Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Så var det på'an igjen, etter to års pause fra valper. Det planlegges kull etter DKJCH Leading Angel's Eclipse Of The Moon og BH Int* No Dk Fi* Se* Nord* Uch FinJV-09 FinV-09 NordJV-09 NordV-09 NV-10-11-13 AmbW-13 Leading Angel's Cherish Thornapple.

Tibras første kull ble som jeg håpet og mer til, og dermed gir jeg henne en sjansje nummer to også. Første kullets statistikk ser ut slik:

Eagermind Total Shambles - HD:A AD:A, fullt tannsett. BIR, BIS4 valp, trener rally og agility.
Eagermind Breaking The Rules - HD:B AD:A, fullt tannsett. Flere excellent.
Eagermind Loves A Rebel - HD:A AD:A, fullt tannsett. Excellent, CK, trener lydighet, 2.pr. LP kl.I.
Eagermind Rumour Has It - HD:A AD:A, fullt tannsett. CK, cert, BIR, flere res.cert.
Eagermind Talent For Trouble - HD:A AD:A, fullt tannsett. CK, cert, BIR, BIG2. Trener spor, lydighet og IPO.
Eagermind Mischief Managed er ikke røntget, men har fullt tannsett. BIM valp på spesial.

MH har ingen rukket, dessverre, da de jeg har prøvd å få plass hos er fulle. Vi ser oss nå om etter noen i Sverige i løpet av våren. Ingen av valpene var lydberørte som små, og jeg har heller ikke hørt noe om at noen av dem er det i voksen alder. Min egen Tonks er ihvertfall helt safe på skudd, og Nox og Lupin var det samme så lenge de var hos meg.

Jeg har valgt en ung hannhund, som ikke har hatt valper etter seg enda. Han var egentlig tiltenkt Tonks fra den dagen han ble født, men ettersom jeg ikke har funnet noe annet alternativ til Tibra, får han rykke fram i køen. Jeg hadde bestilt tispevalp fra kullet han er fra, men det kom kun to tisper, og den ene var overtegnet. Oppdretter beholdt den korrekt tegnede, og dermed ble det ingen til meg. Jeg hadde ønsket meg valp etter Sycamore lenge, og dette var hennes siste kull, så jeg bestemte meg derfor for å bruke Adrian dersom han utviklet seg som jeg håpet. Han har sin mors temperament i følge eier, og det er jo det jeg forelsket meg totalt i. Jeg fikk nemlig låne henne på kurs i Danmark for noen år tilbake, og falt pladask for hennes arbeidsvilje og utstråling. Ettersom oppdretteren eier både mor og far, er jeg så heldig å kjenne mange av slektningene ganske godt, og jeg har ved flere anledninger truffet halvsøsken etter samme mor.

Adrian selv er en litt mer høystilt hund enn Tibra, altså litt mer "opp på beina", men som Tibra er han en moderat aussie med passelig mengde pels av fin struktur og kvalitet. Av alle hans søsken som er røntget er alle fri foran og bak, og det er ingen kjente tilfeller av tannmangel på linjene. Han er som sagt ung, nettopp fylt 2 år, men han har allikevel noen meritter å vise til. Bl.a. er han dansk juniorchampion, og han gjorde det sterkt under årets Crufts, som vinner av begge sine klasser.

Tibra kunne jeg skrevet en hel bok om, men det finnes masse info om henne både på hjemmesiden min og i tråden hennes her, for de som ikke kjenner henne fra før. Kort fortalt er hun antageligvis Norges mestvinnende aussie med flere BIS fra utstillingsringen, over 30 cert etc., og hun konkurrerer også i klasse B i spor (NBF), og har gjennomført ferdselsprøve.

I dette kullet forventer jeg moderate, sosiale og arbeidglade aussier med god av- og påknapp. Det kan komme alle halelengder, og valpene vil alle bli bærere av rødt, men det vil kun komme fargene blue merle og sort tricolour, da Tibra ikke er bærer av rødt.

Et par bilder av Adrian:
1011472_694172520608870_1311377709_n.jpg


1978784_10152374434028973_1912689634_n.j

...og Tibra ser altså slik ut:

19882_10152955900925641_540621581_n.jpg

1011918_10152955903645641_719543508_n.jp

Løpetiden startet 9. april, og sist ble hun paret på dag 12 med 6 valper som resultat. Jeg regner derfor med å reise nedover skjærtorsdag eller langfredag, og vi får en termin rundt 20. juni et sted.

  • Like 13
  • Svar 237
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sju var visst passe, synes Tibra. Fasiten er altså fire hanner og tre tisper. Nr. 1: Sort tricolour tispe, NBT Nr. 2: Sort tricolour hann, NBT Nr. 3: Blue merle hann, lang hale Nr. 4: Sort tricol

Så var det på'an igjen, etter to års pause fra valper. Det planlegges kull etter DKJCH Leading Angel's Eclipse Of The Moon og BH Int* No Dk Fi* Se* Nord* Uch FinJV-09 FinV-09 NordJV-09 NordV-09 NV-10-

Skrevet

Altså, om det kommer en rød merle så er det fare for kidnapping! :wub:

Edit: Ja, lese alt først er en god greie! Kanskje like greit st det ikke kommer noen rød :D

Skrevet

Altså, om det kommer en rød merle så er det fare for kidnapping! :wub:

Det er ingen fare for det, for som jeg skrev er ikke Tibra bærer av rødt. :) Valpene derimot blir alle bærere.

Skrevet

Dette blir grusomt stygge valper! :aww: Jeg har overhode ikke lyst på valp fra dette kullet..

Sycamore og Tibra er kanskje de to vakreste Aussiene jeg noen sinne har sett :wub: (bilder av) :lol: Jeg håper ikke det kommer en sort tricolor perfekt tegnet tispe i dette kullet, for da vil det gjøre vondt i sjelen min!

Skrevet

Dette blir grusomt stygge valper! :aww: Jeg har overhode ikke lyst på valp fra dette kullet..

Sycamore og Tibra er kanskje de to vakreste Aussiene jeg noen sinne har sett :wub: (bilder av) :lol: Jeg håper ikke det kommer en sort tricolor perfekt tegnet tispe i dette kullet, for da vil det gjøre vondt i sjelen min!

Da vil den nok ikke bli solgt, for det ønsker jeg meg også :lol: Jeg skal ikke beholde noe hjemme, men jeg har en kommende fôrvert som også gleder seg. :) Mulig oppdretteren min også ønsker en valp, men hun vil se hva som kommer først (det vil jo jeg også).

  • Like 1
Skrevet

Da vil den nok ikke bli solgt, for det ønsker jeg meg også :lol: Jeg skal ikke beholde noe hjemme, men jeg har en kommende fôrvert som også gleder seg. :) Mulig oppdretteren min også ønsker en valp, men hun vil se hva som kommer først (det vil jo jeg også).

Men da beholder du den på for, for den kommer :aww: Også kan jeg heller få valp etter den en dag! :D Bra plan! :D

Skrevet

Adrian og Tibra :wub: Det må jo bare bli bra det :D Vi krysser fingrene for alt går bra i Danmark i påsken og at det kommer mange søte små i juni :D Vi er super klare for og kosemose små aussie valper :D

Skrevet

Ahh jeg som skal ha aussie ved neste valpekjøp... Håper det ikke kommer en blue merle tispe, korrekt tegnet og med lang hale - for daaa.. daa blir det vanskelig å ikke sette seg på lista!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...