Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen her som har erfaring med Lavinehund trening?

Jeg har trent litt før, for noen år siden, men glemsk som jeg er husker jeg ikke hvordan vi begynte.

Har nå en valp på 10 mnd som jeg har lyst til å begynne å trene med. Noe må man bruke de enorme mengdene snø til ;)

Nærmeste "lag" er 2 timers kjøring unna, og vi er flere som har lyst til å prøve, men må si all den kjøringen ikke frister slik i starten.

Jeg tenker som så at vi først begynner å gjemme fig rett under snøen, med påvirkning, så dypere og dypere så hunden må grave mer og mer, så kommer søket til slutt når interessen for figuranten i graven er stor.

Er jeg på rett vei? Noe annet som er viktig å tenke på?

Guest Belgerpia
Skrevet

Det smarteste er vel å spørre om en av instruktørene i laget har lyst til å ha ett kurs for dere? Da får dere innføring og kan trene litt på egen hånd.

Skrevet

Den eneste instruktøren i det laget er vel rimelig gammel og ikke så aktiv lenger. Og det laget som jeg føler tilhørighet til (der jeg kjenner noen) har egentlig ikke vår kommune som område...

Ikke tror jeg vi er mange nok til å få istand ett kurs heller..

Skrevet

jeg vil tro at det vil være som med alle andre hundesporter. 100 måter å gjøre ting på, så hva som er rett kan da diskuteres.

Vi skal bare ha dette som en aktivisering til snøen forsvinner.

Hvis ingen har tips, så skal vi nok klare å grave oss ned i tide uansett :D

Skrevet

Første jeg hadde begynnt med hadde vært helt simpelt:

Få hunden til å føle seg trygg på å gå inn i en trang hule og leke/få godbiter der liggende omtrent oppå figurant.

Steg to (og kan bruke samme hul) lær hunden å "bryte" seg inn. Første gangene dritt enkelt også lager du inngangen vanskeligere og vanskeligere så den må bruke tid på å grave/presse seg inn (blir rett og slett en markeringstrening, det kan også ta flere minutter før man får fram figuranten og hunden er da ofte "aktiv" i arbeidet)

Så finner du ett område du kan lage flere huler og kan gjøre dette gang på gang og den må faktisk søke opp hvilken huler som er bare er stengt og hvilken det evt ligger en person i.

Skrevet

1. Leke med figurant

2. Leke med figurant inni hule

3. Legge på litt og litt snø sånn at hunden må grave seg inn

4. Øke vanskelighetsgraden gjennom søk, snymengde, dybde og liggetid

Det viktigste er å få en god graveatferd siden det er "meldingen".

  • Like 2
  • 2 weeks later...
Skrevet

Vært på lavine trening ei helg nå og det var kjempe morsomt. Det første som skjedde var at figuranten lekte med hunden min også forsvant fig. i en snøhule. Hunden min etter og i lek. Hunden min hadde ikke noe sperre. Der etter begynte vi å legge på litt snø og gravingen hennes startet tvert. Siste gang kom vi opp på scoter hadde gjemt noen fig. I 3 forskjellige snø huler opp i forskjellige snø skavler. Hunden min tok seg en runde på en åpen slette også fikk nesen hennes ferten av fig. Hun fant en hule om gangen og begyn. Gravingen.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...