Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund nummer to


Gjest
 Share

Recommended Posts

Kooiker utgår nok. Ikke har de et utseende som er helt min greie heller :)

På listen nå står:

Sheltie

DSG
Heeler

Dvergschnauzer

Papillon

Collie

Så da har jeg litt å snuse rundt på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 129
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Å sammenligne sheltie med golden synes jeg er ganske urettferdig, for begge rasene.

Men om du vil ha en hund som du muligens kan satse med innenfor LP, så er det vel ikke noe poeng å kjøpe enda rase som er lik whippet når det gjelder trening? Da kunne du like gjerne kjøpt enda en whi

@ingvildoline - fra naturens side er relativt førerorientert Jepp på begge hårvariantene! - er liten til medium i størrelse Nei på begge - ikke bjeffer/varsler mye Bare vær konsekvent, så er de

Posted Images

Jeg tenkte sheltie da jeg leste listen din, med unntak av bjeffing da.

Tenkte egentlig også at DSG/DS ikke vil passe, men om du syns de passer så kan du kikke på DP også :)

Det er hovedsakelig pga LP jeg sier det. Selv om de kanskje er mer treningsvillige enn en whippet, så er det noe helt annet å drive den type repetativ trening med en rottehund kontra en gjeter/retriever. Meesha virker fra før ganske lettlært og treningsvillig (eller blander jeg med en annen whippet?), så velger du DSG/DS/DP tror jeg du kan risikere å bli skuffet. De er ikke ubrukelige altså, det er fine, ivrige hunder som er glad i å trene. Mange gjør det også bra i sporten, men som trener har man da gjerne litt flere utfordringer enn om man hadde trent en gjeter/retriever - dette må du være forberedt på. Altså om du vil ha enda en rase som kanskje ikke kommer til å hevde seg innenfor LP. Det er en grunn til at et bestemt utvalg raser hevder seg innenfor en sport. :)

EDIT: Herregud, nå ble jeg flau.. Ser at jeg allerede har skrevet det har skriver nå tidligere i tråden. Hadde helt glemt at jeg hadde deltatt i den :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 7 months later...

Hurra for å dra opp gamle tråder :P

Listen jeg har nå ser sånn ut:

Sheltie

Collie (korthåret)

Collie (langhåret)

Nå er det nesten et år siden jeg opprettet tråden og det er disse rasene jeg alltid kommer tilbake til. For å lære mer om rasene har jeg nå avtalt noen besøk hos oppdrettere og eiere av sheltie, men jeg har enda til gode å faktisk møte en langhåret collie. Korthåret collie har krøpet langt inn i hjertet mitt, men her har jeg bare møtt to stykker hvorav den ene var vanvittig reservert og hverken brydde seg om meg eller godbiter, og den andre bare elsket verden og jeg elsket den :wub:

Startinnlegget gjelder forøvrig fremdeles, ønskene er de samme. Det eneste er at jeg virkelig vil ha en hund som enkelt kan gå løs uten langline, uten at jeg trenger å bekymre meg for at den skal ta seg en runde på egen hånd (ikke stikke av... men bare sjekke ut verden liksom). Det har jeg skjønt nå etter halvannet år med whippet :icon_redface: Samt at jeg gjerne vil ha hund hvor jeg faktisk får noe gratis. Derfor utgår nå spisshunder og schnauzere. Papillon er kanskje fremdeles med i gamet, men for den potensielle papillonen sin del vil jeg ikke ta noen papillonvalp inn i et liv med Meesha.

Collie-folk: er det noen som kan fortelle mer om collien (både korthår og langhår)? Hvordan den faktisk svarer til kriteriene i startinnlegget? @Lill vet jeg har collie, @Tetris?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet ikke om oppdrettere i Bergen, men han jeg skal ha hund fra kommer på nkk bergen i april, så da kan du jo være med å hilse på :) Ellers er det lapphundoppdrett i Haugesund :) Ellers er @Aslan supergod på lapphund, kanskje hun vet om noen nærme? :D

venninnen min hentet nettopp lapphund fra en oppdretter i Bergen, det var første kullet hennes men hun samarbeidet med en større oppdretter et annet sted. Haha, det var informativt. Uansett, de fant henne på lista på lapphundklubbens side, så det går det jo an å finne ut av.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

venninnen min hentet nettopp lapphund fra en oppdretter i Bergen, det var første kullet hennes men hun samarbeidet med en større oppdretter et annet sted. Haha, det var informativt. Uansett, de fant henne på lista på lapphundklubbens side, så det går det jo an å finne ut av.

Da hentet hun fra Henriette som samarbeider med Vintervidda, Enits sin oppdretter. Mora til valpen til venninna di er deleid med Vintervidda :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

@ingvildoline

- fra naturens side er relativt førerorientert

Jepp på begge hårvariantene!

- er liten til medium i størrelse

Nei på begge :P

- ikke bjeffer/varsler mye

Bare vær konsekvent, så er det ikke et problem.

- har en pels som krever lite pelsstell; intet til gjennombørsting et par-tre ganger i uka

Noen langhår krever mer, det spørs hvor mye DU vil legge i det, korthåren krever nada.

- er sosial, men ikke nødvendigvis "elsker alt med puls"

Vel. Du kan sikkert trene det bort, eller få en valp som ikke er såå sosial, men mine elsker alt med puls, og alt som kaaanskje kan ha en puls :P

- er stødig i hodet og ikke har nerver

Ja. MEN vær nøye ved utvelgelse. Ikke ta første du finner fordi det er nært Bergen, please :P

- har god av-knapp

Ja på begge.

- kan gå løs (om så med langline "just in case")

Ja på begge.

- ikke nødvendigvis trenger klær i kaldt vær, men det er uproblematisk om den må kles på

Jeg bruker aldri noe på langhåren, sjeldent på korthåren. Bruker bare dekken på Kortisene når de er valper som regel.

Jeg vil bruke hunden til:

- turer i skog og mark, men også gatelangs i byen

- LP

- utstilling

Jepp til alle.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg gikk jo fra whippet til sheltie, og har ikke angret en dag. Jeg hadde mange av de samme kriteriene som deg, det viktigste var å ha en hund som kunne gå løs mest mulig, ikke jaktinstinkt som whippeten, mer pels og at jeg ville ha mer gratis på treningsfronten. Alt det har jeg fått, og jeg merker nå hvor mye bedre en sheltie passer meg.

Herlige hunder med mye futt og potensial og selv om de er små så henger de lett med på det jeg vil drive med hvertfall :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei hva skal jeg si, jeg er storfornøyd med Tetris. Han er en enkel sjel, med litt futt i :P

Jeg må jo signere innlegget til Lill over her i forhold til punktene dine.

Ellers trener jeg jo aktivt med NRH og det ser ut til å fungere veldig bra og vi storkoser oss :)

Kommer gjerne med mer om du har konkrete spørsmål eller noe annet du vil vite (litt sliten etter helgen så lite som kom av seg selv :P )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da hentet hun fra Henriette som samarbeider med Vintervidda, Enits sin oppdretter. Mora til valpen til venninna di er deleid med Vintervidda :)

Ja, jeg visste jo hun het Henriette faktisk. Jeg har sneket på valpebilder på profilen hennes på facebook.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hiver meg på de andre her jeg.

Jeg er veldig fornøyd med min korthåret collie. Enkel fyr, men mye mer guts i han enn jeg forventet. Det kan sikkert ha noe med at mange sa til meg at collie, de var ikke brukandes til noe, nervøse gulvredde som de er. Kjøp ny aussie i stede fikk jeg høre..

Det eneste jeg ikke er fornøyd med med min, er lyd. Han har mye han skulle ha sagt, og bjeffer lett om han blir gira, og på andre hunder. Det eneste som funker er å kjefte på ham (har prøvd mye rart) og å være dønn konsekvent. Han trenger grensa, og han trenger å blir fortalt hvor den går. Jeg tror mye av det er alder, han er 13 mnd og pubertal. Han var veldig stille og rolig før puberteten kom.

Korthåret Collie er en veldig allsidig rase, vennlig og enkel å ha med å gjøre. Jeg synes rasen virker veldig undervurdert på alle måter! Dette er en virkelig allsidig hunderase!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svarene! @SiriEveline Jeg vet ikke om jeg har noen veldig konkrete spørsmål, egentlig? Det mest konkrete står vel i startinnlegget :teehe:

Etter å ha hatt whippet en stund nå merker jeg flere ting som ikke helt "passer meg". For eksempel at når Meesha bestemmer seg for at han vil eller ikke vil noe, så blir det sånn med mindre jeg snakker med såpass store bokstaver at det ikke er noe gøy. Og det er MYE jakt i han, litt for mye selvstendighet og "tøffhet". Samtidig er han herlig "happy-go-lucky", kosete og elsker kroppskontakt, og hver eneste nye situasjon er "a go" – dersom noe er skummelt sjekker han det heller ut enn å bli redd, og han går på. Jeg har hørt mye ymse om nerver på collie, og litt på sheltie, men dere som har rasene mener at det er safe så lenge man velger de riktige linjene? Er det en ting jeg ikke gidder, så er det nerver og redsler :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tetris er ihvertfall ingen pingle, veldig nysgjerrig og rett på sak.

Selvfølgelig lurt å være obs på linjer for det finnes dessverre nerver der ute. Jeg har stor tro på at Lill (@Affinity ) kan hjelpe å guide på både kort- og langhåret.

Det er futt i ham men jeg har merket tydelig nå som han begynner å vokse opp (15mnd) at han begynner å få mer ro over seg. Men det er bare å dra fram kampleka så er han igang.

På T har jeg måttet være kreativ i treninga for å finne måter å lære han det jeg ønsker. Altså han er ingen BC, men han tar ting kjapt og fint når jeg bruker rette knappene :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ønsker meg en hund som:

- fra naturens side er relativt førerorientert - Jepp

- er liten til medium i størrelse - Jepp

- ikke bjeffer/varsler mye - Njaa.. sheltien har vel rykte på seg for å ha relativt lav terskel for å bjeffe, men mye avhenger av trening. Min var aldri slitsom på det området.

- har en pels som krever lite pelsstell; intet til gjennombørsting et par-tre ganger i uka - Kanskje :P Kommer annpå pelskvaliteten.

- er sosial, men ikke nødvendigvis "elsker alt med puls" - Jepp, det er sånn de skal være hvertfall. Desverre endel som ikke er sosiale, men det kan ikke sies om de jeg har møtt fra amerikanske linjer hvertfall, eller generelt hundene til "min" oppdretter :ahappy:

- er stødig i hodet og ikke har nerver - Samme som ovenfor

- har god av-knapp - Ja! Full fart ute, kosegris inne.

- kan gå løs (om så med langline "just in case") - Ja.

- ikke nødvendigvis trenger klær i kaldt vær, men det er uproblematisk om den må kles på - Trenger som regel ikke noe, men dersom det er veldig kaldt kan det nok være greit å kle på en liten valp som enda har tynn pels f.eks.

Jeg vil bruke hunden til:

- turer i skog og mark, men også gatelangs i byen

- LP

- utstilling

Alt her passer sheltien til :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Yoshi er heller ingen pingle. Han lærer veldig fort, og er rå enkel å trene. De tinga Jatzy brukte eviglang tid på å lære, lærer Yoshi på to økter. Klikkertrening er det som funker best på ham, ifht innlæring. 

Glad du kom på banen med det, for Yoshi virker mye enklere å klikkertrene enn T, selvom han selvfølgelig er en enkel hund i forhold til å lære hverdagslydighet men savner ofte litt mer enkelhet :P

Men det er jo bare positive variasjoner

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Glad du kom på banen med det, for Yoshi virker mye enklere å klikkertrene enn T, selvom han selvfølgelig er en enkel hund i forhold til å lære hverdagslydighet men savner ofte litt mer enkelhet :P

Men det er jo bare positive variasjoner

Ja det er jo individuelle forskjeller på alle :) Jeg kan jo bare sammenlikne med Jatzy, og hun er ikke samme rase engang. Hun er på en måte mer seig, mer 'whats in it for me' type.. Yoshi er mer 'med' , han bare 'er med' han, fordi han synes det er morro. Om dere skjønner ;). Jeg er utrolig ovrrasket over hvor fort han har tatt ting! Men til gjengjeld har han ikke så mye ro når han trener, i den forstand at øvelser som bli osv, sliter han veldig med. Men så er han 13 mnd da, en kan jo ikke forvente alt, det kommer seg nok ;) Men alt annet, det tar han super kjapt! Det gjør han til en utrolig morsom hund å klikkertrene. Jeg har virkelig trua på at han kan bli bra på konkurranse banen!

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde ikke rørt sheltie om golden retriever var et alternativ. Sheltie er veike, krevende bikkjer sammenliknet med en gjennomsnittlig golden. (Med mye mer støy).

Krevende? På hvilken måte da tenker du? De sheltiene jeg kjenner er i alle fall mye mindre krevende enn de golden'ene jeg kjenner, hvis man tenker på aktivitetsbehov, unghundtid osv.

Altså, du står jo mellom veldig fine raser da @ingvildoline :D Jeg har sheltie og digger rasen, men jeg er også supermegaglad i korthåret collie. Langhåret collie har jeg vært minimalt i kontakt med, så der skal jeg ikke uttale meg. Mitt inntrykk av sheltie og kortis (har to kortiser i nær familie, passet de og bodd med de, så uttaler meg på bakgrunn av de to - ikke hele rasen.

Sheltien min, og de andre sheltiene jeg kjenner, er veldig lettlærte. De er myke, førerorienterte og elsker å jobbe (min åtteåring biter meg fremdeles i fingrene i iver over å få dralekebelønning). De er sosiale, men ikke sånn at de overfaller folk - jeg kan ha min løs over alt, hun vil aldri stikke bort til mennesker, men hilser gjerne når hun blir oppsøkt. Zima er litt forsiktig overfor folk hun ikke kjenner. Det kan være veikhet eller usikkerhet - men hun liker ikke å bli overfalt, hun liker å få hilse "pent og forsiktig" i sitt tempo - men da elsker hun deg for alltid. Når det gjelder folk hun kjenner finnes hun ikke nervøs eller feig, hun er mer nervesterk på veldig mange ting enn noen andre hunder jeg har hatt. Jeg har tatt tog i tolv timer med henne, da kunne jeg fint bare gi henne beskjed om å ligge (løs) på plassen sin, og hun lå der når jeg kom tilbake - for eksempel. Hun er ikke redd for skudd, torden eller andre ting, og det har heller ikke de andre sheltiene jeg kjenner godt vært.

Zima elsker både lydighet og agility - alt som kan gjøres for godbit eller leke. Hadde jeg giddet å trene mer med henne hadde hun nok blitt god, særlig i agility. I lydighet er hun nøyaktig og ivrig, men faller igjennom på intensitet ift. f.eks. BC'ene. Hun går gjerne ti timer i fjellet, men klatrer ikke på veggene av en uke med bare lufting i hagen heller. Sheltie er generelt en frisk rase, men skal du ha ville jeg sett etter oppdrettere som røntger for HD, og jeg ville vært NØYE med å hilse på foreldre - de skal være sosiale, trygge dyr, selv om de ikke er retrievere i oppførsel nødvendigvis. Det er endel lyd i rasen. Min varsler når noen kommer på døren, men det er lett kontrollerbart. Hun bjeffer også når hun blir veldig ivrig, men er ikke sånn at hun går og gneldrer på alt mulig hele tiden, og det er veldig trenbart. De sheltiene jeg kjenner er noen ordentlige sjarmører, de liker oppmerksomhet. Zima lærte seg raskt at å vri seg rundt på gulvet mens man logrer og søker øyekontakt gir mye oppmerksomhet, så det kan hun fint finne på å gjøre inne på dyrlegekontoret f.eks. Jeg børster henne ca fire ganger i året :P

Kortisene jeg kjenner er litt av samme ulla, men med mindre lyd og kanskje litt flere "særegenheter". De har skikkelig personlighet rett og slett. Morsomme, aktive, lettrente og førerorienterte er/var begge to (den ene er død, kreft). Virkelig potethunder som er enkle å leve med, med morsomme personlighetstrekk (de jeg kjenner prater mye f.eks.). Sheltien min er kanskje hakket mer lettrent enn de, men marginalt - og det kan like gjerne ha noe med at jeg har trent mer med henne å gjøre.

Blir det en av de rasene ville jeg vært nøye på foreldredyr og oppdretter (ha god magefølelse), og med valpen ville jeg trent mye på å ikke bjeffe (sheltie) og på å bygge opp en god lek. Jeg måtte trene opp det med sheltien, mens hos BC'ene har det kommet helt av seg selv på en fjøl.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Signerer innlegget til @. Jeg har per dags dato 6 langhårscollie hjemme, tre av hvert kjønn. Det er en helt utrolig tilpasningsdyktig og medgjørlig rase. De tar det de får av aktivitet og utfordringer og flyr ikke på veggen når de får mindre enn det de pleier. Mtp lyd, varierer dette litt. Mine er ute stort sett hele dagen og det er noe vokt med lyd langs gjerdet, mest fordi jeg ikke har lært dem annet. Mesteparten av tiden er det helt stille. Så godt som ingen lyd inne. Kan gå med alle sammen løse på tur. Aldri slåssing eller knuffing, selv med løpetid.

Det største minuset for min del er røyting 1-2 ganger i året. Utenom dette, er de veldig lettstelte i forhold til pelsmengden. De beste individene har en selvrensende og bortimot flokefri pels. Man skal bare passe på det myke håret bak ørene og mellom beina, da det kan tove seg. Jeg prøver å holde meg til collies som har en litt mer moderat pelsmengde som fungerer som den skal.

Du bor vel i Bergen, men om du er i disse trakter, er det bare å komme innom og hilse. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...