Gå til innhold
Hundesonen.no

"Doodleoppdrett" av hunder - det glade vanvidd


Recommended Posts

Skrevet

Hadde det vært en fordel å få etablert randomoodle som raser? Vil man ikke da kunne få luket ut de mest useriøse, sette en standard så kjøpere slipper å tro på vaset som kommer fra de useriøse, og sette avlskrav?

Absolutt :) Da hadde man kunne hatt en rasestandard (både utseende og væremåte) så man har noe å avle etter, register for sykdommer, avlsplan og pålagte helsetester :) Men nå blir vell gjerne type skapt først også evt registrert når de har fått til noe som er litt forutsigbart og som er slik grunnleggeren ønsker, og det tar jo gjerne litt tid.

Edit: Men det er jo ikke noe problem å lage en egen raseklubb uavhengig av fci og andre større hudeforeninger, og sette krav og mål som en start på arbeidet.

  • 3 weeks later...
  • Svar 56
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Akk doodleoppdrett. Før var jeg sterkt imot doodler. Så jeg meldte meg inn i en doodle-gruppe på facebook kun for å se hva som skrives der og hvordan folk kunne forsvare å kjøpe doodler. Etter et

Enig. Han glemmer dog punktet med pelsstell, og at de færreste doodleoppdrettere faktisk VET hva slags pelsstell de påfører valpekjøperne sine. Disse blandingene kan jo få alt fra vanlig puddelpels,

Nei, mange av argumentene blir stående, feks pris og det å skape et marked. Fordi selv om det finnes de som er seriøse, så lenge hvem som helst kan lage en doodle uten at det er krav til testing eller

Skrevet

Her bor det en dame med en, eh cockadoodle(?), altså blanding av cocker spaniel og puddel. Det er en super liten sak og damen er svært fornøyd. Jeg har enda ikke hatt hjerte til å si at hun har kjøpt katta i sekken :P Sorry OT

cockapoo faktisk :no: Og etter det jeg hører står i alle fall pelsen til siste delen av "rasenavnet" ganske ofte. Noen blander amerikansk cocker og puddel også, sånn bare for å få enda mer pels...

Skrevet

Hadde det vært en fordel å få etablert randomoodle som raser? Vil man ikke da kunne få luket ut de mest useriøse, sette en standard så kjøpere slipper å tro på vaset som kommer fra de useriøse, og sette avlskrav?

Ja, det er forsåvidt bare å gjøre det siden vi har over 400 andre hunder man kan mikse og matche.

Jeg ser overhodet ikke behovet for flere rasehunder, i mine øyne er det alt for mange av dem allerede. Jeg tror ikke man får bukt med uregistrert avl så lenge det er penger å tjene på det.

Skrevet

Ja, det er forsåvidt bare å gjøre det siden vi har over 400 andre hunder man kan mikse og matche.

Jeg ser overhodet ikke behovet for flere rasehunder, i mine øyne er det alt for mange av dem allerede. Jeg tror ikke man får bukt med uregistrert avl så lenge det er penger å tjene på det.

Ikke jeg heller. Det jeg har imot doodleoppdrett er at urovekkende mange lover gull og grønne skoger, mer enn blandingen i seg selv. Hvis man får etablert en rasestandard med krav til oppdrettere og forholdsvis riktig informasjon til potensielle kjøpere, tenker jeg at det de mest useriøse blir luket ut. Forhåpentligvis vil det, som konsekvens, bli bedre forhold for både hund og eiere.

Nå har jeg ikke fundert hypotesen (om man kan kalle det det) i noe annet enn hva logikken min tilsier, så det er mer enn sannsynlig at det ikke er en optimal løsning. Dessuten er det jo mange utfordringer knyttet til den som hvor man setter grensen for hva som vil bli en doodle og hva som ikke blir det eller hva man skal gjøre når neste trendblanding blir stor, for eksempel.

Likevel, hvis det kan forbedre dyras tilværelse så burde man iallefall vurdere å gjøre en undersøkelse på det. Om det ikke allerede er gjort.

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...