Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Samboeren min og jeg har nylig fått en liten JRT-valp. Hun går inn i sin 10. uke nå.
Hun har på kort tid blitt kjempeflink til å gå på do ute, selvom noen uhell har forekommet.
De siste to kveldene har hun frøset veldig når hun er ute på do og da har hun rett og slett holdt seg helt til med en gang hun kommer innenfor døren, da bæsjer hun. Hun tisser i fullfart og bråsnur og vil inn igjen.

Har dere noe triks for å få det mer attraktivt å gå på do ute? Hun får en liten godbit når hun har vært flink og gått på do ute! Er det vanlig at man kler på dem dekken når de er så unge?

På forhånd takk! :)

Skrevet

Løfter dere henne opp og ut når hun bæsjer rett innenfor døra? Så hun kan gjøre seg ferdig ute, og deretter få masse skryt?

Vi bor i blokk så det tar litt tid å komme seg ut. Har lest så mye forskjellig; noen vil at man skal bære ut valpen og avføringen. Andre sier det er best å overse det hele og bare vaske godt, slik at de ikke forbinder å gjøre fra seg inne med å få komme ut å leke/belønning. I dag tidlig bæsjet hun så fort hun kom innenfor blokken og da bar jeg henne ut på plenen ute med en gang.

Skrevet

Ok. Er den taktikken jeg nevnte jeg har brukt/bruker selv. Men hva med å være ute helt til hun har bæsjet?

Hun blir helt febrilsk etter å komme inn, skjelver piper og drar mot døra. Men ja, jeg tar meg selv i å ikke være tålmodig nok. Får prøve litt til :) Takk!

  • Like 1
Skrevet

Kle på og lær å bæsje ute. Ellers kommer du til å ha ett ordentlig renslighetsproblem når vinteren kommer.

Skrevet

Kelpien min ville ikke gjøre fra seg ute hvis det var regn, hadde regnet eller var dugg i gresset fra jeg fikk henne og til hun ble ganske stor.
Så jeg stod der til hun gjorde det. Jeg gikk ikke inn uansett hvor mye det regnet eller hvor mange klokken var på natten. Det tok litt tid med henne for hun ville absolutt ikke. -Når hun kjente etter så måtte hun ikke allikevel og sånn :P
Og jeg lærte henne også å gå på do på kommando. Litt etter litt slapp det taket og vi var over det. Tok faktisk tid, men må man så må man. Hun er ikke begeistret for å få våte gresstrå i ratata nå heller, men nå er hun så stor at hun forstår at konsekvensen for ikke å gå ute er å gjøre på seg inne, noe hun ikke synes er alright lenger.

Skrevet

Hvis hun må veldig på do og du ikke rekker å kle på kan du ta henne med ut for å tisse og ha med genseren i hånda. Så kler du på etter hun har tissa.

Små valper (og voksne hunder) skal ikke behøve å fryse! Kle på henne litt :)

Skrevet

Til en jack på den aldern holder det sikkert med en ullsokk du klipper hull i til "armer og ben". Så slipper dere å kjøpe dekken som hun vokser ut av fort :)

Skrevet

Jeg kler på valpene ja, og meg selv godt *ler* Selv så tidlig som dette på året. De er kort fra bakken, vått gress og pelsløs mage er nok ubehagelig, men mine har raskt skjønt at når de får genseren på (gjort som nevnt over her latt de tisse så tatt på genser og ventet de ut) at da er det bare å la det stå til, for mamsen holder ut i en evighet når hunden har klær på. :)

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...