Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som levebrød


Recommended Posts

Guest *Kat84*
Skrevet

En dag kom jeg til å tenke på at den perfekte jobb måtte vært hva som helst hvor det er mulighet å ha med hundene. At de var en naturlig del av arbeidsdagen.

Så da spør jeg dere:

Hvis dere kunne hatt hund som deres eneste inntektskilde, hvordan ville dere gjort det?
Altså hva ville dere jobbet med som var hunderelatert og som dere kunne leve av?

Jeg leste for eksempel om ei som drev hundebarnehage. Hun lakkerte negler og stylet og alt mulig. Det synes jeg var i overkant, men hundebarnehage hadde jo kanskje vært en god ide om det ble gjort på en fornuftig måte :)

Skrevet

Jeg tror jeg ville drevet kennel/hundepass av noe slag. Men for å kunne leve av det ser jeg for meg at man må drive i ganske stor skala(?), og da faller litt av gleden bort for min del. Så ikke lett å si. Vet hvertfall at jeg ikke ville startet oppdrett om det var for å tjene penger, der er det vanskelig å gå i pluss.

Guest *Kat84*
Skrevet

Jeg tror jeg ville drevet kennel/hundepass av noe slag. Men for å kunne leve av det ser jeg for meg at man må drive i ganske stor skala(?), og da faller litt av gleden bort for min del. Så ikke lett å si. Vet hvertfall at jeg ikke ville startet oppdrett om det var for å tjene penger, der er det vanskelig å gå i pluss.

Det tenker jeg også at kunne blitt vanskelig. Hadde vært moro å være omgitt av hund hele dagen lang, helst som en type hundebarnehage slik at en hadde en "vanlig" arbeidsdag og likevel tid til familien på ettermiddagen.

Som du sier så måtte det vært snakk om ganske stor skala for at det skulle gått an å leve av det, og da går det gjerne utover hundene også. En får jo ikke gitt spesielt mye oppmerksomhet til dem da.

Men gøy å tenke på er det :)

Skrevet

Såvidt jeg vet, så er det en hundebarnehage i Tromsø. Dette er virkelig noe jeg kunne tenkt meg å jobbe med, og jeg kan også tenke meg at interessen er stor. Tenk å kunne ha hunden en plass mens man er på jobb, og vite at hunden er i aktivitet og blir sosialisert! Hærlig! Man må da ha et stort inngjærdet område, samt en bygning som er tillatt med hunder - og man må ta litt forhåndsregler på hvilke hunder som går sammen. Men virkelig noe jeg kunne ha levd godt av :)

Skrevet

Da hadde jeg nok drevet et hundepensjonat :D Jeg jobber litt på et nå og koooooser meg :D Hun som driver stedet, har faktisk oppfylt ønsket sitt om å jobbe med lidenskapen sin. Og hun har mange kunder. I sommer har hun måtte si nei til mange, fordi det rett og slett ikke er plass.... Vi har kunder som kommer langveis fra for å ha dyret sitt hos oss :)

Virkelig et drømmested for dyr :heart:

Skrevet

Mye av det som nevnes her er jo ikke noe som ens egne hunder kan være en særlig stor del av. Skulle jeg hatt en arbeidshverdag hvor min hund kunne vært med hele tiden ville jeg fått meg en kontorjobb på et sted hvor hunden kunne være med og ligge under skrivebordet mitt. :aww:

  • Like 3
Skrevet

Dette tenker jeg ofte på, og har det perfekte svaret for meg: Jeg ville vært skogvokter/kjentkvinne! Tenk å få bruke dagene på å vandre rundt i skogen med hundene rundt beina (eller i mitt tilfelle, svermende rundt i stor radius) og bruke kroppen, meditere under arbeidet og holde ved like det jeg synes er det flotteste i verden!

Ja, jeg har sikkert et ganske romantisk bilde av hva det å være skogvokter er for noe, men det er min fantasiarbeidsdag. :teehe:

  • Like 2
Guest *Kat84*
Skrevet

Mye av det som nevnes her er jo ikke noe som ens egne hunder kan være en særlig stor del av. Skulle jeg hatt en arbeidshverdag hvor min hund kunne vært med hele tiden ville jeg fått meg en kontorjobb på et sted hvor hunden kunne være med og ligge under skrivebordet mitt. :aww:

Skulle gjerne hatt en helt ordinær jobb hvor hundene kunne vært med, men de vokser ikke på trær gitt :(

Men veterinærer har jo ofte hundene med seg på jobb. I flere dyrebutikker er også hunder med på jobb ;) Men det er kanskje en lokal greie her? Hehe.

Og i en hundebarnehage er det jo helt naturlig at en har sin egen hund med ;) Men da har en jo littegrann mindre kapasitet :)

Dette tenker jeg ofte på, og har det perfekte svaret for meg: Jeg ville vært skogvokter/kjentkvinne! Tenk å få bruke dagene på å vandre rundt i skogen med hundene rundt beina (eller i mitt tilfelle, svermende rundt i stor radius) og bruke kroppen, meditere under arbeidet og holde ved like det jeg synes er det flotteste i verden!

Ja, jeg har sikkert et ganske romantisk bilde av hva det å være skogvokter er for noe, men det er min fantasiarbeidsdag. :teehe:

Ååå, det var jo en superkoselig fantasi :)

Lurer på om jeg skal undersøke muligheten for å være skogvokter. Du har fristet meg!

Bare så synd at mine to små skriker som bare juling hvis de er misfornøyd med været. Det ble late dager i Desember med orkaner og full storm måneden gjennom :hmm:

Skrevet

Bare så synd at mine to små skriker som bare juling hvis de er misfornøyd med været. Det ble late dager i Desember med orkaner og full storm måneden gjennom :hmm:

Ja, du har vel mildt sagt ikke akkurat de best egna skogvokterhundene, ser jeg for meg. :D

Guest *Kat84*
Skrevet

Ja, du har vel mildt sagt ikke akkurat de best egna skogvokterhundene, ser jeg for meg. :D

Haha, nei det skal jeg love deg! Elsker å løpe løs og skitne seg til så lenge været ikke er type høljregn eller vind.

På mange måter så skulle jeg ønske at jeg hadde hatt kapasitet til å ha en brukshund NÅ så hadde jeg sluppet å være sofasliter sånn hundemessig i vinterhalvåret sammenlignet med sommerhalvåret :P

Skrevet

Tja, jeg håper jo å kanskje kunne bruke hund i alle fall av og til i yrket jeg skal utdanne meg i (sosionom) :)

Og jeg er forøvrig ikke slik at jeg ønsker å jobbe på pensjonat/kennel/hundebarnehage. Jeg ønsker ikke et så stort ansvar for andres hunder. Jeg vet også hvordan det er å ha tosifret antall hunder, og det finnes dager hvor det er mer jobb og slit enn glede. De fine stundene er jo flere og veier opp, ellers hadde vi ikke hatt så mange. Men jeg er glad vi har 14 og ikke 25 (?) som vi hadde på det meste. Alle var riktignok ikke våre, men ja, det var mye altså.

Tror mine tanker med sosionomutdanninga og kombinere hund av og til er en grei balanse mellom jobb og hobby.

Tror det og er litt sunt å være borte fra hundene noen timer og savne dem.

Skrevet

Nei takk, jeg ønsker ikke å ha hobbyen min som levebrød. En hobby skal være noe som gir meg avveksling og ny energi.

Er faktisk enig med deg, ville hatt hund som hobby og kost meg. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

 

I flere dyrebutikker er også hunder med på jobb ;) Men det er kanskje en lokal greie her? Hehe. 

Jeg har deltidsjobb i dyrebutikk og vi får ikke ha med hunden på jobb (med mindre det er helt krise eller den er syk ellernoe), mens i en annen butikk i samme kjede i nærheten hvor jeg har steppet inn på en ekstravakt i ny og ne må jeg mer enn gjerne ta med hunden på jobb, så tror det er litt ulik praksis rundt omkring.

Guest bikkje1
Skrevet

Husker ikke helt hva det heter, men det er noen muligheter i Forsvaret/politiet for å jobbe med hund. Da får du jo hund derfra da, men den er jo din. ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...