Gå til innhold
Hundesonen.no

  

78 stemmer

  1. 1. Er du organisert?

    • Ja
      47
    • Nei
      18
    • Jobber ikke
      13


Recommended Posts

  • Svar 63
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja. Selv om jeg ikke jobber da. Men fikk gratis sekk og markeringspenner. Pluss en refleks. Så da slo jeg til.

Hvis man betaler flere tusen pr måned så har man ganske grei lønn altså Ja, jeg er organisert, men jeg er veldig irritert på Utdanningsforbundet for at de er en del av UNIO. Det henger ikke på gr

Da jeg gikk inn i dette emnet var jeg overbevist om at det handlet om hvor organisert man er som person. Hvorvidt man har orden på ting liksom. Så jeg var klar for en lengre utredning om system i rote

Skrevet

Jeg er fremdeles student, men er medlem av den norske veterinærforening. Jeg har planer om å forbli medlem etter jeg er ferdig å studere, så da kan jeg vel kalles organisert.

(I likhet med Ingvild, så trodde jeg først at denne tråden handlet om noe helt annet. :P )

Skrevet

Hmm.... utifra hva andre skriver her er ikke de noe bra, eller er det lokale forskjeller montro? Er de det eneste alternativet? Har null peiling på slikt som dette! :P

Jeg tror og håper det er lokale forskjeller. .

  • Like 1
Skrevet

Jeg er fremdeles student, men er medlem av den norske veterinærforening. Jeg har planer om å forbli medlem etter jeg er ferdig å studere, så da kan jeg vel kalles organisert.

(I likhet med Ingvild, så trodde jeg først at denne tråden handlet om noe helt annet. :P )

Som Bones, medlem av DNV. Også medlem av LO fordi jeg hadde jobb som assistent på dyreklinikk og da hadde tariffavtale.

Skrevet

Jeg kommer til å ha en lønn på mellom 20-30 000 kr/mnd ferdigutdannet, og skal det trekkes 1-2% av det, blir det 2-6000kr. Jeg hører om folk som betaler i de baner der det er aktuelt for meg, og jeg skal ha temmelig mye igjen for å gi så mye av lønna mi til noen som disser sjefene jeg en dag kanskje håper å være. Å spare 200 kr mnd på forsikring holder liksom ikke, i alle fall ikke i et yrke hvor mulighet til å fremforhandle egen lønn er praktisk talt minimal.

Jeg er organisert i naturviterne og vi betaler et fast beløp, ikke prosent av lønn. Før jeg meldte meg inn sjekket jeg også andre aktuelle fagforeninger, og alle lå på omtrent samme fastbeløp. 2-6000 kr i måneden er jo voldsomt... Jeg betaler et sted mellom 4 og 5 000 i året, og jeg går ikke i null selv om man kan trekke fra på skatten og har noen forsikringsrabatter. Men i det lange løp tjener jeg nok på det, da vi har individuelle lønnsforhandlinger.

Skrevet

Selvsagt er ikke kontingenten pr mnd så høy. Naturviterne har drøyt 4000 kr pr år for arbeidstakere i fast stilling. For selvstendig næringsdrivende er det ca 1500 pr år.

Skrevet

Jeg har alltid vært organisert mens jeg har vært i arbeid, og det var veldig deilig da et arbeidsforhold ble avsluttet mens jeg gikk sykemeldt og det ble satt spørsmålstegn ved om det var usaklig oppsigelse eller innenfor lovverket. I stedet for å gruble selv eller synse med kollegaer, hadde jeg noen som kunne dette, som kunne sjekke papirer og lover og kontrakter for meg, og finne ut av det for meg - jeg ante ikke hvor jeg skulle begynne en gang.

Det viste seg å være legitim "oppsigelse", og det var godt å få bekreftet, og jeg slapp å gruble på det, i det minste.

Skrevet

Jeg kommer til å ha en lønn på mellom 20-30 000 kr/mnd ferdigutdannet, og skal det trekkes 1-2% av det, blir det 2-6000kr. Jeg hører om folk som betaler i de baner der det er aktuelt for meg, og jeg skal ha temmelig mye igjen for å gi så mye av lønna mi til noen som disser sjefene jeg en dag kanskje håper å være. Å spare 200 kr mnd på forsikring holder liksom ikke, i alle fall ikke i et yrke hvor mulighet til å fremforhandle egen lønn er praktisk talt minimal.

1-2 % av 20-30 000 blir vel mellom 2 og 600 kr... Jeg tror du har fått med en null for mye :)

Skrevet

Hmm.... utifra hva andre skriver her er ikke de noe bra, eller er det lokale forskjeller montro? Er de det eneste alternativet? Har null peiling på slikt som dette! :P

Jeg har bare hatt god erfaring med HK, ene gangen de trengtes var de kjapt på banen og sa tydelig ifra når ledelsen prøvde å trimse litt, dette var en kjede som var organisert i HK, andre gangen jeg hadde bruk for dem var i en kjede som ikke var organsiert, men kjappe, ryddige og tydelige da også og hjalp med meg å få rettighetene mine i hvertfall :)

  • Like 1
Skrevet

Du har nok en null for mye ja :) Hadde ikke vært mange organiserte her i landet om man måtte ut med mange tusen i måneden.

Jeg har i tyve år vært organisert i Utdanningsforbundet. Hadde ikke turd å ikke være organisert. For meg er det en stor trygghet i å vite at jeg har en stor organisasjon i ryggen.

Skrevet

Ja, i norsk sykepleierforbund. Vært det siden første året på studiet. NSF er veldig aktive, både når det gjelder fag og mer administrative områder som f. eks. lønn og ansettelser. Kunne ikke tenke meg å ikke være organisert.

Skrevet

Hva skjer hvis jeg da mister jobben min, vil jeg da slutte automatisk i fagforbundet?

Jeg betaler ganske mye i måneden syns jeg, siden jeg har lav lønn. Kjenner at det svir litt, for det er andre ting jeg kunne brukt pengene på. Men det er vel dumt å slutte, alle sier det i hvert fall. Men hvis jeg slutter automatisk ved oppsigelse, så står man vel på bar bakke ved evnt ny jobb (for de har kanskje andre foreninger) ?

Skrevet

Hva skjer hvis jeg da mister jobben min, vil jeg da slutte automatisk i fagforbundet?

Jeg betaler ganske mye i måneden syns jeg, siden jeg har lav lønn. Kjenner at det svir litt, for det er andre ting jeg kunne brukt pengene på. Men det er vel dumt å slutte, alle sier det i hvert fall. Men hvis jeg slutter automatisk ved oppsigelse, så står man vel på bar bakke ved evnt ny jobb (for de har kanskje andre foreninger) ?

Fagforeningen din har lite med hvor du er ansatt å gjøre. Selv har jeg vært medlem i NITO siden jeg var student, som ren NAV.klient, og nå som deltidsarbeider i vikariat og to ulike faste jobber. Mange fagforeninger har ordninger med fritak eller reduksjon av kontigent dersom man er arbeidsledig eller har lav inntekt. Selv har jeg hatt fritak de siste 4 årene fordi jeg er på AAP i NAV (ved siden av 40% jobb).

Fagforeningen din skal jo ideelt sett gjenspeile ditt yrke/fagområde, men det er ikke (alltid) noe krav. Selv har jeg en del interesse og fagkunnskap innen IT, derav NITO, men burde kanskje heller vært medlem i Arkivarforeningen siden jeg er arkivar av yrke. Melder meg kanskje inn etterhvert også.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...