Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er mankehøyden/vekt for valpen din?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en 4,5 måneder gammel kooikervalp. Han er 32 cm høy/mankehøyde og veier 6,8 kg (akkurat på grensen til kraftig, men er det ikke). En vanlig størrelse på kooikerhannhund er alt fra 37-42.

Skrevet

BC-valp på 4,5mnd med rundt 45cm og 15,5kg. Han fysisk ikke overvektig mtp ribbein, bevelgelsesmønster osv, selv om man kunne tro det med de tallene. Ideal mankehøyde på hannene er 53cm, men normalen er 48-56cm. Vekten mellom 13,6-20,4kg, hentet fra Wiki :P

Skrevet

Har ikke valp nå, men noterte ned høyde og vekt et par ganger på forrige valp (en setter).

Da han var ni uker veide han ca syv kg.

Da han var 18 uker var han 53 cm høy og veide 17 kg.

Da han var åtte måneder var han 64 cm høy og veide 28 kg.

Nå er han voksen, 66 cm høy og veier 30 kg.

:)

Skrevet

Min valp er snart 8 mnd. Hun er en alaskan malamute. Høyden hennes ligger på 59 cm og vekt på 23 kg. Idealhøyde på tispe er 58,5 og vekt ligger vanligvis mellom 25-30 kg på tisper har jeg inntrykk av. Min andre tispe (2 åring) veier 33 kg og er 63 cm høy. Tror ikke valpen blir så stor som henne.

Skrevet

BC-valp på 4,5mnd med rundt 45cm og 15,5kg. Han fysisk ikke overvektig mtp ribbein, bevelgelsesmønster osv, selv om man kunne tro det med de tallene. Ideal mankehøyde på hannene er 53cm, men normalen er 48-56cm. Vekten mellom 13,6-20,4kg, hentet fra Wiki :P

Er jo opp til 22kg for BC gutter som er normalt?

Min er 3mnd. men usikker på høyde og vekt, for jeg fikk så mye å gjøre på tampen av uka at vi ikke fikk tid til oppstilling og sånn :P Men skal sjekke når han har stått opp.

Som voksen er det som maysofie sier rett, men oppdretter sier at Keiron ikke blir så fryktelig stor, så jeg vet ikke, for han er min første hund :P Han er i all efall langbeint :P

Skrevet

Forrige onsdag veide jeg Tetris (korthåret collie) til 11.9kg og fredag målte jeg mankehøyde og den lå på ca 44cm. Imorgen er ny veiedag og da skal jeg måle mankehøyden i samme slengen. Rasestandarden sier at vekt er 20,5-29,5kg og høyde er 56-61cm.

Skrevet

Min tispevalp Bia, kullsøster til Tetris, var forrige uke 14,7 kg og 47 cm høy. Kullsøster Bella var 40 cm høy og 11,6 kg.

Skrevet

Er jo opp til 22kg for BC gutter som er normalt?

Som sagt, hentet fra Wiki, jeg har ikke peiling :lol:

Så lenge bikkja er frisk og rask, vokser riktig og ikke er for kraftig er jeg godt fornøyd, tallene er bare en sikkerhetsmåling :)

Skrevet

Forrige onsdag veide jeg Tetris (korthåret collie) til 11.9kg og fredag målte jeg mankehøyde og den lå på ca 44cm. Imorgen er ny veiedag og da skal jeg måle mankehøyden i samme slengen. Rasestandarden sier at vekt er 20,5-29,5kg og høyde er 56-61cm.

Oppdatering fra i dag:

12.8kg

45cm

Skrevet

Min tollervalp er litt over 15 kilo ved 6 måneders alder. Høyden har vi ikke målt :) Tispene skal bli mellom 18-21 kilo ca når de er ferdig utvokst.

Skrevet

Min eigen høgst uoffisielle måling:

Borde collie, åtte mnd, ca 55-56cm høg og ca 25 kg. Eg har ikkje målt høgda på han før, men han var kring 18-19 kg då han var rett over fire månader. Hadde ikkje sett for meg han skulle bli så stor. :huh:

Skrevet

Arthur er 13 uker, 20 kg og ca 40 cm i mankehøyde... :P Vanlig høyde på hannhunder er 60-70 cm og vekt er 60-70 kg :)

:o

Han var stor! Amigo, amerikansk bulldog, er snart 16 uker og veier 9-10 kg og er ca 45 cm høy.

Max, alaska husky, er nesten 15 kg og ca 47 cm høy.

Skrevet

Min er mix, så aner ikke forventet høyde/vekt. Høyde har jeg ikke målt, men han var 5,1 kg. forrige uke. Iflg. veterinær er han helt normal ifht vekt og høyde, så da stoler vi på det gitt ;)

Skrevet

Nora, Drentsche patrijshond:

Vekt 8 uker: 5 kg

Vekt 14 måneder: 22,6 kg

Høyde 14 måneder: 57cm

Taxi, Kooikerhund:

Vekt 8 uker: 3 kg

Vekt voksen: 11,5 kg
Høyde voksen: 42,5cm

Luna, Engelsk springer spaniel:

Vekt 8 uker: 4-5 kg

Vekt voksen: 22 kg

Høyde voksen: 50cm

  • Like 1
Guest Gråtass
Skrevet

Min eigen høgst uoffisielle måling:

Borde collie, åtte mnd, ca 55-56cm høg og ca 25 kg. Eg har ikkje målt høgda på han før, men han var kring 18-19 kg då han var rett over fire månader. Hadde ikkje sett for meg han skulle bli så stor. :huh:

Kjære alpakka! Det er mer enn stort for å si det mildt. Min voksne tispe er stor, hun er 53 cm og veier 19 kg.
Skrevet

Nora var:

5kg. 8 uker gammel

10kg 5. mnd. gammel :)

Kjære alpakka! Det er mer enn stort for å si det mildt. Min voksne tispe er stor, hun er 53 cm og veier 19 kg.

Min på 2,5år er ca 50cm og 14kg. Mener du din er stor på vekt, eller høyde? Alle sier Nora er liten, og det synes jeg jo selv også, egentlig.

Guest Gråtass
Skrevet

Nora var:

5kg. 8 uker gammel

10kg 5. mnd. gammel :)

Min på 2,5år er ca 50cm og 14kg. Mener du din er stor på vekt, eller høyde? Alle sier Nora er liten, og det synes jeg jo selv også, egentlig.

Begge deler. Hun er både høy og lang. Halvsøsteren er liten hun er 49 cm og veier 12.5 kg. Så det er stor variasjon innen rasen hvertfall.
Guest lijenta
Skrevet

Begge deler. Hun er både høy og lang. Halvsøsteren er liten hun er 49 cm og veier 12.5 kg. Så det er stor variasjon innen rasen hvertfall.

Etter det jeg fikk beskjed om her av dem som er i gjeterhund border delen så sa dem at alt fra c 15 KG til 30 kg var naturlig for ca 5 år siden. Men så kan det også være som min tidlgere flat han var 27 kg fem - seks mnder gameml men voksen var han 28 kg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...