Gå til innhold
Hundesonen.no

Ett bra og billig fór


bikkjene
 Share

Recommended Posts

Signerer soelvd.

Vi betaler 290kr for 20kg (prisene varierer selvfølgelig, men det er det jeg betaler), og da har vi mat for en mnd på en stor hund på 40kg og en på nesten 3kg.

Eneste ulempen med dette fòret som jeg syntes, er at det er litt styr å få delt det opp, det er noe ekkelt å holde på med og det er ferskvare så det er ikke akkurat bare å la det ligge i skåla i tre dager slik som tørrfor kan.

Vi varierer med rått kjøtt fra butikk, dette er noe dyrere.

For hundene har det bare vært fordeler. Fin pels, lite avføring, matlyst (ikke at de sliter med det vanligvis, men de spiser med iver og glede).

Og det gjør jo meg glad å vite at jeg ikke fòrer bikkjene mine med mel og ting hunder egentlig ikke har brukt for (slik det er i tørrfòr).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

V&H er veldig billig om du kjøper gjennom eks en oppdretter... Vi betalte vell 75kr pr.5kg, kjøpe 20kg blokk blir selvfølgelig billigst om du har plass til det...

Måtte slutte med V&H for hunden sin del, Så gikk over til tørrfor av typen Profine som løste alle problemene, Beste tørrforet jeg noengang har prøvd... 399,- for 15kg på Tines hund&katt. Siden posten sin grensevekt er på 31kg får du akkurat plass til 2 poser :) Hadde dem i hånden 48timer etter de var bestilt, Kjempebra og serviceinnstilt butikk :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har som @Rhavina foret min på Profine i perioder. Et veldig godt for synes jeg og ikke minst billig. Der hvor man betaler 700-800,- for et for i dyrebutikken/dyrlegen, så betaler jeg rundt 400,- for en 15 kg sekk med Profine :) Det har jeg spart en del penger på. Og Profine er absolutt IKKE et dårlig for :)

Nå har jeg gått over Vogh, men jeg kommer nok til å supplere med tørrfor innimellom, for å få litt variasjon :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alternativt til Vom & Hundemat har du Norwegian Polar. Det er dyrere i kilopris, men drøyere i bruk. Ikke alle hundeeiere liker Vom & Hundemat siden det er rått og fordi det KAN være litt kliss med det. Norwegian Polar er varmebehandlet kjøtt, tilsatt noe karbohydrater, men er også et veldig bra fôr synes jeg. Minner mer om leverpostei i konsistensen og holder seg lengre enn V&H i kjøleskapet. Fås kjøpt i 20 kgs blokker.

Selv bruker jeg V&H på begge mine, og er veldig fornøyd med det :) Men jeg hadde lett brukt NP, kanskje de to i kombinasjon, om det ikke hadde værtfor at mine helt klart foretrekker rå mat. Eldstemann her fikk NP sine to første leveår med stort hell.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Chicka har også gått på Profine i mange år nå, blir vel 4år når jeg regner etter.

Jeg bytter på Profine med lam og Brit blå med lam.

Det var veldig tilfeldig at jeg begynte med Brit blå, kom over et kjempe tilbud og kjøpte like så godt 4 sekker av 15 kg, samtidig så hadde jeg akkurat bestilt ny sekk med Profine, så hadde mat en stund...nå har jeg igjen en sekk Brit blå og en Profine.

Jeg er så glad for at jeg "dumpet" tilfeldig borti Brit blå med lam, for nå som jeg bytter med denne og Profine så fungerer Chicka så bra, faktisk bedre enn noen gang og det er så deilig og ha truffet på akkurat hva hun tåler :)

Profine med lam er ganske billig 449kr for 15kg og blå Brit koster 679kr (men jeg har til nå kun betalt halv pris).

Har prøvd v&h på Chicka flere ganger, men hun er en av de hundene som ikke fungerer på det :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Vom og hundemat går det mest i her. Det er ganske billig. Har tidligere brukt High energy og var veldig fornøyd. Mulig jeg går tilbake til det. Det er billig når jeg kjøper det rett fra butikken, men ser at prisene i nettbutikken ikke er noe billigere enn alle andre kvalitetsfor. Nå går det i royal canine i tillegg til v&h. I utgangspunktet ikke et billig for, men de har ofte 3 for prisen av 2, og da blir det bare rett i overkant av 400 kr sekken for 15 kg. Så følger man litt med (og har store hunder så maten ikke blir stående alt for lenge), så kan det også være ganske billig.

Hvis du ikke vil råfore, så kan du jo prøve Applaws. Har brukt det en mnd på mine hunder med veldig bra resultat! :) Og de elsker smaken. Ikke så dyrt til å ha 75% kjøtt.

Link http://animail.no/hund/hundefor/?manufacturer=359

Sikkert bra, men langt fra billig :P

Edit: Profine er da ikke spesielt billig? 659 kr for 15 kg

Endret av Snusmumrikk
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker Josera på hundene og kattene. Veldig fornøyd med det og det er billig! Nakenhunden er ekstremt sær på tørrfor, men typen som kommer med innebygget saus (Festival) går ned på høykant. Dette er selvfølgelig den dyreste typen hehe. Den billigste varianten koster 429,- for 15 kilo og de har gratis frakt. 10 kg kattemat for 419,-

http://nettdyret.no/hund/hundefor.html

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Litt kortere tur i dag, med Maps Timeline på. Viste seg at den kortere turen var 44 min uten stans. Ikke rart Ede ble sliten i går.  Det er altså padde flatt rundt her vi bor nå, og Mutterns gamle traver av en hjerne som har navigert i by og kuperte landskap hele livet, den tolker tydeligvis alt synlig som mye nærmere enn det egentlig er. Får mæppe rute i en æpp og sjekke nøyere før vi går nye turveier fremover. Ede har ikke oppdaget verken pinner eller bading ennå, og aner ikke hva slags paradis av et lykkeland mange andre hunder synes han sitter i her.
    • Han er utrolig søt og pen 😍 Jeg hadde slitt veldig med å ikke la det søte kjekkastrynet der få tvinne meg rundt potene. 
    • Takk, han er nuskesnusk kosemos søtnos når han ikke har biteraptus. Gikk en for lang tur i sted. Kjempekoselig på sandstrand i vindstille solnedgang og utforskning av ny og finere hjemvei, helt til han ble sliten og ville være hjemme uten å gå resten av veien som ikke luktet kjent. Veier ca 22 kg nå. Lettere å feilberegne sånt med mindre valp.  Tørst ble han også, og det er vanskelig å forklare en valp at det er dumt å drikke skittent sølevann når vi er hjemme om 5 minutter. Følte meg som en sadistisk mishandler hver gang jeg måtte dra ham unna en søledam.  Vel hjemme ville han jeg skulle legge meg sammen med ham (for å være sikker på at jeg ikke forsvinner ut av rommet? Han er skikkelig borrelås. Kun når han sover virkelig dypt jeg kan forlate rommet uten min personlige livvakt på post.) Han ble frustrert og prøvde bite og true og trekke meg til sengen. Han fikk viljen sin på det fordi han var ute av seg overtrøtt og trengte sove umiddelbart. Sover som en stein nå, og jeg tør ikke reise meg og gjøre noe, for tvert han er ute av dyp søvnfase våkner han av den minste bevegelse, spretter opp og er på jobb som personlig livvakt og assistent igjen. 
    • Jeg tyvtitter litt på insta, du er utrolig flink med ham og han virker jo som den perfekte hund. Jeg tviler ikke på at det er mye jobb og utfordrende i blant altså. Fortsett slik!
    • Hei og hå, lenge siden sist nå!  Tempo har blitt 1 år gammel 🎂 I den anledning har vi tatt HD og AD røntgen med topp resultat! HD: A og AD: 0. Veldig glad for det. Så da kan vi kjøre på med agility fremover uten å bekymre oss for den biten.  Vi har allerede gått et agilitykurs til etter jul, agility basic. Første kursdag gikk kjempebra. Han er en heit hund med mye motor, og kan fort gire seg opp litt vel mye og bikke over i stress. Men det var håndterbart på første treningen. Andre gang var han helt umulig. Det var en ganske utfordrende bane, og allerede hinder nummer 1 hadde vi utfordringer da det var et skrått hinder. Han koblet helt ut, gikk masse rundt og snuste, var lite samarbeidsvillig og jeg tenkte nesten at det bare var å gi opp agility. Satse på en mer beroligende sport. Men på siste kursdagen var han så fin å jobbe med igjen 😃 Vi må nok bare finne ut hvordan jeg best kan legge til rette for at han skal mestre oppgaven, og balansere det veldig i forhold til å ikke la han bikke over i for høyt stress. Jeg må også være nøye på å ikke la han ruse rundt på egenhånd, men gi han tydelige oppgaver.  Ellers trener vi jevnlig rally lydighet, lydighet i forbindelse med bruks, feltsøk og spor. Han har endelig kommet litt forbi den verste unghundsfasen hvor andre hunder er kulere enn alt, og klarer å fokusere mer og mer på trening. Deilig 😊 Feltsøk har vi trent mye alene, så han får påvirkning av at jeg går ut i feltet og ligger ut gjenstandene mens han er bundet fast i et tre. Jeg legger stort sett alltid 3-4 gjenstander ut, og lar han hente alle, med belønning i mellom. Vi har ikke trent på lydigheten på start enda. Med forrige kelpien fikk jeg kommentar på brukskurs at hun var "for lydig". De ville ha mer driv og lyst i søket, hvor jeg nok fort hadde krevd lydighet på startlinjen fra henne. Så nå prøver jeg å la Tempo få skikkelig søkelyst og driv med å ikke medta lydighetern helt enda. Så får vi se hvordan det går 🤣 Vi jobber iherdig med å få inn avlevering av gjenstander i utgangsstilling. Så langt får jeg han bare til å holde gjenstanden i utgangsstilling. Det å gå inn i utgangsstilling med en gjenstand i munnen, og sette seg, det er litt vanskelig enda. Jeg skylder på mannehjernen som ikke klarer å multitaske 🙈 I spor er han blitt mye flinkere til å plukke pinner. Nå trenger vi å trene mer på fremmedspor tror jeg. Vi er meldt inn i en brukshundklubb, og gleder oss til å få være med på både spor og feltreninger her fremover.  I starten av april reiser vi til Sverige for å gå MH. Det blir veldig spennende! 😄 Glemte nesten å skrive at vi har også debutert på utstilling! Jeg var skikkelig nervøs før vi skulle inn i ringen, og jeg har ikke vært nervøs på hundeutstilling på kanskje 16 år 😅 Dommeren så skikkelig streng ut, ringsekretæren og skriveren like så. Men da vi kom inn i ringen var dommeren så hyggelig! 😄 Første kommentaren vi fikk var "herlig humør". Da dommeren skulle ta på Tempo og stod først å snakket til han, så gjorde han alle triksene han kunne omtrent. Sitt, dekk, osv. Da sa dommeren "åå, kan du sitte, kan du dekke, du kan jo alt"! Så hyggelig opplevelse 😊 Vi var alene i ringen og Tempo stod som en påle! Det endte med BIR junior, BIR og CERT! Så da måtte vi ta med treningen å få gå i gruppen og Beste junior. Her fikk vi litt andre hunder sammen med oss i ringen, og Tempo var så morsom. Han løp rundt og virket som han tøffet seg for de andre hundene der han løp med halen rett til værs og bjeffet litt på de andre 🤣 Men alt i alt oppførte han seg ganske fint i grupperingen og.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...