Gå til innhold
Hundesonen.no

Om du fikk valp idag, hvilken rekkefølge ville du brukt?


Enits
 Share

Recommended Posts

Du kan fint lære henne forskjell på trekksele, tursele, sporsele og halsbånd - hemmeligheten er å være konsekvent… :P

Hvis du synes det blir mye stress å styre med, kan det kanskje være lurt å trene gå pent i bånd med halsbånd og fast kobbel (ikke flexi under innlæring - da lærer man ofte hunden å dra i båndet) og så bruke selen når hun skal trekke eller gå i langline :)

Det er ikke feil å begynne tidlig med båndtrening synes jeg :) Har fått mye tilbake fra min på det i alle fall!

Kanskje veien videre er vente kommando, gå å legg deg og stoppkommando? :)

Tror kanskje vi skal fortsette å la henne trekke i selen, men at vi kan legge inn småturer i det daglige med halsbånd der vi konsekvent trener på gå pent. Kunne det vært noe?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror kanskje vi skal fortsette å la henne trekke i selen, men at vi kan legge inn småturer i det daglige med halsbånd der vi konsekvent trener på gå pent. Kunne det vært noe?

Det går også an å ha på både halsbånd og sele på tur, slik at det går an å ta korte økter i halsbånd innimellom, men at hun for det meste ikke stilles spesielt mye krav til. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er få kommandoer jeg lærer bikkjene mine egentlig(utenom LP og triks). Men innkalling og ja/nei. Ellers så snakker jeg kjempe mye med dem og begge vet hva "gå fint", "gå bak", "vent", "stå(stå i ro når vi trekker)", "rolig(dra roligere)" ++ betyr. Fordi jeg snakker mye og de lærer av det uten at vi går aktivt inn og trener de spesifikke tingene :) Veldig greit synes jeg. Jeg snakker med jentene nesten hele tiden jeg :) hehe Ida kan heller ikke "gå å ligg". Men det er fordi hun ligger jo alltid uansett :P Og jentene mine går både og trekker og går fint med sele på. Trekkselen. Men de har halsbånd på også, så ved noen møter(gale hunder), så kobler jeg de i halsbånd for bedre kontakt. Men de trekker like godt med sele, selv om de er lært til å gå fint i den når jeg ber om det :) Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er få kommandoer jeg lærer bikkjene mine egentlig(utenom LP og triks). Men innkalling og ja/nei.

Ellers så snakker jeg kjempe mye med dem og begge vet hva "gå fint", "gå bak", "vent", "stå(stå i ro når vi trekker)", "rolig(dra roligere)" ++ betyr. Fordi jeg snakker mye og de lærer av det uten at vi går aktivt inn og trener de spesifikke tingene :) Veldig greit synes jeg. Jeg snakker med jentene nesten hele tiden jeg :) hehe

Ida kan heller ikke "gå å ligg". Men det er fordi hun ligger jo alltid uansett :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Jeg også snakker med Lumi :D Hehe. Får mange dumme blikk men det driter jeg i! Er så koselig å prate til henne :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Iforhold til hva du skal lære hunden?

vi har konsentrert oss utelukkende om kom/navn også stå.

Nå er vi kommet til et punkt der det gjerne er på tide å innføre litt andre ting også, men spørsmålet er hva!

Hva er mest hensiktsmessig å lære først?

Man har jo det vanlige med Sitt osv, som jeg jo også begynte med, men fant fort ut det ville ødelegge for utstilling så vi byttet til stå :P

Så, om du fikk en valp idag, hvordan ville du lagt opp løpet mest hensiktsmessig?

Innkalling, lek og miljøer er alltid første pri hos meg.

Ellers så lar jeg valpen være valp en god stund, også belønner jeg alt det jeg vil ha mer av :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Lek, miljø, innkalling og kontakt er det absolutt første jeg ville tatt tak i med valp, og tatt "seriøst". På siden ville jeg fokusert på hverdagslydighet og så tatt lp, spor osv som leketrening i begynnelsen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

lek og miljøtrening

Det første jeg trener bevisst på er: stå til sitt/sitt til stå og dekk til stå/stå til dekk uten å flytte bena

Så kommer alle andre morsomme lydighets momenter på rekke og rad, + spor om det er sommer

Kontakt har jeg ikke trengt å trene på med de siste 4-5 hundene mine, det har de vært "født med".

Hverdagslydighet er vi ikke så nøye på, det kommer av seg selv, slik som f.eks vanlige innkallingen- de andre hundene kommer, da kommer valpen også. Blir mye "se og lær" metoden når man har flere hunder ;)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Meg og Arthurs rekkefølge på kommandoer. Ro, kontakt og miljøtrening var førstepri hele veien.

Ja/Nei

Innkalling - som fremdeles er ustabil :P

Vent/værsegod

Nei - som her i huset er "glem det"

Gå å legg deg

Gå pent i bånd

Stå og håndtering

Slipp og avstandskomandering "spytt ut" . Arthur er så hjernevasket på slipp-kommando at vi ikke kan ha drakamp faktisk - så det jobber vi litt med nå :P

Når du skal lære inn sitt: Jeg lærte Arthur sitt på min venstre side fra første stund - så han er allerede hjernevaska på utgansstilling - en del priking igjen da :) . Hvis du gjør det så får du mye gratis :)

Totalt OT, men ltt mastiff humor på slutten :D

10522216_996060447077368_132505640704105

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hos meg trener vi egentlig bare kontakt bevisst de første mnd. Ubevisst lærer vi den vanlige hverdagslydighet, og kommandoene jeg bruker her hjemme i hverdagen. Innkalling trener jeg bare ved å rose valpen masse når den kommer inn til meg på tur. Ellers fokuserer jeg på å få en trivelig hund mot mennesker og dyr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville også fokusert mye på kontakt. Da Ozu var valp og jeg hadde ham løs, så belønnet jeg masse med godbiter når han "meldte inn" av seg selv. Belønnet når han så på meg, når han gikk pent, når han kom både på innkalling og av seg selv... jeg fokuserte ikke så mye på at "nå skal jeg lære ham X kommando", jeg belønnet bare den atferden han gjorde som jeg ville ha. Dermed forsterket jeg ting som kontakt, innkalling, gå pent og holde seg nær meg bare ved hjelp av belønning.

Jeg har hatt MYE igjen for det i ettertid. Jeg har nå en hund som kan gå løs nesten hvor som helst, som nesten aldri er utenfor synsvidde og som har lav terskel for å gi meg kontakt selv med forstyrrelser (utagering i bånd blir noe annet :P ).

I tillegg til dette så kommer jeg med nesten valp til å fokusere på følgende:

- Lek (for å bruke det til belønning under trening).

- Ro og burtrening. Ikke for at hunden skal være mye i bur, men for at hunden lettere skal ha god avknapp inne, samt at den ser på bur som en god pausestasjon under treninger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Finner ikke noe om noen grupper i området på nett, så lurer på om noen er interesserte i å starte en og leie hall sammen i vinterhalvåret?  
    • Lurer på hvor det ble av alle hundeparkeringsboksene. Er det noen som vet om butikker som fortsatt har sånne? Vi bruker ikke bur hjemme og trenger trene på det, samt at det er kjekt å kunne handle mat med hunden når den mestrer situasjonen. 
    • Jeg kjenner kun til engelsk setter, og synes noen ganger de er litt vel myke/milde. Så ville vært nøye på å finne en oppdretter som avler på trygge fine hunder. Tror nok fysisk mosjon er viktigere enn mental trening for en engelsk setter 😊 
    • Narsisistens smørbrødliste over hvordan skape avhengighet i new supply fungerer som bare det så langt. Vi er vel og merke fortsatt i innledende love bombing fase, men jeg har allerede vært avvisende og ikke svart på meldinger, og forlatt ham for å prate med andre så han hører det gjennom den stengte døren, noe som sender ham inn i en emosjonell berg og dalbane, og han vil bare være sammen med meg hele tiden. Truly toxic behaviors jeg har kommet unna med i dag, uten å bli forlatt til fordel for en annen, fordi han nå er så emosjonelt avhengig av meg allerede: Bading. Vasket til og med barten og skjegget med sjampo Tørking med håndkle Føning (!) Skamklipp med maskin  Potesokker  Greit, han protesterte litt mens det stod på og jeg skal innrømme det ble love bombet med K9 Nom Noms. Vi er for tidlig i toxic relationship prosessen til å bare kjøre på med den typen mishandling uten å tilsløre at det er hva det er ennå, men soon.. Har allerede begynt å tøye strikken litt. Bedt om sitt ved døren og så ikke belønnet med godis, bare en "kom da!". Bedt om stå, fortsatt med rygge uten godis mellom. Hvis en koker frosken sakte, så legger den ikke merke til at love bombingen sklir over i ren og skjær utnytting. Jeg er høy på dopamin av å ha fått ham til å: Sitt - dekk - stå (eller pølse-bacon-ost, som det heter for å snakke et språk han forstår) Spin og twirl Åttetall mellom beina  Utgangsstilling høyre og venstre  Sitte i front  Sitte på stedet hvil mellom beina Touch snute i hånd  Rygge Ligge på ryggen  Sitte bamse  Danse med muttern Gi labb(er) High five  Riste på hodet: "Neeei" Sitt-bli med dobbeltkommando håndsignal fordi jeg klebber ting til iblant ved å ville for fort frem Fra sitt frem til target pad Jeg har ikke lagt noen plan for å trene øvelser så jeg får tilfredsstilt min indre kontrollsyke. Det haster ikke å ha et repertoar av underholdningstriks, men det var så ****** kaldt ute, vi måtte gjøre noe inne. ..og Ede er helt med, lykkelig uvitende om hvordan han vil bli kokt sakte av en manipulativ Maskot som tenker at han uten å selv legge merke til prosessen vil måtte gjøre alt det der og mye mer uten en eneste godbit underveis.   Edit: Shit, nei, jeg er ikke helt profesjonell på dette. Det ser ut som det straffer seg ved at han allerede har begynt å snoke gjennom sakene mine. Han åpnet nettopp en skuff og begynte syte fordi han fant masse ubrukte godbitposer oppi der. —HVEM er det lageret der tiltenkt, liksom? Hva var det jeg gjorde da jeg stappet en sånn pose i lomma og forlot ham hjemme alene i nesten et minutt uten å svare på meldinger? Han får bare tro meg på at de er til ham og bare ham fordi jeg elsker ham og bare ham. 
    • Fikk endelig blitt kjent med lukten av alkoholkonsum i går. Busser og gater med feststemte brisne i godt humør. De aller fleste ignorerte ham. Noen vekslet noen ord på avstand. Mange flørtet i forbipassering. Ingen tok på ham. På den ene bussen var vi heldige og fikk 10 minutter selskap av tre glade brisne som selv hadde hunder de pratet om, mellom å henvende seg til Ede i passende intervaller for å fortelle ham at han er en søtnos, mens han satt rolig på fanget mitt i grei høyde og var inkludert i den midlertidige flokken.  Folk har blitt utrolig flinke til å ikke nævle på fremmede hunder. Det var verre å ha valp før, da de aller fleste ville ta på og gi førerne større utfordringer ved å lære valpen at det lønner seg å hoppe opp på folk, for da blir de skikkelig glade og kosemose - helt til valpen blir stor sånn som blandingshunden Bamse, og dømt til døden ved giftsprøyte for å gjøre hva alle belønnet Bamse for da han var liten: å hoppe opp på for å receive much love og gjøre en forbipasserende veldig glad.  Kanskje det hjelper at Ede er såpass stor valp. Han kan lett se ut som en voksen schnoodle-cockadoodle blanding om en ikke ser labbene og de klumsete bevegelsene. Folk som ser at det er en valp har kanskje nok peiling til å vite hvor dumt det er å trene ham til å forvente å bli fysisk med tilfeldige fremmede på gata. Kanskje er det også mutterns alder og mer seriøse holdninger som gjør det. Ser antakelig mer myndig og mindre approachable ut enn før. Vibber noe annet nå enn som yngre og mer sosial vimsevirre fjolle med mindre kunnskap og uten noen plan med sosialiseringen. Klar forbedring.  Råd fra instruktøren Ede er mindre fornøyd med at vi betaler for å veilede muttern om hvordan gjennomskue og outsmarte ham, det var å redusere mengden godis som bestikkelser. Jeg er fæl til å holde ham passiv og gi illusjonen av veloppdragen med godis. Han trenger lære å slappe av uten. Det rådet var vanskelig for muttern å følge opp på fulle busser og gater med folk tett i tett og ikke en eneste kommando for oppgaver han kan få fokusere på fremfor godbiten i mutterns hånd. Eksempelvis da dørene åpnet seg på den ene forholdsvis sparsomt befolkede bussen vi skulle av, og det var en to meters dyp, tett vegg av folk rett utenfor, på byens travleste holdeplass. Ede er typen som instinktivt ønsker ta inn og vurdere situasjoner før han tar beslutninger. Det er unaturlig for ham å bare følge muttern på blind tillit og valse rett inn i alt uten å se an ting først - og så valse uti på tillit til at mutterns lederskap er beste løsning. Han er tøff, men han er glup også.  Å ha valp som blir sittende midt i døråpningen mens tjue stk vil inn der, det går ikke, så å gå av bussen på egne poter er nå en arbeidsoppgave han har lært at det lønner seg med sitt-ned-aksjon mot. Å stoppe igjen, for å analysere og sniffe hender, bukselommer og mer og mindre edle private deler på fremmede, midt inni en ganske tett masse av mennesker i kaotisk bevegelsesmønster, det har han lært er måten å få muttern til å småpanisk fiske det beste hu har å by på ut av "In case of emergency"-lomma og la ham gomle på det mens vi navigerer ut av kaoset.  Hvem som trener hvem er altså et spørsmål om synsvinkel.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...