlivet om den ikke er smittet av noe uhelbredelig, og har den alt i orden som dere sier så slipper den ut så snart din venninde har samlet sammen papirene hun trenger på vaksinasjoner osv. Ulovlig rase/blanding kan føre til avliving, men er det noe slikt bør den sendes tilbake dit den er lovlig for så lenge den er i dette landet så er det en fare for at den blir avlivet uansett.

Skrevet

Polfarer: Har Polsk vaksinasjonskort der det står at hun har alt av vaksiner og ormekur, men hunden har ikke pass og ble bare tatt med fra Polen til Norge i bil når den var valp.

Pass får du hos veterinær og det eneste som er gjort feil (forutsatt at det stemmer som du sier at hunden hadde alt i orden) er at det ikke ble stoppet i tollen og betalt moms.

Edit: Norsk stamtavle får du ved å sende inn polsk stamtavle og kjøpekontrakt til nkk, om det er renraset hund.

Skrevet

Ah, bomullshjerne, får ikke med meg alt :P

Men tvilsomt at det forlanges karantene om hunden allerede har bodd over to år i Norge.

Neppe, men så lenge hunden har alle papirer utenom pass (men et vaksinasjonskort hvor ting er notert) så er det jo ikke mye som er feil da, vet ikke om det er grunn til å kontakte MT en gang. Pass får man jo kjøpt så lenge hunden er chipmerket og er den ikke det så får man chippet i samme slengen, og toll betaler man til tollvesenet. Dette er jo også før rabiesvaksinereglene kom for valper.

Edit: Spm er jo hvorfor den ikke ble innfør lovlig om den hadde alt i orden. Pass får man jo/får kjøpt over disk, ikke noe ventetid eller noe og tollen er jo enkel å løse, glemmer man det i grensepassering så tar man bare kontakt etterpå å betaler.

Skrevet

Altså, den har bodd i Norge siden den var valp, og er nå tre år. Å dra Mattilsynet inn i dette høres litt ekstremt ut. Ingen vet jo at hunden er "ulovlig innført" (sannsynligvis på lik linje med hundrevis av andre norske hunder), og jeg ville ha tatt det helt med ro.

Så lenge hunden er fullvaksinert og frisk, så ville jeg ikke ha bekymret meg. :)

  • Like 1
Skrevet

Takk for mange gode svar!

Malamuten; hundens første eier, som min venninne fikk hunden av, er en enkel sjel som ville ha en billig engelsk bulldog og har polsk kone så han tok med seg hunden hjem i bil for å spare noen kroner.

Skrevet

Hvis hunden har vært i Norge i 2,5 år nå ville jeg ikke gjort noe annet enn å sørge for at den var vaksinert og chippet.
Om den var smittefarlig som valp så er den tvilsomt det nå.

Hvis den ligner en ulovlig rase så er det ingenting å gjøre med det. Da må begge foreldre DNA-testes opp mot valpen og jeg regner med det er umulig i dag.

Skrevet

KristinR: Trenger man noen papirer eller dokumentasjon for å få henne chippet?

Nei, hun er jo uansett i praksis en blandingshund. :) Dersom eier ønsker å registrere kan hunden registreres i NKKs NOX-register.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...