Gå til innhold
Hundesonen.no

Snøreløping


Guest bikkje1
 Share

Recommended Posts

Guest bikkje1

Hva er normal lengde på snøreløping (barmark?), og tid?

Også lurer jeg på hvor man kan finne oversikt over slike arrangementer? :)

Ogg: Jeg sliter litt med å få Simba til å gidde å løpe/trekke foran når vi er ute å jogger. Han får løpe løs der det ikke er traffikert eller lignende, men ellers løper han med sele og kobbel foran meg. På starten må jeg ofte dra han med meg, eller så jogger han bare på siden av meg. Men etterhvert så hender det at han virkelig kjører på, og da går det virkelig unna.

Hvordan kan vi trene for at han skal være der fra start? :huh:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan ikke svare så mye annet en noen tips til å dra mer. Sliter litt med min også der siden jeg begynte SENT med å ha sele på å la han dra. Han var vell 5 år tror jeg. Først nå er jeg så frisk at jeg kan få til skikkelig trening på dette. Noe jeg har tenkt på er å gire han litt opp i starten med å gjerne si "hvor er ballen". Bruke en løype der jeg legger ball/godbit el. et lite stykke forran i en sving feks. så han ikke ser den. Da tror og håper jeg at jeg får drakraften fremover for at han etter hvert forventer ballen som han er så glad i. Variere med hvor langt fremme denne belønningen ligger. Så fikk jeg med meg samboer til å gå en god tur på nyttårsaftenen og han ville selv ha Ivo og magebeltet. Jeg gikk forran med Ivo og oppmuntret han til å dra og jammen virket det supert. Tross tidenes verste støvhet for mannfolket dagen etterpå så har han sakt seg villig til å være med flere ganger. Tenker da å oppmuntre Ivo videre til å dra og gjerne etter hvert gå lengre og lengre bak og komme med ros og oppmuntrende ord og heller gå frem og klappe og rose enda mer hvis han slakker av. Gi han pause før han blir så sliten at han faktisk ikke orker/vil. dra mer. Kommandere han til å gå på siden når jeg ser at det snart er nok og at jeg ikke kommer til å få den store trekkkraften og lysten resten av turen.

noen tanker fra meg men ekspert er jeg laaaangt i fra :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Et på siden tips. Jeg er ikke sikker på om jeg ville hatt hunden til å dra så voldsomt under løping. Jeg har en som drar ekstremt, og han må jeg slippe løs om jeg skal jogge med han hvis jeg ikke vil ødelegge knærne mine fullstendig (blir enten full spurt eller at jeg løper og holder igjen). Litt svak drahjelp er godt når man jogger, men veldig trekking er ekstremt ubehagelig i alt annet enn oppoverbakker :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg sliter med hunder som drar for mye når jeg løper med de, spesielt whippeten. Det ender med at jeg ofte, i nedoverbakker for eksempel, men også ellers, må bruke krefter på å holde igjen. Det er svært lite effektiv trening, går utover teknikken min, og jeg er redd det skal gi skader. For meg er det viktigst at hundene følger med på meg (ikke vimser og er opptatt av alt annet) og holder mitt tempo. Mer forlanger jeg ikke :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan bare glemme å jogge med mine malamuter og. Har ikke sjans til å få stoppa dem når vi er igang nesten, så den turen kan fort bli lang :lol: En på joggetur går greit da :) Drar, men ikke verre enn at jeg har kontroll ihvertfall!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.     
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
    • Jeg har ikke lyst til å beskrive metode å trene inn ro med tekst på internett. Kroppspråk, toneleie, timing og ikke minst følelser. Jeg anbefaler å leie inn en instruktør. Det er alltid det beste, fordi de ser en utenifra. En ser ikke sitt eget kroppsspråk, og når en har fokus på hunden og barna så er det fort gjort å glemme eget kroppsspråk. Alternativt, om økonomien er veldig stram: Dunbar Academy abonnement? 
    • Jeg tenker at hvis du har en solid "gå og legg deg på plassen din"-kommando så er det en fin avledning når hun maser sånn. Men pass også på at hun ikke blir eksludert når det er barn inne i bildet. Ellers så er det kontrollert og rolig omgang med barn. Sett dere ned på litt avstand til en barnehage i hentetid, og belønn ro og kontakt. Gå tur sammen med små barn og/eller barnevogn, helst uten nærkontakt mellom hund og barn. Lær hunden at hun får være med selv om det er barn der, men at hun ikke trenger å bry seg om dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...