Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi skal på bilferie i år, på nordvestlandet. Har forsåvidt ikke vært der før (har vært i Bergen for mange mange år siden, men!), så vi trenger tips! Kommer til å kjøre opp til Kristiansund og så nedover langs kysten (Atlanterhavsveien muligens). Har virkelig IKKE snøring på hva vi skal gjøre eller se etter :P . Kysten regner jeg på en måte at vi klarer å se mens vi er der... Vi kjører ned til Bergen og så tilbake til østlandet.

Så ja, vestlendinger og andre med gode tips og erfaringer - hjelp :D

Om det så er en fin stavkirke, et billig sted å overnatte, en lokal kunstner eller lignende så pøs på. Vi skal ha med telt for å spare litt på overnattingskostnader.

  • Like 1
Skrevet

Atlanterhavsveien, Bud (spis sjømat!), Trollstigen (hvis dere har muligheten, kjør gjerne både Trollstigen og Romsdalen), Geiranger, Valldalen (slekten min kommer herfra - spis jordbær!).

  • Like 1
Skrevet

Ålesund, Flåm, Hardanger, Ulvik, Undredal (Undredal stavkirke), Borgund stavkirke, Urnes stavkirke, Hopperstad stavkirke, (Nå høres jeg ut som en skikkelig stavkirkeentusiast her. :teehe: ), norsk fjellmuseum i Lom, Jostedalsbreen/Briksdalsbreen, treskjerartunet i Myrkdalen, Havråtunet.

Vel, det kommer jo an på hva dere interesserer dere for og hvor dere legger turen. :)

Skrevet

JEG syns det er hyggelig å se stavkirker (trenger ikke å gå inn i alle akkurat da :P ) og litt lokalhistorie. Uten at hele ferien trenger å bestå av det, hehe. Vi kan også gjerne ta en liten gåtur her og der om det er noen fine turer som ikke tar mer enn 3-4 timer :) .

Skrevet

Om dere er interessert i sånt så ligger Ivar Aasen Tunet mellom Volda og Ørsta. Ca 1 - 1,5 time fra Ålesund. http://www.aasentunet.no/iaa/no/aasen-tunet/

Atlanterhavsparken ligger i/rett utenfor Ålesund om det er av interesse.
http://www.atlanterhavsparken.no/
Jostedalsbreen/Briksdalsbreen er en fin plass og stoppe. Den er ikke så stor/synlig fra veien lenger, men man ser da litt.
http://www.jostedalsbre.no/
(Denne linken funker du må bare "refreshe" siden. :P )
Geiranger: http://www.geiranger.no/ Å ta båten innover fjorden er vanvittig fint om dere er heldige med været!



Skrevet

I Ålesund anbefaler jeg trappene opp til fjellstua, med is på fjellstua som premie :ahappy: Fine stier på toppen, gå opp til "rundskue" (merket løype, ikke lang) - der ser dere til alle himmlretninger rundt Ålesund, med fjorder og fjell. Anbefales.

Atlanterhavsparken er verdt et besøk. Borgund museum på Nørve i Ålesund er et bra museum, ofte med innlagte aktiviteter for besøkende. Hund med inn tror jeg går greit. Båttur til Runde fra Ålesund. Kjøretur til Giske utenfor Ålesund - Norges flateste øy :P
Valldalen - verdens beste jordbær og utgangspunkt for kjempefin fjelltur (Parker ved Sakkariasdammen) i Tafjorfjellene (merkede løyper, men egner seg ikke for barn under 10 år, og kan være vanskelig for hunder - bratte skrenter..)
Geiranger er nevnt.

Skrevet

Hvis dere kjører Gudbrandsdalen opp så må dere stoppe på Sel på middelaldergården der Kristin Lavransdatter ble spilt inn! :)

Er sel et sted? Google maps ga meg bare en kommune! Ligger det nærme veien? Kjører forbi opp til NKK Trondheim nemlig :)

Skrevet

Er sel et sted? Google maps ga meg bare en kommune! Ligger det nærme veien? Kjører forbi opp til NKK Trondheim nemlig :)

Sel er 10-15 minutter nord for Otta. Det er alternativ avkjøring/veg til Vågå der for de som kommer nordfra og skal dit.

Skrevet

Hvis du først er så langt nord som ksu, kan du likså godt kjøre å ta ferga fra seivika til tømmervåg, da kommer du på tustna , før du tar ferga fra sandvika til edøya. Da kommer du på smøla ,der ville jeg ligget over i fyrtårnet (har ikke vært i fyrtårnet selv, men de sier det skal være bra),ville og ha tatt og lånt en kajakk (er kajakkutleie der) og padlet i skjærgården.

Fra ksu ,tar det inkludert fergene ca 1,5 time kjøre:)

Smøla er naboøya vår,og er absolutt verdt ett besøk. Er dog en typisk turistattraksjon, så kan være fullt mange plasser:)

Skrevet

Kva med ein tur til Stadt? Oppleve havet på nært hold? Eller Runde med fuglefjellet? Ta turen innom Ørsta, oppleve sunnmørsalpane?

Sent fra min D5503 via Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...