Gå til innhold
Hundesonen.no

Kaster dere ball med hunden?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg leste nettop et innlegg på et annet hundeforum hvor en person blir sterkt frarådet å kaste ball med hunden sin fordi det kan være skadelig og belastende for hunden. Jeg må ærlig innrømme at dette ikke har falt meg inn tidligere.

Vi kaster ball på sletta her nede 1-2 ganger i uka - jeg bruker ballkaster (sånn lang pinne med skje i enden), evt kaster vi frizbee, slik at han må løpe langt av gangen. Hunden elsker det og han blir ikke særlig stressa av det heller. Klart han blir ivrig etter at jeg skal kaste, men det er ikke noe mer enn en god belønning og en litt annen treningsform enn vi bruker ellers i uka.

Tåler virkelig ikke en normalt oppegående frisk hund belastningen det er å løpe etter ball?

Kaster dere ball med hundene?

  • Svar 68
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Høy fart, mye vendinger og krappe svinger er aldri sunt om man ikke varmer ordentlig opp først

Kjenner igjen noe lignende. Når jeg hadde bekkenløsning i begge svangerskapene satt jeg på en stol ute på jordet med en ballkaster og kastet ball til dem. Var glad jeg hadde to som kunne apportere dem

Jeg kaster en del ball med den rottisen som er i trening, for å skape motivasjon og driv til lydigheten. Han en stor hund, og faren for skader er der, men på en annen side så er han godt trent og har

Posted Images

Guest lijenta
Skrevet

Har opplevd at enkelte kaste leker blir stressende på hund. Da bør en bytte ut de kastelekene med noen som ikke stresser hunden. Men så må en ta i betraktning hvor ofte og hvor lenge hver gan en gjør det også

Skrevet

Nei, jeg kaster verken pinner eller baller med hundene mine, men det er ikke av redsel for stress eller fiksering, men fordi de ikke apporterer. :lol:

Edit: Men jeg spiller ball med dem, da. Sparker fotball og triller tennisball og sånn. Grunnen til at det ofte frarådes å bruke ballkasting som aktivitet vil jeg tru at er fordi det lett blir til at hunden får mye av det, og lite av annet, og at det vispes opp et vanvittig stress relatert til kastinga.

  • Like 1
Skrevet

Nei, jeg kaster verken pinner eller baller med hundene mine, men det er ikke av redsel for stress eller fiksering, men fordi de ikke apporterer. :lol:

:teehe: Nei da blir meningen litt borte kan du si!

Men, jeg kan skjønne at man ikke anbefaler kasting av gjenstander til hunder som blir stresset eller fiksert av det, men der jeg leste mente de også at det var fysisk belastende feil for hunden.

Skrevet

Ja, jeg kaster ball med hunden innimellom, men begrenser slike aktiviteter i hyppighet.. Og ja, det er utrolig belastende, fysisk..

Edit: Det er en voldsom belastning på fronten (skuldre, håndledd osv), full fart og bråstopp er hardt.

  • Like 1
Skrevet

Høy fart, mye vendinger og krappe svinger er aldri sunt om man ikke varmer ordentlig opp først :)

Ja, jeg kaster ball med hunden innimellom, men begrenser slike aktiviteter i hyppighet.. Og ja, det er utrolig belastende, fysisk..

Edit: Det er en voldsom belastning på fronten (skuldre, håndledd osv), full fart og bråstopp er hardt.

Varmer opp gjør vi selvfølgelig. Men jeg ser ikke heeelt den store forskjellen fra å gjøre en rekke andre aktiviteter hunder gjør?

Ta f.eks. agility, mye krappe svinger og bråstopp der også, men de eneste advarslene man får er å ikke starte før hunden er ferdig utvokst. Røff lek med andre hunder vil jeg jo da også påstå at til en viss grad er belastende.

Edit: Jeg mener ikke å si det er feil at det er belastende å stoppe fort altså, jeg blir bare litt overrasket over hvor mye hunder ikke "tåler", ifølge mange, så fysiske vesener som de er - det er det jeg vil frem til.

Skrevet

Varmer opp gjør vi selvfølgelig. Men jeg ser ikke heeelt den store forskjellen fra å gjøre en rekke andre aktiviteter hunder gjør?

Ta f.eks. agility, mye krappe svinger og bråstopp der også. Røff lek med andre hunder også.

Det kan sikkert sammenlignes med en del andre ting, men det blir jo ikke mindre skadelig av den grunn, for det er jo mye annet vi gjør med hundene som også er skadelig. Også er det jo forskjell på både hvor lenge, hvor mange ganger, hvilket underlag og hvor ofte man holder på.

I AG så er det vell ikke så mye start og stopp, det er vell stort sett om og gjøre og holde seg i gang, men det er selvfølgelig hinder og hopp der, noe som ikke er veldig sunt for bena, men det er jo variasjoner ettersom høyde på hinderet, hopp teknikk osv. Ikke nødvendigvis like ille som bråstopp. En AG bane varer vell heller ikke så lenge så kan feks ikke sammenlignes med en som hiver ball (eller andre ting) til hunden sin i 15-30 min?

Røff lek, tja, kommer sikkert litt an på, men jeg har ikke sett så mye av start/stopp/start/stopp på samme monotone og kontante måte som det ofte blir med ballkasting.

Selvfølgelig, alt man gjør er jo i utgangspunktet en belastning, men ballkasting i store mengder er nok en del verre enn mye annet.. (litt avhengig av hunden også da).

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg bruker relativt mye ball som belønning i trening, men aldri som fysisk trening av hund. Det finnes etter min mening veldig mange treningsformer som er mindre belastende og ensidige enn ballkasting.

Men, jeg kan skjønne at man ikke anbefaler kasting av gjenstander til hunder som blir stresset eller fiksert av det, men der jeg leste mente de også at det var fysisk belastende feil for hunden.

Ja, det er ganske fysisk belastende med bråbremser og vendinger i stor fart. Litt avhengig av hunden selvfølgelig, men med en ivrig hund ville jeg ikke brukt det mye som fysisk trening. Dette er et dårlig bilde, men se på forbeina til Ekko på bildet under her. Det er ganske mye trykk på forbeina her. Han (og spesielt den andre terven min) er i tillegg en hund som kan få mange rare vridninger i fart. Det betyr ikke at man aldri skal bruke det, som sakt bruker jeg mye ball som belønning i lydighetstrening, men jeg bruker det ikke som fysisk trening (unntatt i vann for at de skal ha noe å svømme etter da).

IMG_6038.jpg

Skrevet

Kaster ikke ball med de nei. Grunnen er fordi jeg allerede har en hund som samboeren har kastet pinner og baller (før han traff meg) som er/var hele gal etter pinner/ball! Vil ikke ha det slik igjen:)

Men ja, jeg bruker det som belønning i LP :)

Skrevet

Ja, jeg kaster mye ball med mine, sparker ball og kaster pinner. Fordi jeg er en enkel sjel og synes det er dritgøy :P Nei, jeg varmer dem aldri opp først, men de får som regel leke i frilek i 10 min før jeg begynner med det, så de er ganske varme da håper jeg :P

  • Like 1
Skrevet

Jeg kaster også ball med mine hunder, men forsøker å varme opp først, for det er ganske belastende dersom hunden har stor fart og mye trøkk, brå vendinger og slikt (40 kg i stor fart gir bra tyngde på beina), men jeg har til nå aldri hatt en eneste skade som følge av ballkasting på noen av mine hunder. Ikke ser de ut til å bli spesielt stressa av det heller - de er selvsagt ivrige når vi holder på, men slutt er slutt. Da er det ikke mer mas.

Jeg synes det er helt ok som et alternativ til annen trening en gang i blant, men det er jo strengt tatt latmannstrening for min egen del når jeg ikke gidder noe annet :lol:.

Da jeg gikk tvekroket over lang tid pga et stort prolaps i ryggen var ballkasting den eneste formen for trim jeg greide å gi bikkja, så da ble det ball i skogen som hovedaktivitet - og det fungerte faktisk helt fint.

Skrevet

Da jeg gikk tvekroket over lang tid pga et stort prolaps i ryggen var ballkasting den eneste formen for trim jeg greide å gi bikkja, så da ble det ball i skogen som hovedaktivitet - og det fungerte faktisk helt fint.

:lol: Kjenner igjen noe lignende. Når jeg hadde bekkenløsning i begge svangerskapene satt jeg på en stol ute på jordet med en ballkaster og kastet ball til dem. Var glad jeg hadde to som kunne apportere dem tilbake i det minste :lol:

  • Like 3
Skrevet

Jeg kaster pinner med mi. Og spiller litt fotball om vi kommer over en tom fotballbane med gjenglemte baller :P Ikke som fysisk trening så klart, men for gøy :P Gjør det som regel underveis på tur, og da har vi gått en stund før jeg kan finne på å kaste en pinne så jeg håper hun er greit varm da. Hun har en periode nå hvor andre hunder er sånn ca tusenogfemtisju ganger kulere enn meg (og godbiter for øvrig), og jeg kan få greit fokus fra henne om jeg har en pinne. Så jeg bruker det fordi jeg synes det er supergøy, til fokus når hun ikke vil ha godbiter og til belønning.

Skrevet

Jeg kaster ofte både pinner og baller, vi elsker det begge to. Har aldri tenkt på at det er belastende, men så holder vi ikke på så lenge av gangen heller, siden hun blir forholdsvis fort lei.

Skrevet

:lol: Kjenner igjen noe lignende. Når jeg hadde bekkenløsning i begge svangerskapene satt jeg på en stol ute på jordet med en ballkaster og kastet ball til dem. Var glad jeg hadde to som kunne apportere dem tilbake i det minste :lol:

Hahhahaa, ja, det er greit at hundene kommer tilbake med ballen i slike tilfeller gitt *ler*.

Skrevet

Bruker det som belønning på Odin, men begrenser det pga. stress. Men det er som nevnt tidligere i tråden også helt klart en fysisk belastning for hunden når det er snakk om stor fart og krappe vendinger. Som i agility og enkelte andre aktiviteter.

Greit å ha i bakhodet, selv om de færreste hunder dør av å løpe etter en ball nå og da.

Skrevet

Ja kaster ball som belønning, men kampleker mest. Hun får kastet ballen når vi avslutter treningen, da er det godt å rase litt med ballen for å få ut litt innestengt løp i beina. Ellers kaster jeg ball når jeg har med kameraet og skal ta bilder. Lite ellers.

Bittelitt OT; men handler om ball og kasting :P

Har noen venner som sverger til ballkasting i grustak. Ser nytten oppover, men slettes ikke nedover. Det må da være ekstremt belastende på front, nakke og rygg å "stupe" nedover etter ballen? Tror dere det er så ille som jeg har for meg?

Ja jeg lette etter ett sandtak for ett par uker siden, men orket ikke å engasjere meg så voldsomt, da disse tankene om skader og belastninger ligger nokså godt fremme i hodet.

Skrevet

Har noen venner som sverger til ballkasting i grustak. Ser nytten oppover, men slettes ikke nedover. Det må da være ekstremt belastende på front, nakke og rygg å "stupe" nedover etter ballen? Tror dere det er så ille som jeg har for meg?

Kaster de ballen nedover?! Det kan vel ikke være helt bra? Vi har kastet ball i grustak et par ganger vi og, men da oppover, og latt hunden ta den tiden han trenger nedover - da går han gjerne på skrå i tillegg.

Skrevet

Kaster de ballen nedover?! Det kan vel ikke være helt bra? Vi har kastet ball i grustak et par ganger vi og, men da oppover, og latt hunden ta den tiden han trenger nedover - da går han gjerne på skrå i tillegg.

Jepp, de står på toppen med kastearm ... Jeg har spurt dem om fronter og slikt, men de er fri rtg, og voksne så da går det vist fint. Jeg blir ikke overbevist

Skrevet

Nei, svært sjelden. Hun blir mer giret enn sliten av det, så å kaste ball bare for å kaste ball gjør jeg ikke. Kommer derimot kanskje til å bruke det i agility når vi begynner med det :)

Skrevet

Kaster ikke noe særlig ball/pinne ute. Hvis jeg kaster en pinne så gidder hun ikke å hente den, morsommere å tygge på den.. :innocent: Inne pleier jeg å kaste og sprette baller så fyker hun rundt å leker med det også sloss vi litt om de, men det er ikke noe vi holder på med veldig mye.

Har hørt at noen kaster så mye ball at hunden blir så kalt "ballgal", men det regner jeg med at det er de ekstreme tilfellene. Ser jo stadig folk som sitter å snakker i tlf og røyker mens de kaster ball i evigheter med hunden sin. De gidder nok ikke å gå tur, så bruker kun det for å aktivisere hunden sin... Men så lenge man er obs på at hunden ikke blir stressa og fiksert på kastinga så burde det vel ikke være noe problem å kaste litt ball innimellom(hvis hunden gidder å hente den da.... :ahappy: ).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...