Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg kan veldig lite om forvert avtaler men en bekjent av meg er førstegangs hundeeier og har ei tispe på avtale. Hun har fått beskjed om at hun bør vurdere å teipet ørene til hunden, men hun kan jo ingenting om dette selv. Jeg spør fordi jeg ikke vet bedre, men ville det ikke vært naturlig at oppdretter gjorde dette eller viste hvordan man gjør dette? En at hun skal prøve dette selv utfra beskrivelser hun finner fra Google.

Hunden skal selvsagt stilles ut, men hun har ikke fått beskjed om hva hun bør trene på. Jeg har forklart hva utstilling er og hva hun bør trene på, men dette burde vel strengt tatt oppdretter også gjøre?

Dere som har satt ut hunder på for, hvor godt følger dere disse opp?

Tenker da spesielt på når det er snakk om førstegangs eiere. Hun har meldt seg på kurs og lest masse bøker, så hun er helt klart veldig ivrig. Nå kan det godt hende at oppdretter har gitt henne mer info enn hun formidler til meg, men jeg ble litt nysgjerrige på hva som er vanlig.

Skrevet

Det burde være oppdretters jobb, ja, viss vedkomende er interessert i at ting blir gjort riktig og skikkelig. Men nå er det ikke alltid like lett å vite alt hva andre lurer på heller, og alle er kanskje ikke like flinke til å si ifra (enten fordi de ikke tørr eller fordi de faktisk ikke vet at det er noe de burde gjort noe med), men er det noe konkret din bekjent lurer på så burde jo h*n ta kontakt med oppdretter og spørre om tips/råd/hjelp. :)

Skrevet

Jeg lærer fôrvertene mine å teipe, sant tilbyr de å komme til meg med hunden om de er usikker på om de gjør det rett. Arrangerer også utstillingstrening og ber de lære hunden å bli tatt "over", inni munnen, stå på bord og trave pent. Dette har jeg gjort med alle fôrvertene mine, og i mitt miljø har jeg inntrykk av at det er ganske vanlig praksis.

Guest Bølla
Skrevet

Teipe bikkjer..... Oh the stupidity :fish:

Hunder på fôr kan bli et ormebol. Først og fremst er det oppdretters ansvar å velge ut passene verter, og ikke minst følge opp hund og eier. De jeg kjenner til har svært tett kontakt med vertene, de reiser ofte på utstilling sammen og har mye kontakt privat. De følger opp helse, vekst og generelt om hunden. Oppdrettere skaffer jo verter for å ha muligheten til å få flere kull, og som kjent bør man kjenne en hund inn og ut før man i det hele tatt kan konkludere med at bikkja egner seg for avl.

Som man ser tydelig av en annen tråd her inne så er meningene delte, men mine erfaringer med gode og ansvarlige oppdrettere er at det er de som handler hundene, det er de veileder og informerer fôrvert, ja kanskje til og med underviser de dem selv. Dessverre har det blitt veldig vanlig å sette ut hunder på fôr etterhvert som man har sett hvilken potensiell økonomisk gevinst det kan gi, en god oppdretter har mye kontakt med fôrvert og hund og investerer svært mye tid og penger i eget oppdrett.

Skrevet

Joda, jeg synes dette er jobben til oppdretter... Det ekke selvsagt at hvermansen kan å teipe ører :-) Men kanskje du kunne hjulpet? teiping av hengeører typ dalmis, rottweiler, boxer o.l ekke så vanskelig synes jeg :-)

men ja, synes oppdretteren burde kjørt info og opplæring.

Skrevet

Jeg nes det er oppdretters ansvar å teipe ører. Samtidig som jeg synes det er forverts oppgave å skaffe seg informasjon og kunnskap.

Når man skaffe seg hund så sørger man jo (de fleste i alle fall) for å kunne litt om rasen, stell, grooming etc som er relevant!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...