Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det er så hyggelig når EFIT for en gangs skyld faller på en fridag!

Kl 09: Aiko og jeg koser. Imouto holdes på armlengdes avstand så trollbolla og jeg får litt tid for oss sjøl.

75059947-D415-476A-97EC-4C5FAC743572_zps

Kl 10: Jeg lager hundegodis av kyllingkjøttdeig, litt kyllingvom, knust hundekjeks, knust tørrfôr og knuste godbiter. Det stinker som innsiden av en kumage, men de det er ment for venter entusiastisk:

F10CE8A7-6245-40F2-931A-5CE7D45E41BD_zps

Kl 11: Vi er ute i hagen, og jeg knertmonstersikrer gjerdet. (Det hjalp ikke. Dagen etter hadde hun bevega seg videre til et annet område av hagen og var på nytt på tokt i nabolaget. Så nå har jeg brukt nesten to timer ute i mørket med å tette igjen, og skal gå til innkjøp av løpestreng):

0FE89A61-74B6-440F-9521-CF945C8B63F0_zps

Kl 12: Jeg driver med skrelling:

11941659-582A-4E7D-807C-B84B57E3EF67_zps

Kl 13: Jeg aner fortsatt ingenting om at innsatsen min med sikring er fånyttes, så jeg hviler litt på prematur laurbær med "Bones":

B81E8A3F-2AC6-4BCE-AFC4-BF537154813D_zps

Kl 14: Jeg sier "bare eeeen episode til". Aiko sier "wattever". Imouto er full av lengsler:

552B2851-D52A-4391-BAD3-ECEB32CB5976_zps

Kl 15: Vi er på tur. Jentene sjekker vannstanden i elva:

6F162B2A-D4E3-4DEC-A844-A3933E667C8D_zps

Kl 16: Vi er fortsatt på tur. Jeg er bevæpna med det nystekte godterier, og knertisen er lessa ned med kløv, sånn at hun kan gå løs på flate områder og fortsatt få løpt fra seg. Dritsøt og begeistra!

8C4F6FC8-D8AA-4B07-869F-D6EC7226B194_zps

Kl 17: Vi har akkurat kommet hjem, og jeg prøver meg noe bakstverk for å bli kvitt stanken fra hundegodisprosjektet tidligere. Dessverre har jeg omtrent ikke ingredienser, men nøden lære naken kvinne å vinne, så dette er ca 50/50 mel og sukker, to poser gjær og vann. Klæsja sammen med enda mer sukker og med smør og kanel. Smakte utsøkt, ga god lukt og et deilig pelsbelegg på tenna:

12761a74350cf336aa41b1adf7a8d24b_zps7be6

Kl 18 glemte jeg. Holder en knapp på Bones.

Kl 19: Jeg planlegger litt nye armbånd:

23FCEADA-2BCF-4A67-8B05-56CCF51D0F23_zps

Kl 20: Imouto og jeg koser:

766850C4-3550-472A-9331-8950796689E6_zps

Kl 21: Jeg lager middag, vi deler på alt i Sirkus Samurai:

80BA4F03-D289-4CDF-A864-295E174355EB_zps

Kl 22: Vi driver og skal avslutte for kvelden, og Aiko prøver å gjøre seg usynlig for å slippe å gå ut og tisse:

C3C5153A-946C-467E-B57F-725B31393A0F_zps

  • Like 13
Skrevet

Ja, bortsett fra at jeg ikke akkurat INSISTERER på å få litt vom, da. :aww:

Vil de heller ha humanoid-food eller er det matvegring? :P

Skrevet

Åh herlig fridag da. Og jeg flirer meg ihjel av utbrytinga til Knertemonsteret :lol: Kasko hilser og sier at gjerder er djevelens verk, og er til for å forseres. :aww:

  • Like 1
Skrevet

Go'jentene det :wub: Aiko minner meg bare så om Kiri til tider!

Og så kom jeg plutselig på en ting. Du er sikker på at den der frøkna graver seg igjennom hver gang? Tante Kiri klatrer jo 1,80m gjerde så lett som bare det (på 2 m gidder hun ikke å prøve lenger) :innocent:

  • Like 1
Skrevet

Sirkuset <3

Kuma hilser til røyteguri og sier at han er akkurat like ille. Heldigvis for mamsen har han fått time hos groomern på fredagen, så kan de få slite med håret.

  • Like 1
Skrevet

Vil de heller ha humanoid-food eller er det matvegring? :P

De liker godt pizzaskorpene mine, og får selvsagt alt avskjed fra laks og kylling, men nå om dagen må jeg innrømme at jeg er skikkelig fornøyd med spisinga, spesielt på hun lille litt aktive. :)

Blir mer og mer forelska i jentene dine jeg :wub: Får bare lyst til å begrave meg i pelsen og koooooose :heart:

Jeg forstår begeistringa, men akkurat i disse dager vil jeg ikke akkurat anbefale sånn dypping av fjes, for da kommer du opp igjen med "skjegg" i hele trynet. :D Phøy!

Åh herlig fridag da. Og jeg flirer meg ihjel av utbrytinga til Knertemonsteret :lol: Kasko hilser og sier at gjerder er djevelens verk, og er til for å forseres. :aww:

Jeg er bare så glad hun ikke hopper over...

Go'jentene det :wub: Aiko minner meg bare så om Kiri til tider!

Og så kom jeg plutselig på en ting. Du er sikker på at den der frøkna graver seg igjennom hver gang? Tante Kiri klatrer jo 1,80m gjerde så lett som bare det (på 2 m gidder hun ikke å prøve lenger) :innocent:

Jupp, hun graver. Hun er nemlig ganske avslørende kjempemøkkete på høyresiden hver gang, og jeg kan se tydelige (nå som jeg har vett på å leite) steder hvor hun har klemt seg ut. Jeg krysser fingra for at hun aldri innser hvor lett hun kunne kommet seg over, for med den krafta og balansen trenger hun ikke egentlig særlig tilløp engang for å komme seg over. Det blir løpestreng...
  • Like 2
Skrevet

Så det er ikke bare jeg som bare skal se eeeen til :lol:

De hundene der eeer så fine, (garantert et dumt spørsmål) men hvordan ser man forskjell på så like hunder? :icon_redface:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Så det er ikke bare jeg som bare skal se eeeen til :lol:De hundene der eeer så fine, (garantert et dumt spørsmål) men hvordan ser man forskjell på så like hunder? :icon_redface:

Det er jo som med alle andre raser, for oss som lever med shibaer er det jo helt umulig å IKKE se forskjell. :) Det er for meg helt umulig å skille på ensfarga hunder fra raser jeg ikke kjenner, som flat, japansk spisshund og groenendal, mens ensfarga hunder som kelpier er lette å se forskjell på, fordi der kjenner jeg så mange individer.

Shibaer har forskjellig størrelse (bare se på bildet av mine to ute på tur på jordet, hvor mye større Aiko med halsbånd er ift Imouto med kløv. Der skiller det tre kg og sikkert 5 cm i høyden), forskjellig ørestilling, forskjellig farge, forskjellig uttrykk, ulik maske (noen er hvitere enn andre, noen har mørkt neseparti osv), ikke minst svært ulike haler. Jeg pleier å vise folk som kommer til meg forskjellene på mine to, og etter det er det aldri noen tvil. Men de oppfører seg veldig ulikt også, da. :)

Skrevet

Det er jo som med alle andre raser, for oss som lever med shibaer er det jo helt umulig å IKKE se forskjell. :) Det er for meg helt umulig å skille på ensfarga hunder fra raser jeg ikke kjenner, som flat, japansk spisshund og groenendal, mens ensfarga hunder som kelpier er lette å se forskjell på, fordi der kjenner jeg så mange individer.

Shibaer har forskjellig størrelse (bare se på bildet av mine to ute på tur på jordet, hvor mye større Aiko med halsbånd er ift Imouto med kløv. Der skiller det tre kg og sikkert 5 cm i høyden), forskjellig ørestilling, forskjellig farge, forskjellig uttrykk, ulik maske (noen er hvitere enn andre, noen har mørkt neseparti osv), ikke minst svært ulike haler. Jeg pleier å vise folk som kommer til meg forskjellene på mine to, og etter det er det aldri noen tvil. Men de oppfører seg veldig ulikt også, da. :)

:lol: Derfor jeg sa dumt spml, hehe. Jeg kommer jo fra "hesteverdenen" hvor avtegn og farge spiller en større rolle. Men jeg syntes det er så mye lettere å se kroppslige forskjeller på en fjording enn en shiba :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...