Gå til innhold
Hundesonen.no

Julemiddagkrise! ( vegetar)


Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal lage julemat for sambo og svigemor .

Sambo er vegetarianer, men spiser fisk, men han liker bare sushi.

Svigemor er ribbemenneske. Jeg er pinnekjøttmenneske.

Jeg ffår pinnekjøtt 1 dag jul ( som blir min ordentlige julaften dvs jeg har kidden), så jeg er fleksibel.

De to andre har ikke feiret jul på årevis, og vi skal ha gavefri julaften så maten er viktig. Det må bli julestemning, og det må være godt.

Det kommer ikke på tale å lage flere middager, så flink er jeg ikke på å multitaske.

Og ( viktig poeng !) jeg kan ikke lage mat.

Så hva lager jeg? Noen enkle råd?

Skrevet

Den så både vanskelig og litt... vond ut. Er den god for oss kjøttspisere altså? Falafel og soyapølser smaker bæsj nemlig :P

Jeg har ikke smakt akkurat denne, men har laget nøttestek to år på rad. Og de har vært gode. :ahappy: Og kjøttspiseren her i hus har gledelig bytta ribba ut med den! :D

Skrevet

Jeg har ikke smakt akkurat denne, men har laget nøttestek to år på rad. Og de har vært gode. :ahappy: Og kjøttspiseren her i hus har gledelig bytta ribba ut med den! :D

Flott! Meeen ehm... for en idiot på kjøkkenet, er den veldig vanskelig?

Skrevet

Flott! Meeen ehm... for en idiot på kjøkkenet, er den veldig vanskelig?

Jeg synes ikke det. :) Bare følge oppskriften, så går det bra. :)

Skrevet

Jeg synes ikke det. :) Bare følge oppskriften, så går det bra. :)

Siremalle! :P

Men hva med saus? Hva bruker man? En litt mindre grønn en hadde vært greit *plystre*

Skrevet

Siremalle! :P

Men hva med saus? Hva bruker man? En litt mindre grønn en hadde vært greit *plystre*

Jeg hadde rødvinsaus første året, og tenkte å bruke det i år også. Synes det passet godt. Husker ikke hva jeg hadde i fjor.

Synes ikke den ertesausen ser så delikat ut selv. :lol:

Skrevet

Jeg hadde rødvinsaus første året, og tenkte å bruke det i år også. Synes det passet godt. Husker ikke hva jeg hadde i fjor.

Synes ikke den ertesausen ser så delikat ut selv. :lol:

Da går jeg for rødvinssaus, passer sikkert bra siden det er rødvin i steken. Takk for hjelpen, og ønsk meg lykke til!

sonen :wub:

Skrevet

Da går jeg for rødvinssaus, passer sikkert bra siden det er rødvin i steken. Takk for hjelpen, og ønsk meg lykke til!

sonen :wub:

Lykke til! :ahappy:

Skrevet

Vi har tradisjon for:
Nøttestek med brun saus
Mandelpoteter
Waldorfsalat
Aspargesbønner i tomatsaus
hjemmelaget rødkål med rørte tyttebær

Og til dessert
Multekrem

Nam nam nam!

Mannen spiser vårt tilbehør, men har ribbe. Siden han bare er en som spiser ribbe hender det han kjøper noe ferdig i butikken han bare varmer opp (jeg lager ikke komplisert kjøttmat) Eller han får med noe fra sin mor. Også steker vi opp litt julepølse til gutta.
Så vi har noe av det samme (tilbehøret), men "hovedretten" blir forskjellig.

Skrevet

"Vår" veggis har hatt nøttesteik eit par gongar, men har gått over til raspeballar og same tilbehør som oss. (Pinnekjøt). Raspeballar er så godt at me må lage nok til alle. :Grin:

Nøttesteik blir sikkert bra altså, det såg i alle fall godt ut dei gongane ho hadde det, men eg var for opptatt av min eigen fråtsing til å smake. :icon_redface:

Skrevet

Vår julemiddag hvert år er pastinakkrullade med brødsaus (iblant også hjemme"dyrket" kalkun, eller annet kjøtt, pluss sideretter. Passer godt til alt sammen). Den er for meg en svært viktig del av julen, og både smaker og lukter jul :Grin:

Enkelt, ingen risiko for at det blir tørt, og alle kjøttspiserne som har fått prøve denne har gått tilbake og forsynt seg både to og tre ganger. :ahappy:

Skrevet

Takker for svar. Mange spennende oppskrifter, vu skal jo ha nyttårsmiddag også :D

Jeg tror jeg går for nøttesteik med julepølse og medisterkaker i tillegg. Og klassisk tilbehør.

Skrevet

Bare til info: Hvis man spiser fisk, så er man ikke vegetarianer. :)

Og godt valg! Da jeg var veggis så tok jeg med meg egne veggiskarbonader/pølser og hadde vanlig tilbehør til. Men hvis du pleier å bruke sjy fra kjøttet i sausen, så ville jeg hørt med han som ikke spiser kjøtt om det er greit for ham.

Skrevet

Samme gjelder kjøttkokevann i rotmos, som jeg nylig fikk høre er vanlig.

Skal man være teknisk finnes det masse ulike betegnelser. I Storbritannia ville en aldri kalt seg vegetarianer om en spiser fisk. I Norge derimot syns ikke jeg personlig det er problematisk. Men ja, helst skulle man vel presisert semi-lakto-ovo-vegetarianer eller noe i den dur om man spiser fisk, egg og melkeprodukter :P

Skrevet

Det syns jeg ikke man kan. Da har man bare preferanser når det gjelder hvilket kjøtt man spiser. Blir som å kalle seg vegetarianer fordi man ikke spiser storfe. Men nå var det jo ikke det denne tråden handlet om da, vil nødig avspore :)

Skrevet

Jeg vet at man teknisk sett i følge definisjonen ikke er veggis hvis man spiser fisk, men jeg orker faktisk ikke pugge alle definisjonene på de forskjellige. Det er ingen andre rundt oss i rl som kan eller har hørt om de allikevel :P

Guest Gråtass
Skrevet

Faren min definerte seg selv som veggis, spiste fisk, egg, smør, melk og en liten bit kalkun på julaften. Hvorfor skulle han ikke kunne det? Er jo ikke alle veggiser som er det i medlidenhet med dyr. Noen er det for egen helse sin del.

Skrevet

Faren min definerte seg selv som veggis, spiste fisk, egg, smør, melk og en liten bit kalkun på julaften. Hvorfor skulle han ikke kunne det? Er jo ikke alle veggiser som er det i medlidenhet med dyr. Noen er det for egen helse sin del.

Jeg har alltid lurt på hvorfor man absolutt må kalle seg det ene eller det andre? Er det ikke nok å bare si at nei, dessverre, jeg spiser ikke kjøtt? Eller andre ting?

  • Like 1
Skrevet

Faren min definerte seg selv som veggis, spiste fisk, egg, smør, melk og en liten bit kalkun på julaften. Hvorfor skulle han ikke kunne det? Er jo ikke alle veggiser som er det i medlidenhet med dyr. Noen er det for egen helse sin del.

Selvsagt kan han gjøre det - han kan spise hva han vil når han vil. Men han er da ikke vegetarianer. Definisjonen på vegetarianer har ingenting med medlidenhet med dyr å gjøre.

Ellers et annet godt tips som også ble nevnt over her - hvis man bruker kjøttkraft i kålrabistappe og annet. Men igjen så kommer det jo an på om vedkommende bryr seg om det eller ikke.

  • Like 1
Skrevet

Sambo sluttet å spise kjøtt i tenårene fordi han ikke orket å spise dyr .

Det har ingenting med dyrevelferd å gjøre egentlig ( selv om han er medlem av sånn ca det man kan være medlem av innen sånt ) , han er klar over at kjøttkua har et bedre liv enn melkekua. Selv om alt han kjøper av sånt er økologisk.

Veggis er en betegnelse som brukes for enkelhets skyld.

Folk skjønner tegninga. Omgangskretsen består stort sett av håndverkere liksom :P

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...