Gå til innhold
Hundesonen.no

Lavine- hvordan begynne å trene?


AussieAllTheWay
 Share

Recommended Posts

Er det noen her som har erfaring med Lavinehund trening?

Jeg har trent litt før, for noen år siden, men glemsk som jeg er husker jeg ikke hvordan vi begynte.

Har nå en valp på 10 mnd som jeg har lyst til å begynne å trene med. Noe må man bruke de enorme mengdene snø til ;)

Nærmeste "lag" er 2 timers kjøring unna, og vi er flere som har lyst til å prøve, men må si all den kjøringen ikke frister slik i starten.

Jeg tenker som så at vi først begynner å gjemme fig rett under snøen, med påvirkning, så dypere og dypere så hunden må grave mer og mer, så kommer søket til slutt når interessen for figuranten i graven er stor.

Er jeg på rett vei? Noe annet som er viktig å tenke på?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den eneste instruktøren i det laget er vel rimelig gammel og ikke så aktiv lenger. Og det laget som jeg føler tilhørighet til (der jeg kjenner noen) har egentlig ikke vår kommune som område...

Ikke tror jeg vi er mange nok til å få istand ett kurs heller..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg vil tro at det vil være som med alle andre hundesporter. 100 måter å gjøre ting på, så hva som er rett kan da diskuteres.

Vi skal bare ha dette som en aktivisering til snøen forsvinner.

Hvis ingen har tips, så skal vi nok klare å grave oss ned i tide uansett :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Første jeg hadde begynnt med hadde vært helt simpelt:

Få hunden til å føle seg trygg på å gå inn i en trang hule og leke/få godbiter der liggende omtrent oppå figurant.

Steg to (og kan bruke samme hul) lær hunden å "bryte" seg inn. Første gangene dritt enkelt også lager du inngangen vanskeligere og vanskeligere så den må bruke tid på å grave/presse seg inn (blir rett og slett en markeringstrening, det kan også ta flere minutter før man får fram figuranten og hunden er da ofte "aktiv" i arbeidet)

Så finner du ett område du kan lage flere huler og kan gjøre dette gang på gang og den må faktisk søke opp hvilken huler som er bare er stengt og hvilken det evt ligger en person i.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Leke med figurant

2. Leke med figurant inni hule

3. Legge på litt og litt snø sånn at hunden må grave seg inn

4. Øke vanskelighetsgraden gjennom søk, snymengde, dybde og liggetid

Det viktigste er å få en god graveatferd siden det er "meldingen".

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Vært på lavine trening ei helg nå og det var kjempe morsomt. Det første som skjedde var at figuranten lekte med hunden min også forsvant fig. i en snøhule. Hunden min etter og i lek. Hunden min hadde ikke noe sperre. Der etter begynte vi å legge på litt snø og gravingen hennes startet tvert. Siste gang kom vi opp på scoter hadde gjemt noen fig. I 3 forskjellige snø huler opp i forskjellige snø skavler. Hunden min tok seg en runde på en åpen slette også fikk nesen hennes ferten av fig. Hun fant en hule om gangen og begyn. Gravingen.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, kattejaging er nok ekstremt krevende. Men jeg var impornert over Grisha Stewart som fikk en jack russel til å ikke jage ekorn ved bruk av BAT (behaviour adjustment training, egentlig et litt teit navn på en metode siden mye trening er nettopp for å justere adferd, men det er nå det det heter). 
    • Han har helt rett! Når de er over 10 får de lov å gjøre som de vil! (I min bok)
    • Det er vanskelig å akseptere at de begynner å bli gamle. Det er mye mer vi kan gjøre for hundene nå enn de gjorde før i tiden, selv om jeg også synes det er urimelig å holde dem i live "så lenge som mulig" for egen del. Men så lenge vi faktisk kan lette livene deres i alderdommen så gjør vi jo helst det. Jeg antar at hun er fulgt opp og sjekket hos dyrlege siden hun går på rimadyl. Jeg er usikker på om det kan (eller bør) kombineres med librela eller andre smertestillende mot forkalkninger, så sjekk det. De siste årene hadde jeg månedlig fysioterapi for hundene, og kan anbefale det. En hundefysio kom hjem til oss og masserte og behandlet stivheter i kroppen, og hundene var betydelig bedre av det. 13 år er en anstendig alder, og jeg tenker nok at uansett alder så er det nok dessverre på tide å innstille seg på at hun ikke kommer til å leve evig.  
    • Hei. Registrerte meg nettopp. Har alltid hatt mine egne meninger om hundehold. Nå begynner min kjære Lady (13 år gammel Border Collie) å tydelig vise tegn på at hu er gammel. Hu har alltid hatt fri tilgang til tørrfor (og vann seff) - ok hu er litt feit - men å begynne å måle opp ting nå? nei. Hu skal ha fri tilgang som alltid. Prøver så godt jeg kan å ordne slik at hu skal ha det bra - vi sitter en plass i naturen - jeg får hu til å ligge / bli - også hiver jeg diverse godbiter (markies) ut over et område som hu går og snuser og leter opp. Hu har gått på "Rimadyl" i et par år (ettersom jeg har forstått så skal dette hjelpe på forkalkninger i ryggsøylen + at de skal være mildt smertestillende (?) I gamle dager var hu en atlet. Endeløs energi. Nå når jeg skal prøve å gå en tur så "stopper hu meg" - hu går foran - og ser på meg, ser tilbake - hvis jeg snur meg så springer hu rett hjem - tydelig at hu vil bare hjem og ligge uttafor døra (bor på gård) så jeg sitter der og liksom bare bekymrer meg. I know - gammel hund. Men jeg vil at hu skal ha det bra - så lenge som overhodet mulig - Jeg jobber ikke - det er bare meg og hu. Jeg synger alltid en sang om morgenene - "God morgen, god morgen lille golli klump - osv" (I know pretty cringe) hu digger det - kos og hale som går. Hu har vært min love - ikke bare for de siste årene - alltid. Orker ikke tanken på at hu skal dø. Fokk det. Det virker som hu har det greit om natta - men noen ganger er det slikking / pesing - som om hu stresser med noe eller har det vondt (og det er vondt å høre på). Noen netter er det helt stille. Ok. I know. Hvis hu lider så skal hu selvfølgelig få slippe, men vi tar ikke livet av våre gamle bare fordi de plutselig må i rullestol eller blir demente. Hu var med på en hel runde disc golf i dag - men måtte hjelpe hu opp fra et dillete område (hu satte seg fast, klarte ikke å komme seg opp) - egentlig så fatter jeg ikke helt hvorfor i helsiken jeg lager denne posten. Er som regel uenig med de fleste. Men hvis noen har noen ideer / gode forslag så hallelujah.
    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...