Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har hoppet i det og meldt meg og bikkjedyret på unghundkurs, for det er gøy og det kunne vi hatt godt av, men allerede nå begynner jeg å få litt kalde føtter.

Bikkjedyret er jo... pøbel? Hopper, danser, vil hilse på andre hunder, kan kaste seg fremover i båndet hvis han er dust. Vi bruker mye tid på å få fokus fra fremmed hund ( :jump: ) over på meg ( :x ).

Første kurset vi deltar på bortsett fra valpekurs og jeg er så nervøs. Tenk om alle har slike søte, snille hunder som sitter pent og kikker hengivent opp på eieren, så kommer vi med sprettballen som bare vimer rundt og setter i gang et kvitrekor fordi han gjerne vil kline med sidemannen?

Kan noen fortelle meg at det her ikke er så skummelt?

Skrevet

Det er jo nettopp for sånne spretne ungfoler at unghundkursene begynte å poppe opp! :) Gled deg til kurs, du. Det ligger jo uansett aldri noe prestisje i deltakelsen på et sånt grunnkurs, så tenk på dette som en mulighet til å få jobbe med han i organiserte former heller enn å "utsette" tilfeldig forbipasserende for dere. :D

  • Like 2
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Er det ikke derfor du har meldt deg på kurs da? For å få hjelp til sånne ting? De fleste går på kurs for å lære og å trene hund med hjelp :) Det er veldig få som er på kurs for å vise frem hvor flink hunden deres er, og enda færre som faktisk har en sånn superflink hund når de kommer på unghundkurs :)

Skrevet

Jo, det er vel derfor jeg har meldt på kurs, men jeg fikk plutselig litt panikk. Hva om jeg ikke får til noe? Jeg er vel kanskje litt dum slik. :P

Men jeg får bare hoppe i det og håpe på det beste. Vi har jo absolutt godt av å få litt innput på jobbingen vår. :)

  • Like 1
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Om du overhode ikke får til noe vil jeg tro du har en dårlig instruktør :lol: Slapp av :)

Skrevet

Enig med Snusmumrikk, det er en fryktelig dårlig instruktør om dere ikke får til NOE. Dere vil nok få hjelp til å legge dere på et nivå dere takler. Og er dette et unghundkurs som alle andre unghundkurs så sitter det en haug mennesker rundt omkring og gruer seg til akkurat det samme som du gjør. "Hva om hunden ikke merker at jeg er med den en gang?", "Hva om den ikke vil ha godbiter en gang?" eller "Hva om hunden bare hopper og danser og bjeffer konstant?". Dere er nok flere ;)

  • Like 1
Skrevet

Jeg er litt motsatt jeg da. Visst er jeg stolt når hundene mine gjør som de skal uten problemer, men helst vil jeg at de skal vise seg fra sitt verste, så instruktørene faktisk kan hjelpe oss med de utfordringene vi har. Bring it on!

  • Like 1
Skrevet

Kurs er jo kurs, man er jo der for å lære! :) Noen kan mer enn andre og noen kan ingenting. Noen har lite problemer, andre har mye. Det er det som er så interessant med å være på kurs. Man lærer jo mye av de andre på kurset også. Kos deg på kurs. :)

Skrevet

Jeg er litt motsatt jeg da. Visst er jeg stolt når hundene mine gjør som de skal uten problemer, men helst vil jeg at de skal vise seg fra sitt verste, så instruktørene faktisk kan hjelpe oss med de utfordringene vi har. Bring it on!

Helt enig, kjedelig når man har problemer, tropper opp på kurs og hunden viser seg fra sin beste side *se på kua..*

Til ts: dette går helt fint!

Skrevet

Nå lo jeg litt, for jeg hadde det HELT likt :D Min er mongo for tiden, skal aller helst være overalt hele tiden når vi er ute, og oppføre seg? Pfft, det kan man gjøre inne når man er trøtt :D Men kurset var kjempenyttig, instruktøren veldig forståelsesfull, og alle hadde sitt å bekymre seg for. Noen med sprettlopper som min og din, noen med utagerende hunder, noen som bjeffet konstant, noen med en hund som tenkte "neh" til alt og alle – man er på kurs for å få hjelp! :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...