Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 63
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

2,4 kg - ca 60-70 gram Billig i drift

Så det du sier, er at det er helt ok at hunder går rundt og er sultne hele tida? Mine hunder ble heller aldri vant til den lille matmengden de fikk - og etter et år syntes jeg det nærmet seg dyrepla

Ja det er den følelsen jeg også sitter med. Men satser på det gir seg når de blir litt eldre og voksne. Mange av dsg'ene spiser for 14 hunder som unghunder føles det ut som, men så bikker de 2 og tren

Skrevet

Asti: 37 kg - 1 kg pr dag

Nix: 25 kg - 500 pr dag

Ok, da er ikke mine så ille likevel. Fresco og Fanny er oppe i henholdsvis 1kg og 1,5 kg til dagen. Fanny har en enorm forbrenning tydeligvis, så hun må faktisk ha såpass for å holde en ok vekt

Gårdshundene er jo billige i drift i forhold, det er jo bare lommerusk :lol:

Skrevet

Kovu veier 40 og får 1 kg per dag når jeg fullfôrer. Har gjort det i perioder, ikke akkurat nå. Odin (8,5 kg) får ca. 200 gram. Så lite i forhold!

Skrevet

Ok, da er ikke mine så ille likevel. Fresco og Fanny er oppe i henholdsvis 1kg og 1,5 kg til dagen. Fanny har en enorm forbrenning tydeligvis, så hun må faktisk ha såpass for å holde en ok vekt

Gårdshundene er jo billige i drift i forhold, det er jo bare lommerusk :lol:

Jeg doblet V&H-fôrmengden til Foenix i en vektsfase, for hun ble radmager på normal dose. Det tar forbrenning å vokse - dette var vel da hun var rundt 14-15 måneder, når en tenker at de er ferdig med verste veksten. Men hun hadde også et veldig høyt energinivå da.

Hun har fremdeles et høyere energinivå enn mora, så selv om det skiller nesten ti kilo på dem, får de like mye mat. Sånn cirka, give and take etter kondisjon, godbitmengder og "sånn".

Skrevet

Iria på 8 kg = 170 gram om dagen, justeres opp og ned med godbitrasjoner.

I perioder med mye mosjon har jeg måtte dobblet dosen (og hun klarte fortsatt å gå ned noe).

Skrevet

Mine veier 40 og 30 kg. Har ikke helt kontroll på dagsbehovet da de får litt på feelingen etter aktivitetsnivået den dagen, men en 5kgs pølse varer ca 4-5 dager til begge to, så de trenger overraskende lite egentlig ifht hva jeg ser hva dere andre gir. Men nå er de litt oppi åra da.

Skrevet

Ok, da er ikke mine så ille likevel. Fresco og Fanny er oppe i henholdsvis 1kg og 1,5 kg til dagen. Fanny har en enorm forbrenning tydeligvis, så hun må faktisk ha såpass for å holde en ok vekt

Gårdshundene er jo billige i drift i forhold, det er jo bare lommerusk :lol:

Arya spiste det når hun var i vekst (og veldig aktiv.) Fenris får fri tilgang, men spiser aldri mer enn 1 kg ca. Arya gikk ned når hun var fullvokst, men fortsatt får mer enn langhårene :)

Skrevet

Samojed hannhund 28kg, 500g Edit: Men nå syns jeg han begynner å bli litt smålubben, er vel verste vekst- og hornonperiode som er i ferd med å gi seg og dermed trenger han mindre. Så enten kommer jeg til å redusere maten litt, eller trene han hardere for å forbrenne mer. Blir vel helst det siste fordi maten er allerede ferdig porsjonert og dyptfryst.

Skrevet

Ludde (mops, rundt 9 kg) har til tider fått 500gr om dagen.. Pluss tørrfôr. Karen vil ikke legge på seg til tider, haha :P

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det varierer veldig etter hvor mye aktivitet de får og hvor mye annen mat de får (går en god del godbiter her i huset til tider). Men dager med normalt aktivitetsnivå blir det noe sånt:

Eldstemann på 30 kg får ofte rundt 500-600g.

Yngstemann på 24 kg får ofte rundt 700-800g. Nå kjente jeg plutselig at han var blitt skikkelig tynn igjen i dag, så da må jeg øke litt igjen på han.

Skrevet

Fullfôrer ikke på det da jeg hovedsakelig sammensetter selv, men ga en del tidligere og da ble det 125 gram på hund rett under 7 kg et sted.

Skrevet

Ca 250 gram om dagen, litt avhengig av aktivitetsnivå og godbitmengde. Hun veier vel sånn... mellom åtte og ni kilo?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...