Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ser på en annonse på finn der et kull med schæfere har en mor med HD C og AD E.

Kullet er registrert i NKK, trodde at alt over grad C ikke ble godkjent i NKK?

Eller gjelder det bare HD?

Skrevet

Ser på en annonse på finn der et kull med schæfere har en mor med HD C og AD E.

Kullet er registrert i NKK, trodde at alt over grad C ikke ble godkjent i NKK?

Eller gjelder det bare HD?

Dette avhenger av hva raseklubben har bestemt. På shiba har vi feks bare krav om kjent HD-status, så hunder kan ha E-hofter og E-albuer, og kullet vil fortsatt bli registrert.

Skrevet

Er det ikke slik at raseklubben kan ha sin "anbefaling", men hunder kan fortsatt registreres i nkk selv om raseklubbens anbefalinger ikke er fulgt så lenge det er innenfor NKK's etiske regler for avl...? Jeg tror det ihvertfall, hvor grensen går vet jeg dog ikke, ikke noe å juble for iallefall..

Skrevet

Sperren burde jo settes på hundene MED graden. :thumbsdown:

Enig, hvorfor ta sjansen på å føre det enda en generasjon videre? :icon_confused:

Skrevet

Men altså, forsikring på disse valpene?

Hva mener du med det? Går helt fint ann å forsikre dem, men dem kommer ikke til å få dekt behandling av HD sålenge ikke begge foreldrene er fri.

Skrevet

Skrekk og gru! Kan du sende meg en PM med link til annonse?

Er man medlem av schäferhundklubben kan man avle på C-hofter/albuer så lenge partner er fri, og den totale HD-indeks skal i tillegg være over 200 (dvs høyere enn snittet). I tillegg skal hunden ha minst ferdselsprøve eller funksjonsanalyse. Er man ikke medlem av schäferhundklubben, så avler man dessverre akkurat som man vil (dvs etter NKKs etiske regler for avl og oppdrett, som i praksis ikke teller noe som helst i virkeligheten).

Og nei, det står overhodet ikke så dårlig til at man må avle på sånt. Rasen ligger på rundt 76% HD-frie hunder.

  • Like 1
Skrevet

Syns å huske at avkom etter hunder med E får avlsperre eller noe sånt? @SFX vet kanskje?

NKK registrerer valper uansett foreldredyrenes grader - så lenge det finnes en kjent status der rasene har krav om det.

Men hvis et eller begge avlsdyr har E, så blir avkommene registrert med avlssperre, ja. Dette skjer helt automatisk, og følger valpen uansett dens egen røntgenstatus.

  • Like 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...