Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Som Kaja er inne på, så fargeavles GD og man kan nesten si at det er tre raser i ett. Så på en flåsete måte blir det å velge grønnis når det er malle jeg skal ha... Det blir ikke aktuelt å bytte fargefamilie.

Gul er den største familien, så de har hatt mer å velge i og velge bort, samt at valpekjøpere virkelig har mulighet til å være kresne. Da kommer endel av seg selv, mens i harlfamilien selges det meste som hakka møkk. Hvorfor anstrenge seg ekstra da, liksom? Det er heldigvis på vei til å snu, men det går saaaakte..

Det finnes flotte, testede harldyr der ute, men de settes ikke sammen slik jeg vil, for oppdretterne har jo sine egne mål og visjoner.. Fysj på dem! :P

  • Like 1
  • Svar 107
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det siste jeg husker at jeg drømte når jeg våkna, var at jeg sto med en sort GD og fortalte en bekjent at Zugo var død. Så jeg har sendt mail til oppdretter om at jeg gjerne vil ha førstevalget på tis

*tørke svette* Sånn, da er flybilletter bestilt, transport mellom oppdretter og flyplass ordnet, jeg må spørre Therese om jeg får låne flybur av henne, og så er det bare å bestemme hvilken valp jeg s

Valpene ble født på tirsdag, det er 6 tisper å velge i og idag fikk jeg se de første bildene av noe annet enn *pølser* To foreløbige favoritter, selv om ingen av de er *perfekt* tegnet etter min smak.

Skrevet

Jeg mener at det er mye bedre å svelge noen kameler enn å være uten hund,kanskje i flere år til ....

Du haste-kjøper ikke hva som helst heller. Tvert i mot,det vil bli gjennomtenkt på alle mulige måter og litt til. Kravene dine er som de bør være,noe annet er jo at de ikke er praktisk gjennomførbare pr.nå. Det er dessverre ikke i din makt å forandre..ennå.

Skrevet

Jeg har veldig respekt for kravene du har til egen rase, og det er ingen tvil om at rasen trenger deg for at avlsarbeidet, og rasen, skal utvikle seg i en sunnere retning.

Men inntil du står der som oppdretter og tiltrekker deg alle de beste valpekjøperne fordi du har testa avlshundene i huet og rævva, og kan vise til resultater på hvor sunne og gode hunder du bruker i oppdrettet ditt (og dermed utkonkurrerer andre oppdrettere som driter i testing :punk: ), så har du dessverre liten innflytelse på avl og helsekrav på GD.

Før du er klar for å fire på noen av kravene dine, vil du kanskje aldri bli noe annet enn "den særingen som alltid takker nei", samma hvor god valpekjøper du anses som. Er dette en av de bedre og tryggere anledningene for å fire på et av kravene dine? Det høres ut sånn for meg, utifra dine beskrivelser av linjer, kombinasjon og status for rasen.

Så jeg syns altså ikke at du har for høye krav, men utifra hva du (og andre som kjenner rasen) sier, tror jeg likevel du må fire på kravene for å komme i førersetet og selv sette standarden! Og det håper jeg du gjør snart, både for din egen del og for rasens del.

  • Like 10
Skrevet

(..)

Så jeg syns altså ikke at du har for høye krav, men utifra hva du (og andre som kjenner rasen) sier, tror jeg likevel du må fire på kravene for å komme i førersetet og selv sette standarden! Og det håper jeg du gjør snart, både for din egen del og for rasens del.

Jepp, for om mange år når tulip har de lengstlevende grandene skal jeg ha en iallefall! :D (Ikke noe press!)

Skrevet

Jepp, for om mange år når tulip har de lengstlevende grandene skal jeg ha en iallefall! :D (Ikke noe press!)

Om Casper lever, må det bli hannhund i såfall, ellers går han tilbake til barndommen :P

Takk for alle innspill, og ikke minst tilliten til at jeg faktisk kan endre noe i rasen! Det virker mange ganger håpløst når man snakker med mer erfarne folk, men dere har jo rett i at man kan bare starte med seg selv og håpe at andre følger etter.

  • Like 5
Skrevet

Takk for alle innspill, og ikke minst tilliten til at jeg faktisk kan endre noe i rasen! Det virker mange ganger håpløst når man snakker med mer erfarne folk, men dere har jo rett i at man kan bare starte med seg selv og håpe at andre følger etter.

Ja, det er nettopp akkurat det. :)

Skrevet

@tulip - Men har dette hjulpet deg noe nærmere svaret?

Mmmmmmmmmmm...

Har bestemt meg for å sove på det, og den første tanken jeg har om det når jeg våkner i morra blir det. Jeg flipper mynten, for å si det sånn :P

  • Like 5
Skrevet

Tenk hvis du har sovet på en brett i lakenet og puta har vært alt for høy (ikke rusa altså), slik at du våkner og er dritsur... :( da blir det jo ingen hund da!

Og ja :lol: det må nok bli hannhund da, med mindre du vil prøve å luke bort godlukt i linjene dine for min skyld (og det vil du vel! :innocent: ).

  • Like 5
Skrevet

Jeg syns heller ikke du har for høye krav. Det er bra og vigtig at det finnes personer i miljøet som stiller krav og opplyser andre i tillegg.

Jeg selv fikk jo litt sjokk når jeg så denne videoen for et år eller to siden som handler om hjerteproblemethttp://www.youtube.com/watch?v=UNkTqr8n3FA

Pga av den videoen fikk jeg et inntrykk at de var veldig seriøse GD oppdrettere, men de har nok kun gule. Jeg kom til å tenke på at du kunne jo kontaktet vedkommende og spurt om det er noen harlekin/svart oppdrettere hun kan anbefale da det virker som hun er aktiv i miljøet og har kritisert mange at de ikke har krav som drevet opplysningsarbeid, kontaktinfo her: http://yellow-fellow.eu/Impressum.html

Dessverre er siden på tysk, men de fleste tyskere snakker engelsk i dag. Viss du trenger hjelp å formidle noe på tysk gir du meg bare et ord. Vet jo ikke om dette er et alternativ for deg, men bare en idè.

Når det gjelder Danmark fikk jeg et godt inntrykk av et par som driver et oppdrett som heter Sletmose, men jeg har ikke inngående kjennskaper. Du kjenner trolig miljøet sikkert også i DK bedre enn meg. Vet heller ikke om det er den typen Grander som de har som du liker, de har den mer tunge typen, personlig liker jeg de litt mer lette, men det er jo smak og behag. Ser at HD resultater iallefall er publisert på hundene deres, dermed regner jeg med at det er standard at de tester for det, f.eks: http://www.sletmose.dk/#!elite/c1u65

Jeg har ikke lest samtlige kommentarer, men har inntrykk at du har ventet flere år, da forstår jeg godt at du vurderer å sluke noen kameler for visst det ikke finns det du ønsker deg er jo alternativet å forbli hundeløs, og det er jo kjedelig. Da får du heller prøve, tenker jeg. Og er du heldig kan du jo heller bidra til at det i fremtiden bliver et oppdrett som er et forbilde for andre.

Uansett, lykke til! Og for resten, leit å høre om Zugo, kondolanser herfra.

Skrevet

Det siste jeg husker at jeg drømte når jeg våkna, var at jeg sto med en sort GD og fortalte en bekjent at Zugo var død. Så jeg har sendt mail til oppdretter om at jeg gjerne vil ha førstevalget på tispe, og ha en mulighet på hannhund om det absolutt ikke er en tispevalp for meg i kullet.

  • Like 33
  • 3 weeks later...
Skrevet

Valpene ble født på tirsdag, det er 6 tisper å velge i og idag fikk jeg se de første bildene av noe annet enn *pølser* To foreløbige favoritter, selv om ingen av de er *perfekt* tegnet etter min smak.

Det blir noen spennende uker framover :D

  • Like 17
Skrevet

Valpene ble født på tirsdag, det er 6 tisper å velge i og idag fikk jeg se de første bildene av noe annet enn *pølser* To foreløbige favoritter, selv om ingen av de er *perfekt* tegnet etter min smak.

Det blir noen spennende uker framover :D

6 tisper å velge i! Da var det jo meant to be! :D Bilder??

Skrevet

Navn da? :D Må jo snakke om det også, hehe!

Valpen skal hete Biiga. Det betyr mye forskjellig, avhengig av kontekst, men enkelt forklart så er det en jente som ikke er redd for å ta i et tak ;)

6 tisper å velge i! Da var det jo meant to be! :D Bilder??

Ingen bilder før jeg har valgt valpen, du får smøre deg med tålmodighet.

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...