Gå til innhold
Hundesonen.no

Halvtårskontroll


Gjest
 Share

Recommended Posts

Hva sjekker man på halvtårskontroll med hund/valp?

jeg aner ikke, jeg ser ikke poenget :P en på jobben skulle på unghundkontroll, ingen vaksiner, ingenting, bare en sjekk av valpen, men det står ikke hva de skal da. og etter timen hadde bare veterinæren gått over og sagt at hunden var i fin form og han betalte..

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aha! Jeg trodde det var både vanlig og viktig, jeg :P Det skal dog nevnes at jeg er en nervøs førstegangs hundeeier, men hunden virker nå frisk og hel for meg :P Det viktigste ved det er kanskje at man får sett at det står rett til med tennene? Men det kan jeg kanskje like greit få en mer hundekyndig kjenning til å sjekke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Var innom med en venninnes unghund på 7mnd for halvårs-/unghundskontroll da hun ikke kunne selv. De sjekket tenner og ledd spesielt, øyne, øre, muskler, hold, labber/poter, bevegelighet, testikler/kjønnsorgan samt at vi måtte gå, jogge og løpe litt i gangen, ergo bare en litt grundigere fysisk sjekk enn årssjekken :)

Det er sikkert ikke nødvendig, men vi kommer også til å gjennomføre en liten sjekk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Det er vel kanskje det veterinærene satser på. At folk skal tro det er vanlig og viktig. Jeg har aldri dratt på det, men har fått innkalling. Jeg ser ingen grunn til å dra til veterinær med en helt frisk hund. Du skal jo uansett inn til veterinær for vaksine når den blir ett år, og var der bare tre mnd tidligere for vaksine.

Å sjekke baller og tenner kan man gjøre selv, og er det noe som ikke virker rett er det jo bare å bestille en veterinærtime da, alle trenger jo ikke å kalles inn forde. Når det er misstanke om noe galt. Nei, generell halvtårskontroll tror jeg bare er for at veterinærene skal tjene penger på noe helt unødvendig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er først nå nylig jeg i det hele tatt har hørt om halvtårskontroll. Synes også det høres ut som et forsøk på å tjene raske penger fra veterinærenes side.

Vi ble kalt inn til det med Fanta også, husker jeg. Det var i 2010, så her har de holdt på med det en stund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Iom at dette er min første valp og første gang med rasen så kommer iallefall vi til å ta turen innom til kontroll straks, bare for å være på den sikre siden, koster ikke stort mtp at man kan oppdage evt problemer tidlig. Veldig greit om man er litt hønemor i tillegg :innocent:

Det er et sjekkskjema for unghundkontroll i helseboka iallefall. Vi har dog ikke fått innkalling :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fikk også beskjed om at jeg kunne sette opp en halvtårs kontroll for å sjekke tenner osv, men jeg gidder ikke da jeg syntes det er bare for at vet. Skal få ekstra penger ;) Jeg klarer fint å se selv om tennene er plass og riktig. Pluss at jeg har vært så mye hos vet i det siste med min andre hund så de får nok penger av meg :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke vært på og ikke fått innkalling, men hun som har kullbror til min fikk innkalling og dro på det også, var som en vanlig helsesjekk om jeg husker rett av det hun fortalte.

Tenker jo at det kan være greit om det er noe, f.eks. tenner eller testikler, men ellers var ikke det noe jeg hadde behov for :) Selv om jeg er førstegangseier :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke gjort det på de jeg har hatt. Bare tull syns jeg.

En valpekjøper fra samme oppdretter som meg var på det. Han fikk beskjed av vet at han burde forhåndsrøntge hunden for HD, burde ta ormekur, ville ha han til og øyelyse og litt annet rart jeg ikke husker. Dette var en frisk og fin malamute på 6 mnd.. Han, som fersk hundeeier, trodde alt veterinæren sa var greit, så han gjorde alt. Betalte neste 3000 kr :|:| for å finne ut at det ikke var noe galt med hunden...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi var på med Nora, fordi det var med i en valpepakke med 12 ukers vaksine og chip :) Synes det var veldig greit jeg :) De sjekke over henne, spurte om alt gikk greit med hun osv. :) Tull synes jeg ikke det er. Man velger det jo selv :) Jeg synes som sagt det var greit! Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kloklipp ok igjen. Å lide for skjønnheten er ikke hans greie, men Vom er han villig til å lide for. Vi har hatt kjempefremgang på både kloklipp, dusjing og pelsstell. Å få børste, rake, dusje og klippe med maskin, med begge hender og godisen på hylla, kjempefremgang! Når det kommer til stress på treningssenteret er vi langt fra mål, som er en rolig og stille og perfectly well behaved gentleman Edeward, men det er fremgang, både i kurssetting og innom butikken.  Når det kommer til å gå pent i bånd uten bestikkelser hadde vi MASSIV fremgang, før vi plutselig hadde en hævletes setback i dag.  Han gjorde riktignok bare ett eneste bysk etter syklist, av sikkert mer enn 30 forbipasserende jevnt og trutt, så den delen er nesten i mål. Han var SÅ behersket og fin på alle de andre syklistene som passerte.  MEN, han insisterer på å konsekvent gå med hele skulderen foran beinet mitt når han ikke forventer å få betalt. Det er ufattelig irriterende. Luksusproblem, kanskje? Instruktør mener han skal holde frembeina bak skotuppene mine, men å enforce det kravet er BARE stress, så vi har hatt en helt ****** tur i dag. Om jeg fjerner det kravet under casual walking, så har vi det helt fint. Usikker på den avgjørelsen. Det ER greit å ha ham langt nok bak til at han ser meg og følger meg i hva jeg gjør uten å måtte varsle ham først, dersom jeg vil stoppe eller svinge. Samtidig er det dumt å ha dårlig stemning mellom oss over en sånn bagatell.  Jeg oppfatter ham ikke som for selvstendig eller dominant, så jeg tror ikke det å bare la ham gå de 30 cm for langt frem er et lederskapsproblem. Han er bare misfornøyd med hvor treigt jeg går, og føler vel at det går fortere om han er et hode foran.  Å fjerne kravet er å fjerne en stressfaktor for oss begge. Får høre med privatinstruktøren vår hva hun mener før vi gir opp eller finner en annen tilnærming. Ellers var det en massiv skuff å komme til klubbens første utendørstrening i LP for året. Det var INGEN der da vi kom. To stk kom ca 45 min etter start, da vi gikk igjen. Oh well. Planen var å ha det litt dølt der, med døll mat og en døll leke lekt dølt med av en døll muttern, for å ikke få samme problem med forventningsstress som vi har på senteret. Full måloppnåelse på den. Ede forbinder ikke spaserturen dit med noe spennende nå, mer som 2x30 min med krangling om hvor han skal gå ifht meg -_- Vi prøver igjen på torsdag, uten kravet om å holde seg bak skotuppene mine i casual walk. Kanskje legge på mer andre øvelser underveis for å forbinde turen i seg selv mer med mestring.  Utgangsstilling uten godis i hånden? Jeg fikk en på turen i dag. Ikke verst. Den var en opptur  
    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...