Gå til innhold
Hundesonen.no

tidsrom mellom sporlegging på samme sted?


Recommended Posts

Skrevet

Ble litt utydelig overskrift kanskje? men jeg har noen tilgjengelige gressområder for sporing og lurer på hvor mange dager dere ville venta med å gå spor på samme plass? :-) Jeg gikk feks spor på en stor plen på søndag kveld, når kan jeg da gå spor der neste gang? Noen sa tre dager til meg, andre to dager. Hva sier sonen?

Skrevet

Oj, denne tråden passet fint, jeg hadde tenkt å lage en lik en i dag :P

Er det noen som har noen ca-retningslinjer på det i forhold til blodspor også f.eks.? Hvor lenge ville dere ventet?

Skrevet

Det spørs vel litt hva du skal trene på - og hvor rutinert hund du har, tenker jeg :). Jeg har ofte gjenbrukt terrenget bare noen timer etter at andre har gått spor i et område når jeg trener med rutinerte hunder, men med en fersk hund ville jeg vel ventet en dag før jeg brukte samme område igjen.

Ang blodspor har jeg ikke peiling :D.

  • Like 1
Skrevet

Ble litt utydelig overskrift kanskje? men jeg har noen tilgjengelige gressområder for sporing og lurer på hvor mange dager dere ville venta med å gå spor på samme plass? :-) Jeg gikk feks spor på en stor plen på søndag kveld, når kan jeg da gå spor der neste gang? Noen sa tre dager til meg, andre to dager. Hva sier sonen?

Margrete sier neste dag :P Hunden kan bruke nesa og de skal følge det ferskeste sporet. Personlig har jeg ikke evnen til å tenke så mye på slikt og bare gjør ting. Av og til er det himla dumt, men av og til innenfor hundetrening er det helt greit. Bikkjene overrasker oss stadig :) Stol på hunden din, men gjør det litt lettere for han

Skrevet

Hos oss med blodspor så sier vi 1 uke. På menneskespor på urutinert hund. 2-4 dager ang underlag og vær.

1 uke synes jeg er knapt med blodspor. Vel merker hunden forskjell på nytt og gammelt spor, men det gamle lukter fortsatt mye da :)

  • Like 2
Skrevet

Vi snakker fersk og urutinert hund :-) Jeg spør fordi jeg vil ha god læring og legge opp til at hunden skal mestre sporet ;-) driver innlæring av vinkler blant annet. Så jeg vil absolutt ikke gå oppå eget spor for tidlig.

Skrevet

På et sporstevne så bruker vi jo samme terrenget dagen etterpå. Sånn til trening så tenker jeg at du har aldri noen garanti for hvem som har vært der og tråkket verken før eller etter deg, så det er bare å hoppe i det :D

  • Like 1
Skrevet

Vi snakker fersk og urutinert hund :-) Jeg spør fordi jeg vil ha god læring og legge opp til at hunden skal mestre sporet ;-) driver innlæring av vinkler blant annet. Så jeg vil absolutt ikke gå oppå eget spor for tidlig.

På Sølenkurene gjenbruker vi jo terrengene gjerne et par ganger om dagen, også for ferske hunder, så det er neppe noen fare. Så lenge du har kontroll på hvor sporet går, så er det sannsynligvis ikke noe problem.

... og jeg vil si det er å undervurdere hundene å tro at de ikke skal mestre en oppgave om det har gått noen i området flere dager i forveien...

  • Like 1
Skrevet

Vi bruker det også opp igjen samme dag. Dog med hunder som enten er ferske og har mye mat i sporet, eller de erfarne. Kan jo være greit å vite at man ikke går parallelt en meter unna det forrige sporet da, men heller krysse det :-)

Skrevet

 

1 uke synes jeg er knapt med blodspor. Vel merker hunden forskjell på nytt og gammelt spor, men det gamle lukter fortsatt mye da  :)

Helt enig :) ho ene min går blodspor som er 1 uke gammelt lett uten å ha blitt trent på blod engang.. Så det lukter fortsatt mye !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Jeg lar det gå minst tre uker mellom hver gang jeg bruker samme område; bikkja mi har glatt sporet samme spor som er 14 dager gammelt.

Spør man "schweisshundguruene" fra Danmark så sier de det samme; hundens nese er helt formidabel og man bør alternere mellom de områdene man trener i.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Menneskespor bruker jeg igjen dagen etter med ferske hunder om de ikke har noen påvirkning, med erfarne hunder eller med påvirkning ser jeg ikke noe problem med å bruke det igjen noen timer etter. Ikke undervurder nesa deres :P jeg gjenbruker neseprøvepinner også dagen etter jeg. Han kjenner selvfølgelig at det er min lukt på alle, men tar alltid den ferskeste. Nyinnlæring er jeg nøyere på at det ikke er eldre lukt fra samme person.

Edit: blodspor blir noe helt annet. Det både lukter mer og lukta utvikler seg annerledes over tid. Det lukter ikke mye mindre ett par døgn etter, sånn som menneskespor.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...