Gå til innhold
Hundesonen.no

Kaster dere ball med hunden?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg leste nettop et innlegg på et annet hundeforum hvor en person blir sterkt frarådet å kaste ball med hunden sin fordi det kan være skadelig og belastende for hunden. Jeg må ærlig innrømme at dette ikke har falt meg inn tidligere.

Vi kaster ball på sletta her nede 1-2 ganger i uka - jeg bruker ballkaster (sånn lang pinne med skje i enden), evt kaster vi frizbee, slik at han må løpe langt av gangen. Hunden elsker det og han blir ikke særlig stressa av det heller. Klart han blir ivrig etter at jeg skal kaste, men det er ikke noe mer enn en god belønning og en litt annen treningsform enn vi bruker ellers i uka.

Tåler virkelig ikke en normalt oppegående frisk hund belastningen det er å løpe etter ball?

Kaster dere ball med hundene?

  • Svar 68
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Høy fart, mye vendinger og krappe svinger er aldri sunt om man ikke varmer ordentlig opp først

Kjenner igjen noe lignende. Når jeg hadde bekkenløsning i begge svangerskapene satt jeg på en stol ute på jordet med en ballkaster og kastet ball til dem. Var glad jeg hadde to som kunne apportere dem

Jeg kaster en del ball med den rottisen som er i trening, for å skape motivasjon og driv til lydigheten. Han en stor hund, og faren for skader er der, men på en annen side så er han godt trent og har

Posted Images

Guest lijenta
Skrevet

Har opplevd at enkelte kaste leker blir stressende på hund. Da bør en bytte ut de kastelekene med noen som ikke stresser hunden. Men så må en ta i betraktning hvor ofte og hvor lenge hver gan en gjør det også

Skrevet

Nei, jeg kaster verken pinner eller baller med hundene mine, men det er ikke av redsel for stress eller fiksering, men fordi de ikke apporterer. :lol:

Edit: Men jeg spiller ball med dem, da. Sparker fotball og triller tennisball og sånn. Grunnen til at det ofte frarådes å bruke ballkasting som aktivitet vil jeg tru at er fordi det lett blir til at hunden får mye av det, og lite av annet, og at det vispes opp et vanvittig stress relatert til kastinga.

  • Like 1
Skrevet

Nei, jeg kaster verken pinner eller baller med hundene mine, men det er ikke av redsel for stress eller fiksering, men fordi de ikke apporterer. :lol:

:teehe: Nei da blir meningen litt borte kan du si!

Men, jeg kan skjønne at man ikke anbefaler kasting av gjenstander til hunder som blir stresset eller fiksert av det, men der jeg leste mente de også at det var fysisk belastende feil for hunden.

Skrevet

Ja, jeg kaster ball med hunden innimellom, men begrenser slike aktiviteter i hyppighet.. Og ja, det er utrolig belastende, fysisk..

Edit: Det er en voldsom belastning på fronten (skuldre, håndledd osv), full fart og bråstopp er hardt.

  • Like 1
Skrevet

Høy fart, mye vendinger og krappe svinger er aldri sunt om man ikke varmer ordentlig opp først :)

Ja, jeg kaster ball med hunden innimellom, men begrenser slike aktiviteter i hyppighet.. Og ja, det er utrolig belastende, fysisk..

Edit: Det er en voldsom belastning på fronten (skuldre, håndledd osv), full fart og bråstopp er hardt.

Varmer opp gjør vi selvfølgelig. Men jeg ser ikke heeelt den store forskjellen fra å gjøre en rekke andre aktiviteter hunder gjør?

Ta f.eks. agility, mye krappe svinger og bråstopp der også, men de eneste advarslene man får er å ikke starte før hunden er ferdig utvokst. Røff lek med andre hunder vil jeg jo da også påstå at til en viss grad er belastende.

Edit: Jeg mener ikke å si det er feil at det er belastende å stoppe fort altså, jeg blir bare litt overrasket over hvor mye hunder ikke "tåler", ifølge mange, så fysiske vesener som de er - det er det jeg vil frem til.

Skrevet

Varmer opp gjør vi selvfølgelig. Men jeg ser ikke heeelt den store forskjellen fra å gjøre en rekke andre aktiviteter hunder gjør?

Ta f.eks. agility, mye krappe svinger og bråstopp der også. Røff lek med andre hunder også.

Det kan sikkert sammenlignes med en del andre ting, men det blir jo ikke mindre skadelig av den grunn, for det er jo mye annet vi gjør med hundene som også er skadelig. Også er det jo forskjell på både hvor lenge, hvor mange ganger, hvilket underlag og hvor ofte man holder på.

I AG så er det vell ikke så mye start og stopp, det er vell stort sett om og gjøre og holde seg i gang, men det er selvfølgelig hinder og hopp der, noe som ikke er veldig sunt for bena, men det er jo variasjoner ettersom høyde på hinderet, hopp teknikk osv. Ikke nødvendigvis like ille som bråstopp. En AG bane varer vell heller ikke så lenge så kan feks ikke sammenlignes med en som hiver ball (eller andre ting) til hunden sin i 15-30 min?

Røff lek, tja, kommer sikkert litt an på, men jeg har ikke sett så mye av start/stopp/start/stopp på samme monotone og kontante måte som det ofte blir med ballkasting.

Selvfølgelig, alt man gjør er jo i utgangspunktet en belastning, men ballkasting i store mengder er nok en del verre enn mye annet.. (litt avhengig av hunden også da).

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg bruker relativt mye ball som belønning i trening, men aldri som fysisk trening av hund. Det finnes etter min mening veldig mange treningsformer som er mindre belastende og ensidige enn ballkasting.

Men, jeg kan skjønne at man ikke anbefaler kasting av gjenstander til hunder som blir stresset eller fiksert av det, men der jeg leste mente de også at det var fysisk belastende feil for hunden.

Ja, det er ganske fysisk belastende med bråbremser og vendinger i stor fart. Litt avhengig av hunden selvfølgelig, men med en ivrig hund ville jeg ikke brukt det mye som fysisk trening. Dette er et dårlig bilde, men se på forbeina til Ekko på bildet under her. Det er ganske mye trykk på forbeina her. Han (og spesielt den andre terven min) er i tillegg en hund som kan få mange rare vridninger i fart. Det betyr ikke at man aldri skal bruke det, som sakt bruker jeg mye ball som belønning i lydighetstrening, men jeg bruker det ikke som fysisk trening (unntatt i vann for at de skal ha noe å svømme etter da).

IMG_6038.jpg

Skrevet

Kaster ikke ball med de nei. Grunnen er fordi jeg allerede har en hund som samboeren har kastet pinner og baller (før han traff meg) som er/var hele gal etter pinner/ball! Vil ikke ha det slik igjen:)

Men ja, jeg bruker det som belønning i LP :)

Skrevet

Ja, jeg kaster mye ball med mine, sparker ball og kaster pinner. Fordi jeg er en enkel sjel og synes det er dritgøy :P Nei, jeg varmer dem aldri opp først, men de får som regel leke i frilek i 10 min før jeg begynner med det, så de er ganske varme da håper jeg :P

  • Like 1
Skrevet

Jeg kaster også ball med mine hunder, men forsøker å varme opp først, for det er ganske belastende dersom hunden har stor fart og mye trøkk, brå vendinger og slikt (40 kg i stor fart gir bra tyngde på beina), men jeg har til nå aldri hatt en eneste skade som følge av ballkasting på noen av mine hunder. Ikke ser de ut til å bli spesielt stressa av det heller - de er selvsagt ivrige når vi holder på, men slutt er slutt. Da er det ikke mer mas.

Jeg synes det er helt ok som et alternativ til annen trening en gang i blant, men det er jo strengt tatt latmannstrening for min egen del når jeg ikke gidder noe annet :lol:.

Da jeg gikk tvekroket over lang tid pga et stort prolaps i ryggen var ballkasting den eneste formen for trim jeg greide å gi bikkja, så da ble det ball i skogen som hovedaktivitet - og det fungerte faktisk helt fint.

Skrevet

Da jeg gikk tvekroket over lang tid pga et stort prolaps i ryggen var ballkasting den eneste formen for trim jeg greide å gi bikkja, så da ble det ball i skogen som hovedaktivitet - og det fungerte faktisk helt fint.

:lol: Kjenner igjen noe lignende. Når jeg hadde bekkenløsning i begge svangerskapene satt jeg på en stol ute på jordet med en ballkaster og kastet ball til dem. Var glad jeg hadde to som kunne apportere dem tilbake i det minste :lol:

  • Like 3
Skrevet

Jeg kaster pinner med mi. Og spiller litt fotball om vi kommer over en tom fotballbane med gjenglemte baller :P Ikke som fysisk trening så klart, men for gøy :P Gjør det som regel underveis på tur, og da har vi gått en stund før jeg kan finne på å kaste en pinne så jeg håper hun er greit varm da. Hun har en periode nå hvor andre hunder er sånn ca tusenogfemtisju ganger kulere enn meg (og godbiter for øvrig), og jeg kan få greit fokus fra henne om jeg har en pinne. Så jeg bruker det fordi jeg synes det er supergøy, til fokus når hun ikke vil ha godbiter og til belønning.

Skrevet

Jeg kaster ofte både pinner og baller, vi elsker det begge to. Har aldri tenkt på at det er belastende, men så holder vi ikke på så lenge av gangen heller, siden hun blir forholdsvis fort lei.

Skrevet

:lol: Kjenner igjen noe lignende. Når jeg hadde bekkenløsning i begge svangerskapene satt jeg på en stol ute på jordet med en ballkaster og kastet ball til dem. Var glad jeg hadde to som kunne apportere dem tilbake i det minste :lol:

Hahhahaa, ja, det er greit at hundene kommer tilbake med ballen i slike tilfeller gitt *ler*.

Skrevet

Bruker det som belønning på Odin, men begrenser det pga. stress. Men det er som nevnt tidligere i tråden også helt klart en fysisk belastning for hunden når det er snakk om stor fart og krappe vendinger. Som i agility og enkelte andre aktiviteter.

Greit å ha i bakhodet, selv om de færreste hunder dør av å løpe etter en ball nå og da.

Skrevet

Ja kaster ball som belønning, men kampleker mest. Hun får kastet ballen når vi avslutter treningen, da er det godt å rase litt med ballen for å få ut litt innestengt løp i beina. Ellers kaster jeg ball når jeg har med kameraet og skal ta bilder. Lite ellers.

Bittelitt OT; men handler om ball og kasting :P

Har noen venner som sverger til ballkasting i grustak. Ser nytten oppover, men slettes ikke nedover. Det må da være ekstremt belastende på front, nakke og rygg å "stupe" nedover etter ballen? Tror dere det er så ille som jeg har for meg?

Ja jeg lette etter ett sandtak for ett par uker siden, men orket ikke å engasjere meg så voldsomt, da disse tankene om skader og belastninger ligger nokså godt fremme i hodet.

Skrevet

Har noen venner som sverger til ballkasting i grustak. Ser nytten oppover, men slettes ikke nedover. Det må da være ekstremt belastende på front, nakke og rygg å "stupe" nedover etter ballen? Tror dere det er så ille som jeg har for meg?

Kaster de ballen nedover?! Det kan vel ikke være helt bra? Vi har kastet ball i grustak et par ganger vi og, men da oppover, og latt hunden ta den tiden han trenger nedover - da går han gjerne på skrå i tillegg.

Skrevet

Kaster de ballen nedover?! Det kan vel ikke være helt bra? Vi har kastet ball i grustak et par ganger vi og, men da oppover, og latt hunden ta den tiden han trenger nedover - da går han gjerne på skrå i tillegg.

Jepp, de står på toppen med kastearm ... Jeg har spurt dem om fronter og slikt, men de er fri rtg, og voksne så da går det vist fint. Jeg blir ikke overbevist

Skrevet

Nei, svært sjelden. Hun blir mer giret enn sliten av det, så å kaste ball bare for å kaste ball gjør jeg ikke. Kommer derimot kanskje til å bruke det i agility når vi begynner med det :)

Skrevet

Kaster ikke noe særlig ball/pinne ute. Hvis jeg kaster en pinne så gidder hun ikke å hente den, morsommere å tygge på den.. :innocent: Inne pleier jeg å kaste og sprette baller så fyker hun rundt å leker med det også sloss vi litt om de, men det er ikke noe vi holder på med veldig mye.

Har hørt at noen kaster så mye ball at hunden blir så kalt "ballgal", men det regner jeg med at det er de ekstreme tilfellene. Ser jo stadig folk som sitter å snakker i tlf og røyker mens de kaster ball i evigheter med hunden sin. De gidder nok ikke å gå tur, så bruker kun det for å aktivisere hunden sin... Men så lenge man er obs på at hunden ikke blir stressa og fiksert på kastinga så burde det vel ikke være noe problem å kaste litt ball innimellom(hvis hunden gidder å hente den da.... :ahappy: ).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...