Gå til innhold
Hundesonen.no

Kjøpe min første bolig (Kristiansand) - hjelp!


Recommended Posts

Guest lijenta
Skrevet

også etter hva jeg husker så skal en ha 15% egenadel av boligkjøpet. Vet ikke om dere kan omgå den delen, snakk med banken igjen på det

  • Svar 59
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Studentboliger er ikke lenger hva de var i min ungdom!

Jeg tror jeg hadde gjort som Krusti foreslår, dersom jeg hadde vært i din situasjon. Om du ikke har egenkapital nok og ikke har høy nok inntekt til å få lån, så spør du om foreldrene dube kan kausjone

Utleie er mye jobb og hodebry med. Dessuten, er det et krevende studie er det kjekt å ha et sted for seg selv. Det er heller ikke lett å være husvert hvis man får inn noen som ikke betaler osv når man

Skrevet

Kontrakt blir nok litt vanskelig å få til, dette er nok lettere for huskjøp der det allerede bor mennesker i utleileenhetene. Du kan fortelle om utleieplanene, men det er mulig at et rom i et kollektiv ikke veier like tungt som om du hadde kjøpt en leilighet/hus med separat utleieenhet. Det er likevel verdt et forsøk, du taper ikke på det :)

Okei, da skal jeg se om jeg ikke får gjort noe sånt :)

også etter hva jeg husker så skal en ha 15% egenadel av boligkjøpet. Vet ikke om dere kan omgå den delen, snakk med banken igjen på det

Hva mener du her? Tenker du på at man må ha 15% egenkapital for å få lånet?

Noe som dette hadde vært veldig greit, men her mangler man jo et soverom da. Ellers er dette, dette, dette og dette eksempel på leiligheter som hadde vært midt i blinken syns jeg, men disse er jo utleieleiligheter da. Godt jeg har nesten et helt år på meg på å finne noe :)

Skrevet

Okei, da skal jeg se om jeg ikke får gjort noe sånt :)

Hva mener du her? Tenker du på at man må ha 15% egenkapital for å få lånet?

Noe som dette hadde vært veldig greit, men her mangler man jo et soverom da. Ellers er dette, dette, dette og dette eksempel på leiligheter som hadde vært midt i blinken syns jeg, men disse er jo utleieleiligheter da. Godt jeg har nesten et helt år på meg på å finne noe :)

De fleste banker krever at man har 15% av lånets verdi som egenkapital, såvidt jeg har forstått.

Skrevet

For å presisere: I utgangspunktet krever alle banker 15% egenkapital, altså at belåningsgraden ikke overstiger 85% - dette er fastsatt i rundskriv fra Finanstilsynet, og gjelder derfor alle landets banker. Imidlertid åpnes det for at belåningsgraden overstiger 85% i visse tilfeller. Dette kan være tilfellet dersom 1) det foreligger tilleggssikkerhet i pant av annen eiendom, 2) det foreligger annen personlig sikkerhet, eller 3) det er forsvarlig basert på en egen vurdering med kriterier fastsatt av styret i banken Dette plikter banken i så fall å la noen på høyere nivå avgjøre, enn de som normalt har fullmakt til å innvilge boliglån.

  • Like 1
Skrevet

Hvordan ville dere brukt et loftsrom som dette? Det er ståhøyde på midten. Hvordan får man utnyttet plassen der?

00_1093411961.jpg

00_2110541386.jpg

Nå blir kun plassen helt innerst brukt som kontor.

Skrevet

Vi har gått for en løsning som muligens er nærliggende til hva du kan gå for.

Min svigermor tok opp et ekstra lån, og kjøpte en leilighet. Denne bor jeg og min samboer i. Leiligheten har min samboers navn på seg, men jeg tror svigermors navn også står på den. Altså at de to er deleiere. Jeg og min samboer betaler hver en sum i måneden til min svigermor, som en husleie, som går rett på nedbetaling av lånet.

Den langsiktige planen er at leiligheten skal bli 100% vår til slutt, slik at jeg og min samboer eier denne. Hvordan dette praktisk skal løses vet jeg ikke enda; det er mulig vi kjøper leiligheten for en viss sum om noen år, for deretter å selge videre. Nå er vi studenter med deltidsjobber, og har en leilighet av helt ok størrelse med ett soverom og veranda i et område i vekst nært Bergen sentrum. Sannsynligheten er stor for at verdien på leiligheten øker med årene, slik at vi kan sitte i den situasjonen at vi har muligheten til å kjøpe oss noe større når vi er ferdig utdannet og skal fundere på å slå oss ned "for godt" et sted.

Om du vil kan jeg få tak i flere av detaljene (det er svigermor og min samboer som har organisert hele greia), hvilke avtaler som er gjort med banken osv.

Skrevet

Pappa eier min leilighet her i Trondheim. Jeg betaler fast leie hver måned, og når vi selger leiligheten vil eventuelt overskudd bli forskudd på arv, som jeg kan bruke som egenkapital :)

Vi kjøpte leiligheten om våren, da var det mange boliger til salgs, men heftige budrunder. Jeg har bare en toroms, men lever i luksus i forhold til mange studenter, så er veldig heldig.

Skrevet

(...) og når vi selger leiligheten vil eventuelt overskudd bli forskudd på arv, som jeg kan bruke som egenkapital

Husk at dette bare er nødvendig i privat sammenheng, altså for å fordele arv rettferdig mellom flere barn. Dette har ingen hensikt i forhold til arveavgiften, ettersom denne ble avskaffet 01.01.2014.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...