Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ser på en annonse på finn der et kull med schæfere har en mor med HD C og AD E.

Kullet er registrert i NKK, trodde at alt over grad C ikke ble godkjent i NKK?

Eller gjelder det bare HD?

Skrevet

Ser på en annonse på finn der et kull med schæfere har en mor med HD C og AD E.

Kullet er registrert i NKK, trodde at alt over grad C ikke ble godkjent i NKK?

Eller gjelder det bare HD?

Dette avhenger av hva raseklubben har bestemt. På shiba har vi feks bare krav om kjent HD-status, så hunder kan ha E-hofter og E-albuer, og kullet vil fortsatt bli registrert.

Skrevet

Er det ikke slik at raseklubben kan ha sin "anbefaling", men hunder kan fortsatt registreres i nkk selv om raseklubbens anbefalinger ikke er fulgt så lenge det er innenfor NKK's etiske regler for avl...? Jeg tror det ihvertfall, hvor grensen går vet jeg dog ikke, ikke noe å juble for iallefall..

Skrevet

Sperren burde jo settes på hundene MED graden. :thumbsdown:

Enig, hvorfor ta sjansen på å føre det enda en generasjon videre? :icon_confused:

Skrevet

Men altså, forsikring på disse valpene?

Hva mener du med det? Går helt fint ann å forsikre dem, men dem kommer ikke til å få dekt behandling av HD sålenge ikke begge foreldrene er fri.

Skrevet

Skrekk og gru! Kan du sende meg en PM med link til annonse?

Er man medlem av schäferhundklubben kan man avle på C-hofter/albuer så lenge partner er fri, og den totale HD-indeks skal i tillegg være over 200 (dvs høyere enn snittet). I tillegg skal hunden ha minst ferdselsprøve eller funksjonsanalyse. Er man ikke medlem av schäferhundklubben, så avler man dessverre akkurat som man vil (dvs etter NKKs etiske regler for avl og oppdrett, som i praksis ikke teller noe som helst i virkeligheten).

Og nei, det står overhodet ikke så dårlig til at man må avle på sånt. Rasen ligger på rundt 76% HD-frie hunder.

  • Like 1
Skrevet

Syns å huske at avkom etter hunder med E får avlsperre eller noe sånt? @SFX vet kanskje?

NKK registrerer valper uansett foreldredyrenes grader - så lenge det finnes en kjent status der rasene har krav om det.

Men hvis et eller begge avlsdyr har E, så blir avkommene registrert med avlssperre, ja. Dette skjer helt automatisk, og følger valpen uansett dens egen røntgenstatus.

  • Like 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...