Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har lest/tips til en skikkelig festlig bok? Morsom og underholdende,gjerne litt absurd :)

Favoritter er Douglas Adams Hitchhikers Guide... serie og feks Erlend Loes L og Doppler. Noe i den retningen?

Skrevet

Alt av Terry Pratchett.

Dresden files serien av Jim Butcher

Alle andre bøker av Douglas Adams, han har blandt anna to krim (Dirk Gentlys holistic detective). Og Starship Titanic, men han har andre meir alvorlige og, alle fyllt av herlig humor.

Arto Paasiliina (spelling..) sine bøker, har ikkje lest dei sjølve, men skal vere absurde og morosame.

Skrevet

Alt av Arto Paasilinna :)

Jeg liker spesielt "Hengte revers skog" og "Kollektivt selvmord". Har flere på hylla som jeg ikke har fått lest enda, gleder meg. Sitter alltid å ler og er litt sjokket når jeg leser bøkene hans :)

Skrevet

Stemmer for Arto ja! Genial forfatter. Kollektiv Selvmord er høy latterfaktor på.

Ellers er "De gales hus" bra.

Madonnagåten.

Sitt ned og hold kjeft (lydbok, må høres!!!)

Skrevet

Kollektivt selvmord er bestilt. Takk :) Alt av Knut Nærum står i hylla her,mine foreldre var lærerne hans da han gikk på Dahlske i Grimstad så bøkene kommer i posten fra dem så fort de er ute :D

  • Like 1
Skrevet

Alt av Nick Hornby. Han er Storbritannias svar på Erlend Loe. "A Long Way Down" og "How to be Good" er mine favoritter.

Discworld-serien til Terry Pratchett ser jeg også er nevnt. Humor-fantasy med masse satire både på fantasy-sjangeren og på vårt samfunn i dag. Hysterisk morsomt! Bøkene trenger ikke å leses i rekkefølge da hver bok er en selvstendig historie.

Skrevet

Nick Hornby ja! Liker også Mark Haddon (the curious incident of the dog in the nighttime er jo hans mest kjente antageligvis, men han har mange artige bøker).

Neil Gaiman har også endel fantastisk artige bøker, american gods etc, mye artig.

  • Like 1
Skrevet

Nick Hornby ja! Liker også Mark Haddon (the curious incident of the dog in the nighttime er jo hans mest kjente antageligvis, men han har mange artige bøker).

 

Neil Gaiman har også endel fantastisk artige bøker, american gods etc, mye artig.

Neil Gaiman er fantastisk! Fine mannen. Ikkje like "sprudlande" morosam som dei øvrige, men mykje sær, mørk, hysterisk humor. Og så har han skrive bøker i lag med Pratchett, heldiggrisen. Kjem snart med ny bok! :hyper:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...